Jak vybrat toho správného fotografa?

Nedávno jsem se zúčastnil diskuze pod jedním článek o tom, kdo si vlastně může říkat fotograf a kdo ne. Diskuze byla celkem výživná, v podstatě tam proti sobě stáli “fotografové” a fotografové. A došlo mi, jak pokroucené názory na výběr fotografa někteří lidé mají.

Jak vybrat toho správného fotografa?

Chystáte svatbu a chcete mít tento jedinečný den ve vašem životě zachycený na fotografiích. A tak hledáte na internetu fotografy a prohlížíte si jejich weby s referenčními fotografiemi a nemůžete vybrat toho pravého….VŠECHNO ŠPATNĚ!

Zapomeňte na weby fotografů, zapomeňte na jejich reference na webu (Facebooku, G+, Flickru, …atd), je to naprosto o ničem. Uvědomte si, že každý fotograf se bude chlubit pouze těmi nejlepšími fotografiemi a přesně ty nejlepší fotografie vystaví na web. Nepoznáte, že vlastně vůbec neumí fotit a vystavil fotky které se mu povedly úplně náhodou. Z pár fotek nepoznáte, že mu chybí organizační schopnosti, že je to lempl který fotky dodal tři měsíce po termínu nebo že neumí fotit s bleskem v kostele.

Jak postupovat? Obejděte známé a příbuzné a vypůjčte si od nich jejich svatební alba. Ty papírové, ale opravdu jenom svatební (chcete-li fotit svatbu). To že někdo umí nafotit portrét v ateliéru nemusí znamenat že umí nafotit svatbu na radnici. Jsou to dvě různé věci a každý člověk má na něco větší talent a na něco menší talent. Prohlédněte si všechna alba vyberte to které se vám nejvíc líbí. Na toho fotografa se vyptejte, kdo to je, jak focení probíhalo, kolik to stálo, jak dlouho trvaly fotky, jestli udělal rovnou celé album nebo jenom dodal pár fotek v obálce, atd. Prostě chtějte všechny detaily. A pokud nebyl žádný problém, zkuste se s tím fotografem domluvit. Navštivte ho a vezměte si to vzorové album sebou. Máte fotografa a máte jistotu, že dostanete minimálně stejně kvalitní fotky jako jste si vybrali.

Možná ty fotky nebudou technicky úplně správně, možná tam budou nějaké chyby v kompozici atd., ale budou to fotky které se vám budou líbit.

Máte nafocenou svatbu a chcete nechat vyfotit i děti? ZAPOMEŇTE NA TOHO FOTOGRAFA KTERÝ VÁM FOTIL SVATBU! I když vám to už tenkrát nabízel a víte že má ateliér a fotí děti, udělejte opět “výběrové řízení”, jako při hledání svatebního fotografa. Chtějte vidět konkrétní fotky dětí. Dejte si práci s výběrem. Možná že to bude opět stejný fotograf, ale dost o tom pochybuji.

Možná s tímto postupem nebudou někteří souhlasit, ale je to jediný rozumný postup jak si ušetřit zklamání (a nasrání). Vycházím z mých zkušeností a chyb s výběrem fotografů.

6 komentářů u „Jak vybrat toho správného fotografa?

 1. Zuzi P.

  Dovolím si s vámi částečně nesouhlasit. Reference fotek na sociálních sítích mohou mít absolutně stejný význam jako osobní reference známých ne? Přeci jen kvalitně udržovaný profil, spousta fanoušků a pozitivních ohlasů a komentářů od přímých zákazníků jsou tou nejlepší referencí ne? Neřídila bych se striktně jen doporučeními přátel. Bezhlavě však do výběru fotografa, jehož práce bude stát při nejmenším pár tisíc Kč, taky není vhodné jít. Při výběru alb jen od svých přátel a omezeného počtu lidí dostanu omezený počet možností… :-)

  1. Zuzi P.

   nedávno jsem si právě také jen prostým vyhledáváním narazila na úžasnou paní z Ostravy, paní Gajdovou z ostravy http://www.pavlagajdova.cz, která fotí i mimina, děti i svatby. Univerzálnost v práci přeci není nevýhodou. Z takového fotografa se může stát rodinný fotograf, který bude mapovat růst dětí a celý koloběh života rodiny. Je to jen o úhlu pohledu….a dobrém světle ;-)

 2. GVKB

  Je to jako s řízením auta jsou profesionálové co to neumí a jsou amatéři co to umí, je to o talentu se kterým se každý narodí.

 3. konas

  Hlavní kritéria jsou jako při výběru jakékoliv jiné služby, produktu, … a to reference. Dají se vyhledat na webu, od známých, zákazníků, … Sám za sebe mám zkušenosti s tímto fotografem na sportovních akcích a vřele doporučuji. http://www.bearfoto.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *