Servery – hotová řešení

Vím že správnej linuxák (linux guru) by se nikdy nesnížil k použití něčeho jako je ISPConfig, ale ne každý se chce proplétat desítkami konfiguračních souborů, číst dokumentaci a zkoušet různá nastavení. V ISPConfigu si všechno naklikáte a nemusíte umět zhola nic ze světa linuxu. Instalace není zrovna snadná, ale na internetu jsou přímo obrázkové návody jak nainstalovat “nosný” linux podle vaší volby (CentOS, Debian, Fedora, OpenSuSE, Ubuntu, …) a jak samotný ISPConfig. Není to sice postup Next->Next->Next->Next->Next->OK jak jej znáte z Windows, ale pokud se budete držet návodu, není co zkazit.

Co je pro mě důležité – ISPConfig dělá linux použitelnější pro normální lidi. Bez něj bych se nikdy nepouštěl do provozování vlastního mailserveru a webserveru. Ano, šlo to i bez něj a dlouhou dobu jsem to tak měl, ale je to moc práce s instalací a i s údržbou.

ISPConfig beru jako hotové řešení mailserveru a webserveru.

Stejně tak IPCop. Jednoduché a geniální. Naklikáte si co potřebujete. V dnešní době ho snadno nahradí kdejaký hardwarový router, ale ne všechny mají funkce jako IPCop. Ten navíc dokáže běžet svižně i na starých počítačích, které jsou zralé na vyhození. Instalace je doslova hračkou – stáhnete a vypálíte ISO image, nabootujete z něj a vše nastavíte v jednoduchém průvodci. Systém se nainstaluje a po restartu se již na něj můžete přihlásit a spravovat jej přes web.

IPCop je hotové řešení routeru.

Hotová řešení usnadňují život.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *