Filmy pro iPad, jak je dostat do iPadu a jak je přehrávat?

Pořídili jste si iPad a chcete si v něm pouštět filmy? Jak by ne, vždyť je na to jako stvořený. Jenže nevíte jak na to?

Bohužel stále narážím na hlášky, že “iPad neumí přehrávat moje AVI, MKV a HD filmy, je to šmejd” nebo že se film musí složitě převádět pro iPad.

V zásadě existují čtyři  možnosti jak si pouštět filmy v iPadu.

 1. S online konverzí
 2. S offline konverzí
 3. Bez konverze
 4. Offline konverze bez přenášení filmů do iPadu

1. S online konverzí

Tato možnost je asi nejjednodušší, nicméně má nejvíce omezení a vyžaduje určitou techniku. Pro přehrávání filmů se používá přehrávač Air Video, momentálně stojí asi 2,39 EUR. Existuje samozřejmě i free verze pro vyzkoušení. Jak už název aplikace napovídá, jedná se o přenos videa vzduchem, přesněji řečeno pomocí WiFi. Program vlastně tvoří dvě části – klientská (tu máte nainstalovanou v iPadu) a serverová. Serverovou část nainstalujete na váš počítač kde máte uložené filmy. Air Video Server existuje pro Mac i pro Windows. Air Video Server je vlastně takový malý prográmek kterému sdělíte kde máte v počítači uložené filmy. Na iPadu se pak spustí klientská část která se připojí k tomuto serveru (přes WiFi) a zvolíte který film přehrát. Server začne film konvertovat a iPad si jej od serveru začne stahovat a přehrávat, to vše během pár sekund. Podmínkou je samozřejmě mít iPad i počítač (server) na jedné síti.

Ideální použití:

 • přehrávání filmů doma

Výhody tohoto řešení:

 • přehraje jakýkoliv formát včetně HD filmů
 • netřeba dopředu nic konvertovat, stačí jenom jednou nastavit server a nainstalovat Air Video do iPadu
 • v iPadu máte k dispozici všechny vaše filmy
 • filmy nezabírají v iPadu žádné místo
 • Air Video Serverů může být víc
 • přehrávání filmů nezatěžuje procesor iPadu, takže se baterie tak rychle nevybíjí
 • přehrává filmy včetně titulků
 • Air Video je společná aplikace pro iPad i iPhone
 • pokud máte veřejnou IP adresu, lze přehrávat filmy v iPadu kdekoliv (kde je připojení k internetu)

Nevýhody:

 • musí běžet počítač s Air Video Server
 • jakmile jste mimo vaší WiFi, jste bez filmů (pokud nemá vaše domácí síť veřejnou IP)

 

2. S offline konverzí

V kostce: Film převedete do formátu MP4, naimportujete do iTunes a z iTunes jej přetáhnete (synchronizujete) do iPadu. Filmy v iPadu si tak pouštíte ve vestavěné aplikaci Videa. K převodu filmů existuje celá řada aplikací, já používám volně dostupný Handbrake. Filmy ve formátu MP4 umí iPad dekódovat přímo grafickým čipem a tak je jejich přehrávání plynulé a nezatěžuje procesor iPadu, za což se vám tablet odmění dlouhou výdrží. Přímo do videa se také uloží i titulky (i několik jazyků) které lze v iPadu vypínat a zapínat. Převod filmů je ovšem časově náročnější. Na mém notebooku trvá konverze jednoho 1,5 hod filmu cca 60 minut. Hodně záleží na výkonu počítače.

Ideální použití:

 • cestování

Výhody:

 • filmy máte sebou v iPadu
 • malá zátěž procesoru při přehrávání a tím pádem větší výdrž na baterii
 • přehrává filmy včetně titulků

Nevýhody:

 • větší časová náročnost převádění filmů do formátu MP4
 • nutnost použít iTunes k uložení filmu do iPadu
 • filmy v iPadu zabírají místo

3. Bez konverze

Pro přehrávání filmů v iPadu využívám tuto možnost nejčastěji. Slouží k tomu aplikace AV Player HD, momentálně stojí asi 2,39 EUR. Tato aplikace umí přehrát film uložený v iPadu bez konverze. Můžete tedy vzít svoje filmy v AVI, MKV, DivX, Xvid atd. a společně s titulky je přenést do iPadu. Film se v něm konvertuje a přehrává, včetně titulků, naprosto plynule. Jediný problém je jak film dostat do iPadu, protože ten není opatřen konektorem USB nebo slotem na SD karty.

I tak existují tři možnosti jak lze do AV Playeru HD.

 • Pomocí iTunes (Kliknete na vaše připojené zařízení – Aplikace – dole vyberete ve Sdílení souborů aplikaci AV Player HD a vpravo uvidíte filmy v této aplikaci. Filmy chytíte myší a přetáhnete jej do tohoto okna.)
 • Pomocí HTTP/FTP Serveru (Spustíte v iPadu aplikaci AV Player HD, vyberete Wi-Fi Transfer a první možnost HTTP/FTP Server. Z iPadu se v tuto chvíli stal HTTP a FTP server. Zobrazí se vám na displeji adresa kterou zadáte v počítači v prohlížeči nebo v FTP klientovi a tímto způsobem přenesete film do iPadu. Podmínkou je mít iPad i počítač na jedné síti)
 • Pomocí FTP klienta (Pokud máte nějaký  FTP server s vašimi filmy, můžete se iPadem díky této aplikaci připojit na tento server a stáhnout filmy do iPadu. Opět je podmínkou mít iPad i počítač na jedné síti)

Poslední možnost přenosu filmů (FTP klient) používám, mám filmy uložené na externím disku který je připojen k routeru Asus WL-500gP. Ten umožňuje spustit FTP server s přístupem na externí disk. S alternativním firmwarem umí router zapisovat na disk s NTFS filesystémem, není tedy nutné mít disk s EXT3.

Aktualizace 2.4.2013: AV Player (HD) již má podporu přímého přehrávání filmů z FTP serveru, není již třeba film nejprve stáhnout do zařízení a pak přehrávat.

Ideální použití:

 • cestování

Výhody:

 • filmy máte přímo v iPadu, kdekoliv kdykoliv
 • není nutná žádná časově náročná konverze filmů
 • díky HTTP serveru můžete nahrát film kdekoliv kde je přístupná WiFi síť
 • není nutné používat pro přesun filmů do iPadu iTunes
 • pokud je k dispozici FTP server s filmy, filmy si přetáhnete rovnou do iPadu bez požití počítače

Nevýhody

 • konverze probíhá přímo v iPadu a je náročná na výpočetní výkon, baterie dostává zabrat (nicméně dva až tři filmy určitě přehrajete)
 • filmy v iPadu zabírají místo (pokud je nepřehráváte přímo z FTP serveru)
 • aplikace pro iPhone stojí také 2,39 EUR, není společná aplikace pro obě zařízení.

Update 28.12.2013: Alternativou k programu AV Player HD je program VLC for iOS, který je zdarma a který umožní přehrávat filmy včetně titulků podobně jako AV Player.

4. Offline konverze bez přenášení do iPadu

Záměrně uvádím tuto možnost jako poslední. Sám ji příliš nevyužívám, nicméně je to také způsob přehrávání filmů a určitě má svoje příznivce.

Jedná se o kombinaci první dvou možností. Film převedete do formátu MP4 a naimportujete do iTunes, stejným způsobem jako v bodu 2. Nicméně do iPadu už jej ale nesynchronizujete pomocí iTunes, ale využíváte funkci Domácí sdílení knihovny iTunes. Film tímto způsobem lze filmy přehrávat v iPadu pokud jste na jedné síti s počítačem s iTunes, ten ale musí běžet a mít spuštěn program iTunes. Domácím sdílením lze spouštět všechen obsah který máte v iTunes, tzn. hudby, filmy nebo podcasty. Převod filmů do MP4 lze provést pomocí Handbrake, který je stejně jako iTunes zdarma.

Ideální použití:

 • přehrávání filmů, (hudby nebo podcastů) doma

Výhody tohoto řešení:

 • v iPadu máte k dispozici všechen obsah z iTunes
 • filmy nezabírají v iPadu žádné místo
 • přehrávání filmů nezatěžuje procesor iPadu, takže se baterie tak rychle nevybíjí
 • přehrává filmy včetně titulků

Nevýhody:

 • filmy musíte předem zkonvertovat a naimportovat do iTunes
 • musí běžet počítač s iTunes
 • jakmile jste mimo vaší WiFi, jste bez filmů

Určitě jsem nepopsal všechny možnosti přehrávání filmů, nicméně uvádím ty které mám vyzkoušené a vím že jsou 100% funkční. Pokud máte ještě nějaký tip pro přehrávání filmů na iPadu, pochlubte se v komentářích.

20 komentářů u „Filmy pro iPad, jak je dostat do iPadu a jak je přehrávat?

  1. Roman

   Tak jsem si do Ipadu stahnul Buzzplayer. Ipad připojim k PC, otevřu iTunes, proběhne synchro, ale v iTunes někde aplikaci Buzzplayer nevidím, abych tam mohl přetahnout film :(
   Čím to??

 1. Angyy

  Tak toto je to co jsem dost dlouho hledal….(jednoduchy,prehledny a hlavne stoprocentni navod) dobra prace brachu….nakonec asi zvolim druhou a treti moznost….

  1. Kerpof Autor příspěvku

   Bohužel, AV Player HD byl už vyřazen z App Store. Netuším proč, ale je to tak. Jako náhradu doporučím Buzz Player HD, ten má více možností nastavení a umí přehrávat přímo ze sítě, ale bohužel nedosahuje takových kvalit jako AVPlayer HD.

 2. Martin Pechac

  Ahoj. Zkoušel jsem snad všechny možné přehrávače a je problém pokud je AVI zvuk v AC3. Zvládá to Buzz player HD? Snažil jsem se dočíst proč po aktualizaci nefunguje zvuk a opravdu nechápu. Dá se někde stáhnout starší verze do IPADU 3 a nějak zablokovat ruční aktualizaci. Používám pro přehrávání pohádek pro děti.

  Případně jsem zkoušel nějaký vhodný konvertor a předělat do MP4 ale nic nefunguje pořádně. Např. “free avi do MP4 converter” typický představitel:-)

  Děkuji moc za radu vlastním Ipad 3 asi týden a do té doby jsem nikdy neřešil.

  1. Miguel

   Zdravím, stáhněte si (kupte na App Store) cineXPlayer, je sice placený, ale k nezaplacení. Snad momentálně jako jedinný, podporuje AC3 i E-AC3 zvukový formát. Prehrává plynule 720p i 1080p. Titulky, pri správnem nastavení (ISO latina 1) taky šlapou i s diakritikou. Vzalo mi to 2 dny života, hledáním, kopirovaním sem a tam, tak se musím podělit… ;-)

 3. Luboš

  Ahoj.
  Viete niekto poradiť ako prehrať film z USB na iPad , bez toho aby som ho tam stiahol cez iTunes?
  Napríklad počas cestovania pripojim kľúč a pustim cez nejaký player.

  Ďakujem

 4. Lucka

  Já jsem si stáhla z App storu “Free video downloader” -podle mě nejlepší způsob, jak dostat filmy do iPadu – jednoduše přímo stáhnete do této aplikace….

 5. Petr

  Chci koupit Ipad,ale tento system me odrazuje, je to peklo nez si clovek pusti film nebo serial s prilozenymi titulky, v pc nebo tabletu s androidem si stahnu film a spustim v bsplayeru a koukam behem par vterin i s titulky,ktere mi sam stahne a film mam ve slozce v pameti..kdo vymyslel souborovy system u applu asi nebude dusevne uplne v poradku :-(

  1. Kerpof Autor příspěvku

   Ono je to trochu jinak. V USA (a i jinde) si lidi film půjčí nebo koupí v iTunes Store a nemusí řešit naprosto nic, film si mohou pouštět v tabletu, v PC, iPhonu, AppleTV, atd. Uživatelé nemusí řešit stahování, titulky, souborový systém, a další problémy.

   Souborový systém v iOS je naprosto v pořádku a (nejen) díky němu je ten iOS rychlý a maximálně bezpečný, nenapadnutelný virem, malwarem atd. Nevýhodou je, že se souborovým systémem a daty v něm nelze pracovat tak, jak jsou uživatelé zvyklí z jiných systémů (Android, Windows, Linux, atd.), protože není určen pro práci se soubory ale daty. Pak vznikají krkolomná řešení jako jsem popisoval v článku. Je to o prioritách, pro někoho je důležitá bezpečnost a stabilita, pro jiného zase otevřenost.

 6. Pavla

  Reaguji na starší komentář Lucky – myslíte stáhnout si „Free video downloader” přímo do i-padu? a to potom rovnou v ipadu přehrává filmy, které si pak stahujete přímo v i-padu, nebo nejprve do počítače? díky za odpověď

 7. Martin13

  Presne tak- stahnete si film do aplikace Free video downloader a potom v letadle ci na plazi si film prehrajete primo z iPadu.Bezplatna verze pojme tusim 12 filmu,placena bez omezeni-zalezi jen na kapacite pameti
  iPadu.Bezvadna aplikace!Pouzivam 3 roky bez problemu*

  1. Andrea

   a který konkrétně? zadala jsem “free video downloader” a vyjelo mi x různých aplikací, žádná se ale nejmenuje jen FVD ale třeba FVD plus a nevím co ještě… Kterou máte vy ? :-)

 8. RefugioJuicy

  Hello. I see that you don’t update your site too often. I know that writing content is boring and time consuming.
  But did you know that there is a tool that allows you to create new articles using
  existing content (from article directories or other websites from your
  niche)? And it does it very well. The new articles are high quality and pass the copyscape
  test. You should try miftolo’s tools

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *