Archiv pro rubriku: Nezařazeno

Nechladí klimatizace když stojím

Popíšu jednu poměrně častou závadu klimatizace v automobilu, která se vyskytuje snad u všech automobilů všech značek.

Příznak 1: Klimatizace vám normálně funguje, chladí jak má, ale když zastavíte nebo popojíždíte (např. při zácpě ve městě), klimatizace přestane chladit, případně po zastavení  ještě chvíli chladí a pak už ne.

Příznak 2: Chcete nechat auto před jízdou “vychladit”, nastartujete, zapnete klimu a když za 5 minut usednete do auta, zjistíte že je v něm pořád stejné horko. Když se ale rozjedete, začne klimatizace fungovat normálně.

Takže navštívíte nějaký ten servis klimatizací, kde vám zjistí, že náplň klimatizace tam je, možná malinko méně, ale je v pořádku. Zaplatíte, ale problém trvá.

Nakonec navštívíte autoservis, kde to bude drahé nebo hodně drahé.

Příčina této závady je poměrně prostá – nefunguje vám ventilátor na sahaře. “Saharou” je myšlen chladič v přední části nárazníku. Není to přesný termín, správně je to výměník tepla, ale mezi lidmi je znám jako chladič a tak se toho budu držet. Chladič se skládá ze dvou částí, výměník klimatizace a výměník chlazení motoru, přičemž oba výměníky (chladiče) jsou zpravidla hned za sebou. Před nebo za nimi je jeden nebo dva, nebo i více ventilátorů, které zajišťují dostatečné proudění vzduchu, když se auto nepohybuje. Pokud totiž auto jede, vzduch skrz výměníky proudí sám – náporem. Pokud ale automobil stojí (např. v koloně), vzduch se nehýbe a tak musí být proudění vzduchu zajištěno uměle. Bez tohoto nuceného větrání hrozí přehřátí motoru a také nedochází u uvolňování tepla z výměníku klimatizace.

A v tom je celý kámen úrazu částečně nefunkční klimatizace. Klimatizace funguje zjednodušeně tak, že odebírá teplo z interiéru auta a toto teplo uvolňuje do vnějšího prostředí pomocí výměníku, který je před chladičem motoru. A pokud toto teplo z výměníku neodebere proudící vzduch, nemůže klimatizace klimatizovat. Přesněji řečeno, nedochází v něm ze zkapalnění chladicího média, v celém okruhu stoupá tlak, což je nežádoucí a také nebezpečné (roste zátěž kompresoru) a tak tlakové čidlo odpojí kompresor klimatizace aby nedošlo k poškození kompresoru nebo celého systému. A klimatizace přestane chladit.

Některá auta s motorem uloženým podél (např. Volkswagen Passat, atd.) mohou mít na sahaře ventilátory dva, jeden je poháněný motorem, druhý elektromotorem. Ventilátor poháněný motorem se zpravidla točí pořád a tak zajišťuje určité proudění vzduchu i při stojícím motoru. Ventilátor poháněný elektromotorem se spíná až když je potřeba, v momentě kdy nestačí náporové chlazení, případně je trvale sepnut pokud je zapnutá klimatizace. No a pokud je tento ventilátor z nějakého důvodu nefunkční, klimatizace zlobí. Za jízdy normálně funguje, při stání chvíli jde, chvíli ne. Ventilátor poháněný motorem totiž částečně nějaké proudění vzduchu zajišťuje, ovšem ne dostatečné i pro trvalý chod klimatizace. Toto spínání-rozpínání může být znát také na chodu motoru, pokud v okruhu začíná stoupat tlak, mohou se vlivem rostoucí zátěže kompresoru snižovat otáčky motoru (což zpravidla kompenzuje řídící jednotka motoru) a při odpojení kompresoru tlakovým čidlem mohou otáčky lehce vyskočit nahoru.

Takže rada je jednoduchá, pokud vás zlobí klimatizace, zkontrolujte, zda-li se vám točí ventilátor(y) na sahaře. Zkuste s nimi pohnout (pozor na prsty!). Pokud se netočí ani jeden, víte kde je problém. Pokud se točí jenom jeden, případně vám jeho výkon přijde malý (musí vyrábět pořádný vítr!), je problém zde.

Popisovat opravu už nemá smysl, každý automobil má výměník klimatizace a ventilátory řešené jinak. Každopádně netřeba utrácet za výměnu náplně klimatizace, kompresoru, atd. Závada je mnohem jednodušší a zpravidla i levnější. Některé ventilátory lze opravit, např. vyměnit uhlíky, nechat opravit komutátor, jiné lze vyměnit pouze jako celek.

Nedoporučuji nechat tuto závadu bez opravy, při stání dochází k přetěžování kompresoru klimatizace a také jeho volnoběžky a to jsou zpravidla dost drahé díly i na starších vozech.

Doporučuji také k přečtení článek o tom jak si nerozbít volnoběžku klimatizace.

Roomba nevysává, točí se dokola, couvá a pípá

V nadpisu jsem přibližně popsal jednu závadu, která se občas vyskytne u robotického vysavače iRobot Roomba série 500. Závada se projevuje již od spuštění vysávání, Roomba se stále snaží jakoby úhýbat před neexistující překážkou, otáčí se dokola, couvá a pak hodí chybu 9 (9x pípne).

Hezky je to vidět ze začátku tohoto videa:

Závadu způsobují vadná čidla nárazu, která vysavači hlásí překážku a ten se před ní snaží uhýbat. Závada má pojmenování “circle dance” (kruhový tanec) nebo také “circle dance of death” (kruhový tanec smrti).

Co s tím?

Pokud máte Roombu v záruce, neváhejte a reklamujte. Pokud již nemáte v záruce, máte dvě možnosti – najít servis, kde vám Roombu opraví za polovinu ceny nového robota, nebo se do opravy pustit sami. Oprava svépomocí není složitá, nicméně vyžaduje určitou zručnost, trochu toho vybavení (šroubovák, páječka, …) a náhradní díly. Náhradní díly (IR diody) jsem objednal z eBay, nicméně věřím že by se měly dát sehnat i v ČR.

Základem je návod na této stránce a umět trochu anglicky, případně si nechat stránku přeložit. IR diody jsem na eBay našel po vyhledání výrazu roomba dance, vybral jsem ty nejlevnější, i s dopravou za necelých 400 Kč. Diody dorazily za 5 dní, součástí byl také odkaz na YouTube video, na kterém je vidět celá oprava hodně názorně.

Oprava se zdařila, pacient přežil a již zase vesele vysává. Podotýkám, že jsem vyměnil obě IR diody, z preventivních důvodů. Nechtěl jsem Roombu za měsíc rozebírat zase. No a protože doprava z USA přeci jen něco stojí, objednal jsem si tyto IR diody “do foroty” i pro mojí Roombu, až jednou začne taky svůj tanec smrti

SilverCrest 10-in-1 Remote Control SFB 10.1 B2 a Globo Opticum 4060cx

Pokud jste si v Lidlu také pořídili univerzální dálkové ovládání SilverCrest 10-in-1 Remote Control SFB 10.1 B2, možná marně hledáte v přiloženém seznamu kódů satelitní set-top box Globo Opticum 4060cx. Vězte, že ten správný kód je 5232. V návodu je tento kód uveden u značky SKYMASTER.

Tento kód by měl fungovat i na model Globo Opticum 4160cx. Je možné, že tento přehrávač bude známý také pod značkami Globo, OptiboX, Yumatu, Orton a Amiko, ale tyto informace už nemám potvrzené.

Doplněno: Kód pro CRT televizi Samsung CZ-21F52T (KS1A21F5) je 1412.

Avair CUBE

Máme zvhlčovač Avair Cube. Přístroj jako takový funguje jak má a jak popisuje výrobce. Nicméně má několik much, které nám došly až při jeho používání.

 1. Modré podsvícení displeje (modré ledky jsou IN) a nádržky s vodou (proboha proč?) spolehlivě osvítí půl místnosti. Dokonce i když je přístroj vypnutý, pouze zapojený v zásuvce.
 2. I když přístroj zrovna nezvhlčuje, vydává zvuk o nízké frekvenci. Zkrátka ultrazvukový zvlhčovač. Jedině když jej vytáhne ze zdi tak je absolutní ticho.
 3. Tlačítka jsou mikrospínače a zmáčknout je potichu prakticky nelze.
 4. Pokud vaše dítě nevzbudí mikrospínač v tlačítku, určitě to napraví pípání při každém stisku tlačítka, které je dostatečně nahlas.
 5. Přístroj pípne při každém stisku tlačítka i na dálkovém ovladači.
 6. Kdyby ani to neprobudilo děti, stačí když dojde v nádržce voda. Zvlhčovač spustí něco na způsob alarmu. Když dojde voda, jde o život a o vteřiny! Proto se také tento alarm opakuje dokud vodu nedoplníte.
 7. Tiše se přikradete do pokoje doplnit vodu aby ten krám přestal držkovat. Na displeji svítí pouze červená kontrolka, že chybí voda. V momentě kdy vytáhnete nádržku se přístroj probudí a spustí opět alarm. Logické.
 8. Když už tedy vrátíte nádržku i s novou vodou nazpět, přístroj se automaticky zapne. Bohužel si nepamatuje nastavení předtím a tak musíte opět cvakat a pípat tlačítky.

Zkrátka ideální přístroj do dětského pokoje. Je vidět že jeho vývojáři nemají děti. Rád bych se ocitl v malé místnosti s člověkem který to vyprojektoval. Myslel jsem, že se u těchto přístrojů tak nějak předpokládá že budou fungovat v ložnicích a hlavně v dětských pokojích. Ale Avair řekl NE!

iRobot Scooba 385 – má smysl robotický vytírač? První dojmy a zkušenosti.

Zkusím popsat dojmy a zkušenosti z tohoto pomocníka po pár dnech. Připomínám že mám již Roombu 564 PET od stejné ho výrobce, tyto řádky tedy budou hlavně srovnávací.

Také jste si zvykli na automatické vysávání bytu a rádi by jste měli kromě vysátého prachu i perfektně vytřeno? Pak možná také uvažujete o jediném robotickém vytírači který je na trhu. I já jsem zatoužil odložit kyblík s hadrem a nechat ve 21. století pracovat stroj. Stojí to za to?

Tak v první řadě, Scooba je jiný typ robota než Roomba. Hodně jiný. Roombu vypustíte uklízet (event.  ji načasujete), po skončení úklidu ji najdete v nabíjecí základně, vysypete ji zásobník s prachem, občas pročistíte ložiska a válečky od prachu, vlasů a to je tak asi veškerá pozornost kterou jí věnujete. Scoobu musíte spustit ručně. Nemá žádný časovač, takže ji nelze naprogramovat k úklidu v době vaší nepřítomnosti. A dokonce ji po úklidu nenajdete v nabíjecí základně, protože žádnou nemá. Na to že stojí skoro stejně jako nejlepší model Roomby toho moc neumí, že?

Je to dáno tím, že Scooba vyžaduje přípravu na úklid a vyčištění po úklidu. V praxi to obnáší nalití čisté vody se speciálním antibakteriálním roztokem do zásobníku, následné sestavení robota, zásobníku, baterie a ruční spuštění úklidu. Po skončení vytírání musíte Scoobu opět rozebrat, vylít špinavou vodu, celý zásobník propláchnout, propláchnout také filtr, sací hubici a kartáčovací jednotku. Následně je dobré robota zpátky nesestavovat, všechno nechat někde uschnout a dát nabít baterii. Trochu víc práce než s Roombou, říkáte si. Jeden by řekl jestlu by nebylo rychlejší vytřít místnost ručně.

Nebylo. Scooba je při úklidu stejně pečlivá jako Roomba. Také razí heslo pomalu ale kvalitě. A kvalita vytírání je prostě perfektní.

Samotné vytírání funguje v několika krocích. Nejdřív jsou podtlakem odsáty větší nečistoty – prach, vlasy atd. prostě všechno co volně leží na podlaze. Není to vysávání jak ho znáte z Roomby, kde jsou rotační protiběžné kartáče a sací lišta, tady je opravdu pouze podtlak vzduchu. Po vysátí dojde k namočení podlahy pomocí dvou trysek ze kterých stříká voda s již zmíněným čistícím a antibakteriálním prostředkem. Aby se roztok dobře rozprostřel, je hned za tryskami stírací štětinový kartáček.  Hned za tímto kartáčkem je rotační kartáč, který drhne podlahu. A hned za rotačním kartáčem je vysávací gumová stěrka, která vysaje skoro všechnu špinavou vodu do zásobníku.Všechny tyto popsané kroky dělá Scooba najednou. Zásobník obsahuje dvě oddělené komory, pro čistou a špinavou vodu, robot tedy vytírá vždy s čistou vodou a špinavou dává do druhé části zásobníku. Za připomenutí ještě stojí, že celá čistící jednotka je ve Scoobě excentricky, proto robot vytírá i těsně podél zdi. Roomba má kartáče uprostřed a u zdi si pomáhá rotačním štětinovým kartáčkem.

Pohyb Scooby v mnohém připomíná pohyb Roomby, jen je celkově pomalejší a má svoje specifika. Tak předně jezdí Scooba hodně nízko nad zemí a nedokáže si tak poradit s žádnou nerovností a překážkou. Pro Roombu není problém překonat dvoucentimetrový práh nebo elektrický kabel, Scooba nepřejede prakticky nic od  půl centimetru výš. Je to proto, aby Scooba nevjížděla na koberce které jsou položeny na rovné podlaze. Scooba, podobně jako Roomba také střídá objíždění obvodu místnosti s náhodným přímočarým pohybem po místnosti, na rozdíl od Roomby do toho ještě přidává i krouživý pohyb.

Scooba za sebou zanechává mokrou stopu. U nás už díky tomu dostala přezdívku “slimák”. Není to nic neobvyklého, když vytíráte hadrem nebo mopem, také je chvíli mokrá podlaha. Ale zase podle mokré podlahy perfektně poznáte,  že robot pokryl opravdu celou místnost. Není to nic tragického, většinou je podlaha suchá do pěti deseti minut, podle typu podlahy.

Roomba si délku vysávání určuje sama podle velikosti místnosti. Scooba vytírá dokud má v zásobníku ještě čerstvý roztok. Délku úklidu tedy můžete naplánovat podle toho kolik roztoku dáte do zásobníku. Většinou tím také určujete jak velká je místnost pro vytírání. Plný zásobník což je asi 1 litr vody znamená vytírání v délce asi 40-45 minut a to pokryje místnost o cca 40 m². Baterie Scooby zvládne vytřít 80 m² což znamená že ji můžete pustit dvakrát s plnou nádrží. Baterie se nabíjí ve Scoobě, ale lze ji vyjmout a skladovat v nabitém stavu i bez trvale připojeného zdroje.

Jen jeden litr vody na vytírání?! To nemůže vytírat dobře…To já to dělám pečlivěji.

Není to pravda. Robot narozdíl od vás namáčí podlahu vždy čerstvým roztokem a špinavý ihned odsává. A nemíchá dohromady špinavou a čerstvou vodu jako v tom vašem kýblu. A hlavně podlahu drhne kartáčem, to je bezpochyby lepší než pouhé utírání hadrem nebo mopem. A protože každé místo přejede hned několikrát (průměrně 4x), je pečlivější než člověk.

Zdálo by se že Scooba šetří vodu, neboť ji stačí pouhý litr na vytírání. Když vytíráte vodou z kýblu, spotřebujete asi 10 litrů. No ve výsledku jedním litrem vody Scooba vytře podlahu a devíti litry vody ji a její součátky budete omývat po každém vytírání, takže v tomhle směru úspory nečekejte,

Už jsem několikrát zmínil antibakteriální roztok pro vytírání. iRobot jej prodává přímo pro Scoobu, jmenuje se Scooba Juice, stojí necelé tři stovky a jedna lahev vydá na 64 vytírání. V návodu jej výrobce doporučuje používat, ale zároveň povoluje používat také bílý ocet. Což se mi líbí, nikdo mě nenutí kupovat nějaký speciální drahý roztok. Výrobce důsledně nedoporučuje používat jiné přípravky.

Ke Scoobě dostanete také jednu virtuální stěnu, kterou můžete Scoobu omezit v pohybu. Scooba má také stejně jako Roomba senzory proti pádu ze schodiště

I Scooba obsahuje sériový port pro připojení k počítači. S tím ovšem nemám žádnou zkušenost, takže to je jenom taková zpráva pro geeky.

Teď už možná opisuji návod a propagační web, proto je asi čas na závěr:

Pokud nemáte podlahy citlivé na vodu a chcete se zbavit nepříjemného vytírání, je pro vás Scooba ideální pomocník. Není to ale bezúdržbové zařízení a vyžaduje větší péči než Roomba, nicméně výsledky její práce jsou perfektní. Rozhodně doporučuji je koupi.

Jak startuje osmileté TDI v zimě?

Natočil jsem krátké video o tom, jak startuje Škoda Superb 1.9 TDI PD 96 kW po 2 dnech státní v -10°C.

Vše podstatné je řečeno ve videu. Občas nechápu, proč některá novější auta kolem mne jen ztěžka startují když je pár stupňů pod nulou. Je pravda že 8 let není na dnešní auta žádný věk a když má TDI najeto 190 tisíc km, dá se říct že je to konečně zajetý motor.

Pokud bude ještě větší zima, určitě ještě nějaké video natočím.

Doplněno: startování v -13°C

Doplněno podruhé: start v -15°C

Doplněno potřetí: start v -17°C

Parazituje Evropa 2 na iTunes/Apple?

Poslouchám v autě každý den Evropu 2. Stále tam propagují 12 vánočních dní s iTunes. Jenže jak v reklamách tak i přímo moderátoři to propagují, jako že iTunes a Evropa 2 s partnerem iStyle Vám přinášejí dárky, každý den jeden, a tak všelijak podobně. Na webu to tak nevypadá, ale kdo poslouchá i reklamy, tak mi dá za pravdu.

Prostě to celé zní jako že ty dárky dává Evropa 2 (ve spolupráci s iStyle a iTunes), což je nesmysl! Dárky dává Apple a všem, Evropa 2 mu jen dělá reklamu a rozhodně žádné dárky nedává! Tyto “dárky” dostávají všichni uživatelé iTunes po celém světě.

Jenže proč se nepochlubit cizím peřím, když je to zadarmo. Přijde mi to jako parazitování na dobrém jméně iTunes/Apple.

Možná Evropě 2 křivdím a byl bych rád kdyby mě někdo z nich vyvedl z omylu a vyjádřil se k tomu.

Má robotický vysavač smysl?

Setkávám se s názory, že pořízení Robotického vysavače je vyhazováním peněz, módní snobská záležitost. Že to stejně nevysaje všude a tak kvalitně jako klasický vysavač. Vysává to dlouho, dělá to kravál. S klasickým vysavačem máte vysáto za 10 minut, robot tam šmejdí hodinu, atd.

Většina těchto názorů pramení z nezkušenosti s robotickými vysavači. Většinou pochází od lidí co robota nemají a nezkusili ho. Případně koupili nějaký levný šmejd z číny s nalepeným logem. Bohužel, tyto výrobky nedělají kvalitním robotům dobré jméno.

I já jsem měl podobný názor a v robotech jsem viděl vždy jen drahé hračky co předstírají úklid. Jenže pak jsem si jednoho pořídil a změnil jsem názor.

Rrobotický vysavač je jako myčka nádobí. Ta také myje nádobí dlouho, občas se něco neumyje, dělá hluk. Nádobí v dřezu umyjete za 10 minut, v myčce to trvá přes dvě hodiny. A je drahá.

Nemusíte mít myčku nádobí, tisíce domácností fungují bez ní. Jenže jak si jednou zvyknete, už nechcete jinak. Stejné je to s robotem na vysávání. Jeho kouzlo spočívá v automatickém naplánovaném úklidu. Načasujete úklid v době vaší nepřítomnosti a o robotu nebudete vědět. Vždy, když přijdete domů bude vysáto a robot se bude poslušně nabíjet v základně. Stačí mu vysypat zásobník a je připravený na další úklid. Co na tom že mu vysávání trvalo 40 minut. Myčka také myje nádobí 2 až 3 hodiny a nikomu to nevadí. Ale kouzlo je v tom, že mezitím se můžete věnovat jiné činnosti.

Pokud máte malé děti, máte asi všude na zemi spousty hraček. Pak se pravda nedá načasovat úklid, neboť by se robot o tyhle hračky zarážel a nevysával by celou plochu. Nezbývá než hračky uklidit a pustit vysavač ručně. Robot vysává a vy se můžete se věnovat jiné činnosti. Kdežto když vysáváte ručním vysavačem, těžko si budete ještě číst knížku nebo utírat prach. Tak má ale robot stále výhodu před klasickým vysavačem – pracuje za vás a zcela samostatně.

Robotický vysavač je schopen denním vysáváním podstatně snížit prašnost v bytě. Budete denně vysávat i klasickým vysavačem? Těžko.

Pokud máte domácího mazlíčka, považuji pořízení robotického vysavače za nutnost. Ono to na první pohled není vidět, ale ve skutečnosti máte na podlaze hromady chlupů. I já jsem si myslel, že stačí vysát jednou týdně. Nestačí. Každý den je zásobník plný chlupů. A to i v místnostech, kde se náš pes prakticky nepohybuje.

Navzdory své velikosti je robot překvapivě účinný při vysávání. Je to dáno technikou vysávání, která se podstatně liší od klasického vysavače. Klasický vysavač má sice výkonný motor a je schopen vytvořit velký podtlak, nicméně pouze z povrchu odsává nečistoty a prach. Což je efektivní u rovné podlahy (linoleum, plovoucí, dlažba, atd.) ale naprosto nevyhovující u koberců. Jednoduše řečeno vysavač nejde do hloubky koberce. Robotický vysavač má rotační kartáče, které povrch kartáčují a vyčesává tak větší nečistoty. Následně robot už pouze malým podtlakem odsaje nejjemnější prach.

Pokud vám někdo bude stále tvrdit, že robot vysává mizerně, není nad praktický test, kterého jsem ochoten se zúčastnit. Nechám dotyčného vysát jeho místnost jeho klasickým vysavačem a pak tam pustím robota. Z mojí zkušenosti vím, že po skončení bude mít zásobník plný nečistot a prachu.

V čem se robotický vysavač vyrovná klasickému vysavači je hlučnost. Rozhodně to není tichý přístroj který kolem vás může šmejdit při sledování televize.

Píšu tyhle články o robotech, protože se stále setkávám s názory, že robotické vysavače jsou k ničemu. Není to pravda, robotický vysavač je obrovský pomocník v naší domácnosti. Stejně jako myčka nádobí nám robot ušetří spoustu času, peněz i námahy.

Hysterka z Auto*Mat

Dokument Auto*Mat, který běžel na ČT2  jsem si nemohl nechat ujít. Proto jsem si ho raději nahrál. Zatím jsem z něj viděl asi prvních 10 minut a vypadá to, že to bude výživné.

Hned v prvních minutách autor natáčí na videokameru dopravní nehody před jeho domem kdesi v Praze. Silnice pod jeho domem vypadá jako klasická čtyřproudovka s tramvajovým pásem. Srazila se dvě auta a zablokovala oba dva pruhy v jednom směru. A tak se jeden pruh rozhodl objíždět nehodu po tramvajovém pásu a druhý pruh byl jedním účastníkem nehody navigován přes přechod pro chodce v příčné ulici. Z mého pohledu onen účastník nehody splnil svoji povinnost a řídil dopravu kolem nehody. Abych řekl pravdu, ještě jsem se s tím za 13 let co jezdím autem ještě nesetkal. Kolem každé nehody, které jsem projížděl dopravu řídili buď policisté nebo hasiči, ale nikdy jsem neviděl dirigovat auta přímo účastníka nehody. Většina jich postávala a čekala na policisty nebo odtahovku a bylo jim ukradené nějaká doprava kolem. Proto má

Nicméně autor/kameraman přkavapil a místo pochvaly začal na to účastníka nehody hystericky křičet: “Pane to je přechod, tam nemaj jezdit auta! Ste normální?! Tam nemaj jezdit auta!!!”

Došlo mi, jak moc vylízáno má onen kameraman a aktivista v jednom.

Pro jeho informaci: Přechod pro chodce je součástí dopravní komunikace a světe div se – jezdí přes něj auta. Přechod pro chodce je místo určené pro přecházení chodců a je vyznačené bílými pruhy přímo na silnici, případně doplněné svislým dopravním značením.

Jenže to je asi moc složité na vylízaného aktivistu, ten žije s tím, že po přechodu nemají co jezdit auta a hotovo!

Vůbec nejhorší na tom je, že autor videa má také řidičský průkaz neboť vlastní auto (jak se o pár minut pochlubí do kamery) a tudíž musel někdy dělat zkoušky. Přesto neváhá a vypustí z huby takovou hovadinu, jako že “přes přechod nemaj jezdit auta”.

Chlapec má slušně vyndáno. Celkem se těším na zbytek dokumentu, doufám že je tam podobných míst víc. Každopádně už mi začíná být jasné, jakým směrem se dokument vydal.

iPhone 4 a handsfree Parrot CK3100

Kdysi jsem napsal článek o nejlepší verzi firmware pro oblíbenou handsfree Parrot CK3100 LCD. Dlouhodobým zkoušením jsem tenkrát dospěl k závěru, že nejlepší verze je 4.17a. To se s příchodem verze 5.00 změnilo.

Verzi 5.00 používám s iPhonem 4 (firmware 4.3.3) již asi měsíc a mohu s klidným srdcem říct, že je to konečně plně funkční a odladěný firmware. V Parrotu na tom opravdu zapracovali a tak vše funguje bez záseků, problémů se synchronizací, vypadávání hovorů atd.

Vše co jsem napsal v předchozím článku je pravda. Pokud máte iPhone a tuto handsfree, patrně neexistuje důvod proč nepoužívat verzi 5.00.

Rád bych napsal, že verze 5.00 je plně funkční i pro ostatní mobily, ne jen iPhone, nicméně není v mých silách zkoušet jiné telefony. K dispozici jsou komentáře kam můžete napsat vaše zkušenosti.

iPad je lepší než notebook

Tak nejde to takhle zjednodušovat, některé věci na iPadu dělat nejdou, např. kreslit v AutoCADu, ale moje domácí potřeby obsáhne iPad víc než dobře.

iPad 2 jsem si koupil z jednoho prostého důvodu – nechci neustále tahat na rameni notebook z práce a do práce. Zároveň jsem nechtěl kupovat další počítač nebo notebook, protože už jsem si odvykl používat dva počítače. Člověk neustále řeší problémy přenosu dat, synchronizace, něco mám v pracovním PC, něco v domácím, různé verze softwaru, atd. Prostě hrůza. Ono už to s tou prací doma také není tak horké, dvě děti člověka nenechají pracovat moc často nebo dlouho. Prostě jsem chtěl doma mít doma něco s čím můžu na internet, twitter, facebook, email atd. Což iPad umí fakt dobře.

V čem je iPad lepší než notebook?

 1. Rychlost. iPad vezmu do ruky, odemknu a je připraven k práci. To nejde s žádným notebookem/netbookem, a určitě ne s Windows. Ani sebelepší úsporný režim nebude tak rychlý. Možná mi namítnete, že těch pár vteřin (minut?) klidně počkáte, ale když ono to někdy trvá i déle. Například když si Windows vzpomenou že zrovna teď musí otravovat s nějakou aktualizací Windows update, Flash player, antivir, Thunderbird, atd. Nebo se najednou (většinou když člověk chvátá) z nějakého neznámého důvodu spouští nějaký program půl minuty.
 2. Výdrž. Když zrovna nedělám na iPadu, usne. Probudím ho během vteřiny, udělám co potřebuji a nechám ho tam ležet a on zase usne. Týden nevím co to je nabíječka, neřeším kam se připojím, nehledám klíček na dětskou záslepku, nerozplétám kabel a adaptér. Nejsem omezený ničím. Jednou týdně dám iPad nabít miniaturní nabíječkou a to je všechno.
 3. Mobilita. Dnešní notebooky a netbooky jsou opravdu mobilní, ale iPadu se to nevyrovná. Asi těžko najdete menší a lehčí počítač, než je iPad. Ten si můžu vzít kamokoliv a můžu ho jen tak držet v rukou, ležet na zádech a psát na něm. To s netbookem nelze. S iPadem si můžu lehnout do postele, jít na záchod, číst nebo surfovat při jídle (vím že se to nemá, ale jindy nemám čas). Tohle všechno nějak jde i s netbookem, ale na nějaký nějaký komfort zapomeňte. iPad můžu vzít kamkoli a ukázat fotky přátelům, rodině, můžu ho dát do ruky lidem co v životě nedělali na počítači a ukázat jim jak fotkami listovat. S notebookem to bez stolu nejde. Když budu chtít někam přenést notebook/netbook, musím ho zaklapnout, přenést a pak zase otevřít (a pokaždé čekat na probuzení), iPad prostě vezmu jak je, na nic nečekám, na místě probudím a můžu pracovat.
 4. Ovládání. Notebook/netbook nelze ovládat jinak než myší/touchpadem a klávesnicí. Jenže rychlejší a pohodlnější je prostě na položku “kliknout” prstem než složitě posouvat kurzor myši a mačkat tlačítko pod touchpadem. Nedělejte si iluzi, že vám pomůže dotyková obrazovka na notebooku, důležitý je samotný systém. Dokud ten nebude přímo šitý na dotykové ovládání, bude ovládání notebooku/netbooku  vždy kompromisem zkoušející vaší trpělivost. Ani Windows 7 tomu nepomůžou. Určitou odpověď možná přinesou Windows 8, ale ty jsou v nedohlednu a kdo ví jestli se jich vůbec dočkáme. MS už toho nasliboval hodně a hodně toho i zrušil.
 5. Programy. Nabídka programů je obrovská a stále roste. Existuje program prakticky na jakoukoliv činnost, kterou vymyslíte. Ceny programů jsou směšné.
 6. Multimédia. Díky Air videu mám celou svou sbírku filmů i v iPadu bez jakéhokoli konvertování, ve špičkové kvalitě a včetně titulků. Což je přesně to co jsem potřeboval. Youtube asi nepotřebuje komentář.

Všude slyším jak je iPad pouze ke konzumaci, že na něm nelze tvořit. Pravda je to jenom poloviční, záleží na potřebách každého majitele. Někdo si vystačí s emailem, někdo potřebuje Photoshop nebo AutoCAD. Já mám iPad hlavně pro odpočinek. Když potřebuju doma pracovat, musím si přinést notebook, protože AutoCAD a další speciální software na iPadu nerozchodím. Jenže jak už jsem napsal, s tou prací doma už to není tak žhavé.

Nechci vypisovat všechny programy a vlastnosti, zmíním jenom ty klíčové:

 • Smartcover. Super věcička co za koupi rozhodně stojí. Ochrana displeje která vám zároveň umožní podložit iPad pro psaní nebo ho postavit a koukat na filmy.
 • Air Video. Mít možnost přehrát jakýkoliv film z vaší sbírky filmů v iPadu bez jakéhokoliv konvertování, včetně titulků a v super kvalitě.
 • Email. Plnohodnotný klient, díky Google Apps a Exchange mám synchronizované emaily v Thunderbirdu, iPadu i iPhonu.
 • Kalendář. viz. Email.
 • Twitter. K tomu není co dodat.
 • Evernote. Sdílení poznámek mezi iPhone a iPadem.
 • RDP, VNC, TeamViewer . Vzdálený přístup na Windows stanice.
 • SSH (telnet). Správa serverů.
 • Dropbox. Špičková synchronizace souborů.
 • AutoCAD WS. Prohlížení výkresů. Možnost otevřít výkres v iPadu (a iPhonu) je prostě super.
 • Stanza, iBooks. Čtení knížek. Co k tomu napsat víc?
 • WordPress. Správa mého blogu.
 • iMovie. Stříhání videa přímo v iPadu je pro mě pohodlnější než v PC. Prakticky už videa ani jinak nestříhám.
 • TuneIn Rádio. Všechna rádia světa v iPadu…k čemu mít FM rádio když máme internet?
 • Transfer. Přenášení fotek a videí mezi iPadem, iPhonem a PC.
 • FileApp Pro. Otevírání všech možných formátů. Používám hlavně pro OpenOffice dokumenty.
 • iVysílání. Bomba aplikace, kompletní archiv pořadů České televize.
 • iKatastr. Nahlížení do katastru a map.
 • Garage band. Skládání hudby je zábava. Hlavně pro děti.

Chybí flash a java. Je pravdou že občas člověk narazí na nějaký prvek stránek, který díky flashi nebo javě nevidíte, ale těch případů je hodně málo. Flash mi nechyběl na iPhonu, nechybí mi ani na iPadu.

Najdou se lidé, kteří vám budou tvrdit, že je iPad k ničemu, že tablet/netbooke s Windows je lepší, protože je to plnohodnotný počítač. Zkuste se ale zamyslet, zda-li ten plnohodnotný počítač opravdu potřebujete, protože výše vyjmenované výhody mít určitě nebude. Budete neustále nabíjet, hledat zásuvku a rozmotávat kabel, čekat na Windows které pořád s něčím otravují a které nejsou pro tablety stvořené. Ale budete si moct přehrát flashové video nejen na youtube, stream a vimeo.

Nový firmware 5.00 pro handsfree Parrot CK3100 LCD

Parrot uvolnil novou verzi firmware pro oblíbenou bluetooth handsfree CK 3100 LCD. Jedná se o verzi 5.00 a po předcházející verzi 4.30 je zase o krok dál.

V changelogu je uvedeno:

Available to download from www.parrot.com, the new software 5.0 of the CK3100 LCD brings significant improvements for the user:

 • Synchronization of contacts and call log optimized: faster and more spread, with a new protocol built-in for better synchronization with iPhone in particular.
 • Greater compatibility: interoperability and compatibility with all Bluetooth ® telephones and Smartphones, current and future.
 • Simplified navigation: complete revision of the pairing menu for a more intuitive user interface.

Volně přeloženo – nová verze 5.00 přináší významná zlepšení pro uživatele. Zlepšení synchronizace kontaktů a seznamů, zrychlení, zejména co se týká iPhonu. Zlepšení kompatibility se všemi mobily a smartphony, stávající i budoucí. Zjednodušená párovací menu, jednodušší pro uživatele. (konec mého neodborného překladu)

Novou verzi 5.00 jsem samozřejmě musel vyzkoušet a zde jsou mé poznatky. Pro úplnost – testováno s iPhone 4 s iOS 4.3.3:

 • Konečně se snychronizuje jak kompletní adresář telefonu, tak i seznamy posledních hovorů z iPhonu (zmeškané, příchozí, odchozí).
 • Z menu zmizely neaktivní položky GPS a SIM.
 • První synchronizace trvala dlouho (cca 10 minut), nicméně mám v telefonu přes 900 kontaktů tak to chvíli zabere. Další sychronizace už jsou rychlejší, cca 30 sekund.
 • Předěláno bylo menu párování, položky jsou přejmenované, některé jsou nové.
 • Adresář jde třídit buď podle Jména, Příjmení nebo Příjmení, Jména.
 • Chyba v překladu – položce v menu “Nastavení” v mluveném menu paní stále říká “oblíbené”.
 • s iPhonem (4, 4.3.3) funguje celá handsfree na jedničku.

Ještě jsem neotestoval všechny funkce, ale vypadá to že na tom Parrot zapracoval a konečně odstranil některé mouchy. Jakmile objevím nějaký problém, dám samozřejmě vědět.

Nový firmware 5.00 nainstalujete pomocí Parrot Software Update Tool.

Je lepší iRobot Roomba nebo Samsung Navibot?

(Tenhle článek píše majitel Roomby, nečekejte objektivní názor! Ani nečekejte definitivní odpověď na otázku v nadpisu. Spíš jen inspiraci)

Když jsem vybíral robotický vysavač, přečetl jsem desítky recenzí, názorů a komentářů všech možných modelů. Shlédl jsem hromadu videí na youtube.com, abych viděl jak roboti pracují. Rozhodování bylo těžké, nakonec jsem vybíral jen mezi Roombou a Navibotem. O jiných modelech dle mého názoru nemá cenu uvažovat. Volba nakonec padla na Roombu.

Problémem většiny testů vysavačů na youtube.com je jejich nereálnost. Vysavače testují na stole s rozsypanou kávou, uzavřou ho do prostoru 1 x 1 m do které rozsypají kávu, rýži, papírky, atd. Tohle prostě není reálné prostředí a tak se podle podobných testů nejde rozhodovat. Jinak se chová vysavač v místnosti 4 x 5 metrů s nábytkem a jinak v koupelně 1 x 2 metry.

Nejlepší test co jsem našel je asi tenhle:

Jak vidíte, oba vysavače dostaly na úklid naprosto stejnou místnost. Z videa není vidět kvalita úklidu, hodnotit podle něj lze pouze navigaci a pokrytí místnosti. Co mě ale zarazilo je právě ten rozdíl v navigaci. Zatímco Roomba neustále jezdí, objíždí místnost a po každém nárazu se otočí a jede dál bez zbytečné prodlevy, Navibot bere úklid hodně vědecky a uklízí místnost systematicky. Výsledkem ale je, že Navibot projede každé místo jen jednou, hodně času stráví otáčením při kterém stojí na místě a tím pádem neuklízí. Roomba umí jezdit podél zdí, kdy je se zdí neustále v kontaktu, doslova ji “líže” nárazníkem. Navibot si drží od zdí odstup. Není to závada, robot je prostě takhle navržený. Video je ale zrychlené, takže se zdá že se ani Samsung na chvilku nezastaví. Skutečnost je ale jiná, zkuste si pustit nějaké video s úklidem ve skutečné rychlosti jak Roomby tak Navibotu, uvidíte ten rozdíl. Navibot mi zkrátka přijde pomalý.

Čas úklidu je také velmi rozdílný, Navibot to v testované místnosti zapíchnul po čtvrt hodině, Roomba uklízela poctivých 40 minut.

Pokud budete video pozorně sledovat, zjistíte že Roomba přes různá místa projede několikrát. Navibot zpravidla pouze jednou. Proto také ta rozdílný čas úklízení. Když vezmeme v potaz princip samotného uklízení, tj. sbírání nečistot kartáči a vysávání prachu relativně malým podtlakem což samo o sobě není dokonalý způsob čištění, je podle mě lepší když vysavač na každé místo přijede několikrát a z různých směrů. Proto je lepší zdánlivě chaotický způsob navigace jež provozuje Roomba než pečlivě naplánovaný a systematický úklid Navibotu.

V technice sbírání nečistot je Roomba jasně lepší. Má dva sbírací válce, jeden kartáčový a druhý gumový. Je proto schopna sebrat prakticky jakoukoliv nečistotu z jakéhokoliv povrchu. Navibot má pouze jeden válec a to kartáčový. Určitě také umí sbírat dobře, ale už z principu úklid nemůže být tak účinný jako u Roomby.

Oproti Roombě má Navibot dva boční kartáčky. Nicméně tyto kartáčky u obou robotů nefungují na koberci, sebere to pouze větší smítka na rovném povrchu, tj. plovoucí podlaze, dlažbě nebo linoleu. Roomba – díky tomu že jezdí těsně podél zdí – je schopna tímto kartáčkem vymést větší nečistoty z rohů. Navibot také, ale musí se co nejvíc přiblížit zdi, což mu občas moc nejde.

Rozdíl v úklidu kolem zdí je také velký. Ačkoliv je Samsung šetrnější k překážkám a zdem, lepší je systém iRobota který do překážek a zdí naráží. Samsung se překážek vůbec nedotýká, drží si od zdí odstup pomocí čidel. Jenomže když je někde např. závěs až k zemi, Navibot jej bere jako překážku a objede. Roomba si nedrží odstup, a jezdí opravu těsně kolem zdí, “líže” je nárazníkem a závěs až k zemi proste podjede. Před překářkou zpomalí a lehce do ní strčí. Tím si ověří, zda-li se jedná o pevnou překážku nebo nebo ne a podle toho se rozhodne.

Navibot se orientuje v místnosti pomocí kamery namířené na strop. Robot přesně ví kde se nachází, kde byl a kde ještě ne. Jenže jak tenhle systém navigace může fungovat pod nábytkem, kdy nevidí na strop?

Co nemohu posoudit jsou záseky vysavače, nicméně Roomba se mi zasekla jenom dvakrát, jednou za uvolněné linoleum a podruhé pod postelí které se prohnulo papundeklové dno. Obojí jsem opravil a od té doby se robot už nezasekl. Záseky pod nábytkem spíš potkají Navibot, protože má přední nárazník šikmý a dokáže se pod nábytkem zaklínit. Roomba má nárazník hranatý a podobné zaseknutí nehrozí.

Dobrý funkce je detekce nečistot u Roomby. Pokud najde nějaké místo s větším množstvím nečistot, zakrouží na tomto místě a nečistoty tak lépe uklidí.

Jak už jsem napsal, nehledejte žádný objektivní názor ani odpověď na vyřčenou otázku. Navibot jsem hodnotil pouze podle názorů na internetu a videí na youtube.com. Byl bych rád, kdyby se ke článku vyjádřili také majitelé Navibotů a popsali svoje zkušenosti. Já jsem s Roombou maximálně spokojený a věřím že se najdou i spokojení majitelé Navibotů.

A jaký vysavač vybrat? To nechám na vás, předhodil jsem pouze můj názor pro insiraci. Doporučím udělat si čas a projít server robotforum.cz kde je hromada zkušeností a názorů uživatelů.

Zkušenosti s iRobot Roomba 564 PET

Už víc jak měsíc máme a používáme robotický vysavač Roomba od společnosti iRobot. Rád bych shrnul moje postřehy. Bodově a silně neuspořádaně:

 • Místnost je třeba před spuštěním předuklidit, zejména sesbírat rozházené hračky (to je třeba i při klasickém vysávání). Což někdy zabere stejně času jako ruční vysávání. Ovšem pokud nemáte děti a tím pádem se vám na podlaze neválí malé předměty, nemusíte uklízet nic.
 • Kvalita vysávání, resp. “vyklepávání” koberce je naprosto úžasná, je neskutečné kolik prachu se dokáže usadit v koberci za jeden den. Nečekal jsem že to bude vysávání až tak kvalitní.
 • Dlažbu a linoleum to sice nevytře, ale poctivě sesbírá veškeré nečistoty a prach, problém není ani písek a kamínky z bot (přinesené z pískoviště).
 • Prakticky vůbec nepoužíváme zásobník PET, používáme pouze standardní vakuový (má každá Roomba) který navíc vysává jemný prach (standardní zásobník má dva prostory, v tom horním jsou sesbírané chlupy a větší nečistoty, v tom spodním je vysátý jemný prach, zásobník PET pouze sbírá chlupy a větší nečistoty).
 • Množství psích chlupů v koberci i na dlažbě/linoleu je až děsivé a to máme Jacka Russella, který má malé chlupy a nijak extrémně nelíná. Chlupy jsou vidět až v zásobníku, robot vše pečlivě vysbírá.
 • Čas vysávání si Roomba opravdu stanovuje podle velikosti místnosti.
 • Po měsíci odešel postranní kartáček, resp. ze tří lopatek z jedné vypadly chlupy. Zatím s ním ale stále vysávám.
 • Hlavní čistící a sběrací kartáče je třeba vyčistit od chlupů po cca 5 vysáváních. Ne že Roomba nefungovala, ale postupně se na ložiska nabaluje hromada prachu a chlupů a hrozí přidření kartáčů v uložení. Po vyčištění doporučuji namazat ložiska plastickou vazelínou.
 • Koberce jsou po vysátí jakoby nadýchané, ten rozdíl je cítit když se po něm projdete.
 • Nemá cenu Roombu pouštět 2x po sobě ve stejné místnosti pro “lepší úklid”, podruhé už je zásobník téměř prázdný.
 • Klasický dveřní práh vysoký 2 cm nepředstavuje pro vysavač žádnou překážku, hravě jej překoná.
 • Akumulátor vydrží 3 místnosti a nabíjí se poměrně rychle (cca 1-2 hod).
 • Nepočítal jsem, že budeme používat obě virtuální zdi, ale nakonec se hodí. Hlavně když vám dítě neustále otvírá dveře a vysavač by tak šmejdil i tam kde nechcete.
 • Volně ležící kabely vysavač ignoruje, ještě se mu je nepodařilo namotat nebo se do nich zamotat.
 • Musel jsem seříznout výztuhu konferenčního stolku aby pod ním vysavač projel. Ještě mě čeká dětská postel, jinak se vysavač dostane úplně všude bez problémů (výška Roomby je do 10 cm).
 • Zatím byl pouze jeden zásek ze kterého se Roomba nedokázala dostat (uvolněný koberec zachytil postranní kartáček).
 • Zatím jedeme stále na první kartáče i filtry, není na nich vidět žádné opotřebení.
 • Při vyklepávání prachu ze zásobníku to hodně práší, je třeba to dělat pomalu a opatrně.
 • Doporučuji koupit stlačený vzduch ve spreji a občas profouknout HEPA filtr a vůbec vyfoukat prach z celého vysavače (venku nebo na balkoně, protože to hodně práší).
 • Negativum: Vysavač naráží a jezdí podél zdí, senozorový nárazník začíná být odřený. Na funkci to nemá vliv, ale nevypadá to hezky. Malbu ze zdí to zatím neseškráblo.
 • Pokud vám někde z koberce (většinou na okraji) kouká delší nit, počítejte s tím že se do ní robot zachytí a bude za ní tahat a postupně párat koberec. Nit skončí namotaná na kartáčích a hrozí poškození vysavače.
 • Pes se ho ze začátku bál, ale dnes už robota ignoruje. Pro dítě je to stále atrakce č.1.

Celkově jsem s robotem víc než spokojený, což je asi vidět z mých postřehů. “Punťa” je velký pomocník, podstatně nám snížil prašnost v bytě a mně ubral práci :-)

Snad někomu tyto řádky pomůžou při rozhodování. Před koupí vám doporučím přečíst český návod pro iRobot Roomba, aby jste věděli co vás čeká.

Zkusili jste to vypnout a zapnout?

Přišel za mnou jeden kolega, že má rozbitou handsfree v autě. Má tam sadu Parrot CK3100 LCD, asi 1 rok starou. Prý mu to v reprácích divně chrčí při hovoru. Zavolal jsem na jeho E52 a opravdu to mělo divný zvuk, že nebylo rozumět slovo. Už jsem si představoval jak dáváme auto na reklamaci a jak se to celé potáhne nejmíň měsíc.

Někde vzadu v hlavě mi vyskočila hláška Have you tried to turn it off and on again? (kultovní hláška ze seriálu IT Crowd)

Zkusili jsme jeho mobil Nokia E52 vypnout a zapnout. A pomohlo to. Zvuk byl zase čistý. Kolega totiž mobil nikdy nevypínal, uptime 3 měsíce nebyl pro něj problém.

Vždy je třeba najít nejjednodušší řešení. Ta věta ze seriálu funguje na 80% problémů s počítači. A nejen s počítači, i taková Nokie E52 je v podstatě jednoduchý počítač s jednoduchým operačním systémem a ten je třeba jednou za čas restartovat. Stejně jako Windows.

Jenom se bojím až přijde doba kdy bude třeba restartovat i auto, abychom mohli pokračovat v jízdě…

Který vysavač iRobot Roomba vybrat? Který je nejlepší?

Možná jste se rozhodli pro automatický vysavač Roomba od iRobot.cz, ale nevíte který vybrat? Ani já jsem nevěděl a trvalo mi chvilku než jsem pochopil jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými modely. A úplně jsem to pochopil až když jsem si jeden pořídil (Roomba 564 PET alias “Punťa”).

iRobot prodává robotické vysavaše pod jménem Roomba. Konkrétně jsou aktuálně v nabídce modely 531, 534 PET, 555, 564 PET a 581, celkem tedy pět modelů, dva s přívlastke PET. Čím se liší? Který je ten pravý pro vás?

Modely Roomba 531 a 534 PET nemají vnitřní hodiny a tudíž si nejde načasovat úklid. Vysavač musíte vždy ručně spustit. Ostatní modely (555, 564 PET a 581) jdou načasovat. Tady se musíte rozhodnout, má-li pro vás časování úklidu smysl. Hodí se to např. když chcete aby robot vysával v době vaší nepřítomnosti.

Oba modely s označením “PET” jsou stejné jako všechny ostatní, pouze dostanete navíc větší zásobník na prach. I tento zásobník vysává, nicméně ne tak kvalitně jako běžný zásobník který je u všech modelů. Ale je o hodně větší a tak jej nebudete muset tak často vysypávat. Je zkrátka přizpůsoben na větší množství zvířecích chlupů. Ale osobně si myslím že není vždy nutné kupovat “PET” model pokud máte domácího mazlíčka. Stejnou práci udělá i nePET model, jen je třeba jej častěji vysypávat.

No a poslední kritérium je dodávané příslušenství. Jak už jsem psal, “PET” modely mají navíc velký zásobník, dále pak druhou sadu velkých kartáčů, boční kartáček a náhradní filtry. Kartáče i filtry lze dokoupit samostatně ke každému modelu, ale pouze k PET je dostanete v balení.

Pak jsou tu Manual Virtual Wall a Auto Virtual Wall, což je v podstatě to samé – krabička kterou můžete vysavači omezit pohyb v místnosti. Jednoduše řečeno virtuální zeď. Hodí se např. pokud máte byt bez dveří a chcete uklidit pouze jednu místnost. Nebo prostě omezit nějaké místo kam nemá vysavač zajet. Modely 531, 534 PET a 555 mají po jedné virtuální zdi. Model 564 PET má dvě virtuální zdi. (Rozdíl mezi Manual a Auto je jen ve způsoby zapínání, Manual musíte ručně zapínat a samy se vypnou a Auto můžete nechat zapnuté.) Jak Manual Virtual Wall, tak Auto Virtual Wall lze dokoupit samostatně.

Roomba 581 jako jediná nemá virtuální zdi ale Virtual Wall Lighthouse a to hned tři kusy. Těmi lze byt virtuálně rozdělit na jednotlivé pokoje a pomoci tam Roombě zorientovat se ve vašem bytě. Roomba tak vysává jednu místnost a když usoudí že má hotovo, pustí se automaticky do další, atd. Případně je lze přepnou do módu Wall, takže se chovají stejně jako virtuální zdi. Dokoupit lze i další Virtual Wall Lighthouse, ty ale fungují pouze s modelem 581 .

Roomba 581 má jako jediná bezdrátové dálkové ovládání, které dokonce funguje i přes zdi.

Ke všem modelům jde dokoupit infračervené ovládání, ale s tím musíte mířit přímo na vysavač (nefunguje přes zeď). Bezdrátové dálkové ovládání lze dokoupit, ale funguje pouze s modelem 581.

Všechny modely mají nabíjecí základnu, do které se robot po skončení úklidu sám zaparkuje a začne se nabíjet. Ke všem modelům lze dokoupit i náhradní baterii, pokud vám původní časem “odejde”.

Když to shrnu – ať koupíte jakýkoliv model z výše uvedených, principem “vysávání” se neliší. I inteligence robotů (dá-li se to tak nazvat) je stejná. Roomby se liší možností programování a dodávaným příslušenstvím. A proto jsem napsal tenhle článek kterým jsem chtěl pomoct při výběru robota.

Kde koupit Roombu? Cenová politika iRobot je taková, že určitý model musí všude stát stejně. A také to tak je, můžete se přesvědčit např. na zbozi.cz. Přesto ale najdete prodejce který nabízí nějaký model výrazně levněji než jinde. Je to s největší pravděpodobností šedý dovoz z jiné země (USA, Německo, …). Na tom není nic špatného, pořád se jedná o originální výrobek s homologací, ale nemůžete počítat s oficiální garancí výrobce a tak v případě závady ji musíte řešit s vaším dodavatelem, nikoli s oficiálním servisem v ČR. Je pak otázkou jestli ušetřit a riskovat že ten eshop už za rok nebude existovat, nebo si připlatit a mít záruku přímo u autorizovaného servisu.

A proč vybrat právě Roombu? Pročetl jsem desítky diskuzních fór, recenzí a názorů uživatelů. Ve finále jsem stál před rozhodnutím – iRobot nebo Samsung? Samsung je “inteligentnější”, místnosti uklízí systematicky, ale kvalita čištění je horší – má jen jeden kartáč a každé místo přejede jen jednou Mně ale přijde lepší když jedno místo prosmejčí Roomba vícekrát. Samsung se občas někde sekne a co jsem slyšel, je prý poruchovější. Roomba není tak inteligentní, ale zato umí lépe čistit a jen tak se někde nezasekne. Navíc na Roombu jsem měl hromadu kladných doporučení od známých, tak bylo rozhodnuto.

Má smysl automatický vysavač? Rozhodně ano!

Moje důvody byly jednoduché – hodně lidí z mého okolí už robota vlastní a všichni si ho chválí (5 lidí). Já jsem robotický vysavač viděl vždy jako drahou hračku co předstírá vysávání, ale názory známých do mě hlodaly a hlodaly až jsem jednoho pořídil. A musím dát všem známým za pravdu, je to neskutečný pomocník. Až uvidíte ta kvanta prachu u chlupů které pokaždé vysypete ze zásobníku, dáte mi za pravdu.

Přirovnal bych to k myčce nádobí. Nemusíte jí mít, dá se bez ní existovat. Ale když si ji pořídíte, vidíte kolik času a peněz vám ušetří. Ano, není dokonalá, občas něco neumyje a některé nádobí do myčky nesmí a tak ho musíte mýt ručně, ale s většinou nádobí si dobře poradí. Stejně tak robotický vysavač. Občas stejně budete muset vzít do ruky klasický vysavač a vysát místa kam se robot nedostal. Ale robot vám ušetří spoustu času a námahy.

Nový firmware 4.30 pro Parrot CK3100

Už víc jak týden testuji v handsfree nový firmware 4.30.  Potěšilo mě, že se na firmwarech stále pracuje. Pojďme se podívat co slibuje changelog:

 • [iPhone]: Allow to invert “name” and “first name” in the phonebook using the “Preferences / Display / sort order” menu
 • [iPhone]: fix some connection loss cases during calls
 • Fix bad menu sounds during phone synchronization

To na co jsem čekal coby majitem HTC Touch Pro s Windows Mobile 6.1 nakonec přišlo o pár let později jako aktualizace pro iPhone. A sice možnost přepnutí zobrazení adresáře na displeji. Jak iPhone tak WM zkrátka zobrazovaly adresář obráceně – Jméno Příjmení místo Příjmení Jméno. A Parrot nás ujišťoval, že s tím nejde nic dělat, že je to chyba mobilu a ne handsfree. Cituji:

„Phonebook synchronisation depends on the phone itself…Several phones synchronise automatically and you get your contacts set by (Name, Surname) but you may also get your contacts by (Surname, Name) and there is nothing we can do (with Windows Mobile Phones for example)…When synchronisation is automatic, there is no possibility to sort contact name order…“

A najednou to jde! Nevím jak s WM, ale s iPhonem to funguje dobře, konečně lze v adresáři rozumně vyhledávat. Opravili také problém kdy se na displeji zobrazilo jméno úplně někoho jiného než kdo mi ve skutečnosti volal. Jinak handsfree funguje jak má, bez žádných dalších problémů. Testoval jsem jej zatím pouze s iPhone 4.

Co se opět nepovedlo je stále nefunkční synchronizace seznamů posledních hovorů. Ve fóru jsem o tom našel zmínku: “In regards to the call history this hasn’t been available for some time, this is something we are looking into”. Takže se o tomhle problému ví a možná se na něm pracuje.

(Synchronizace posledních hovorů zde funguje jinak než by měla. Zatímco ve verzi 4.17a se do hadsfree přetáhnou všechny seznamy posledních volání z mobilu, ve verzi 4.30 jsou seznamy prázdné a plní se až ve chvíli kdy někomu zavoláte nebo někdo zavolá vám či zmeškáte hovor. Bohužel při odpojení mobilu od handsfree se tyto seznamy vymažou a při příštím připojení jsou zase prázdné

Před časem jsem napsal, že nejlepší firmware pro Parrot CK3100 je verze 4.17a. Teď už to není tak jednoznačné. Můžete si vybrat, buď budete mít adresář zobrazený tak jak je v mobilu ale nebudou se vám synchronizovat poslední volání (příchozí, odchozí, zmeškané), nebo oželíte zobrazení seznamu ale budete mít funkční synchronizaci posledních hovorů. Taková malá Sophiina volba.

Jinak jsou obě verze, tzn. starší 4.17a a nová 4.30 až na výše zmíněné rozdíly stejně dobře funkční. Pouze ve verzi 4.17a je chybně přeložená položka Setting jako Oblíbené místo Nastavení. Tato spíše kosmetická vada je až do verze 4.19, ve verzích 4.20 až 4.30 je už správně Nastavení.

Pod čarou:

V nové verzi programu Parrot Software Update Tool (3.7.0.0) se v menu kde si vybíráte objevila položka CK3100 with Text Friendly, aktuálně ve verzi 4.23. V jakémsi letáku jsem zjistil že by se mělo jednat o hlasové rozhraní pro práci s emailem a zprávami. Umožňuje to poslouchat a mazat emaily, vytvářet, odpovídat a přeposílat emaily, vytvářet a číst zprávy (patrně myšleno SMS). Vyžaduje to zavolat na nějaké číslo a nechat si sděli registrační číslo. Nezkoušel jsem, u nás tahle služba patrně nebude podporována a popravdě nevidím reálně pracovat v autě s poštou. Jenodušší je zastavit a emaily vyřídit na iPhonu než složitě diktovat do telefonu. Proto jsem se o téhle novince ani nezmiňoval.

UPDATE 16.3.2011: firmare si můžete také stáhnout na této stránce

Nejlepší firmware pro Parrot CK3100 je …

Je to k nevíře, ale stále je nejméně problémový firmware pro handsfree Parrot CarKit 3100 verze s označením 4.17a. Přišel jsem na to dlouhodobým testováním s různými mobily. Každá další verze má nějaké mouchy a někdy i dost závažné bugy. Např. u aktuální řady 4.23 se mi na displeji zobrazilo jméno úplně někoho jiného než mi ve skutečnosti volal. Což je zdrojem nejednoho překvapení. Že se nesynchronizují seznamy posledních hovorů už je jenom taková třešnička.

Když to shrnu – pokud se chcete vyhnout problémům, případně už nějaké máte, doporučuji vám použít verzi 4.17a. Ke stažení je v mém balíčku.

UPDATE 16.3.2011: firmare 4.17a si můžete také stáhnout na této stránce

UPDATE 19.7.2011: všechno už je jinak, doporučuji přečíst také tento článek

 

 

 

Film ELITA (Antitrust) na DVD – NEKUPOVAT!

Tenhle film jsem už kdysi dávno viděl. Celkem se mi líbil, protože to byl snad první film kde hackování počítače vypadá reálně. Žádné rozkostičkování monitorů, velké nápisy ACCESS DENIED a podobně – jak to známe z většiny filmů. Dalo by se tam najít pár nesmyslů, ale o tom jsem psát nechtěl.

V trafice se tento film objevil za příjemných 49,- Kč a tak jsem si jej prostě koupil, že se na něj někdy podívám. Rok nebo dva mi ležel v krabici s levnými DVD a včera jsem dostal chuť se na něj kouknout. Asi jsem to neměl dělat. Čeho jsem si při koupi nevšimnul, byla poznámka, že je film v poměru 4:3. Což jsem záhy zjistil. Ačkoliv nemám širokoúhlou televizi, i tak se radši dívám na širokoúhlé filmy. Nu což, nějak to překousnu.

Nepřekousnul jsem. Film šel po deseti minutách z DVD přehrávače pryč a už jsem se hnal do koše, ale ještě jsem chtěl udělat pár screenshotů do tohoto článku.

Když se širokoúhlé filmy převádějí na formátu 4:3, většinou přicházíme o část obrazu. Někdy to může být problém, zejména jsou li obě postavy od sebe na plátně daleko a tak z každé vidíme občas jenom kousek. Také ten ořez není pevný – z obou stran stejný. Většinou se zachovává obraz kde se něco děje a ořezává se “jalový obraz”.

Jenže tohle DVD vzniklo pevným ořezem a je v podstatě nekoukatelné. Zjistíte to celkem brzy, hned při úvodních titulcích.

No dobře – titulky nejsou tak důležité, pokud se ale díváte dál, je to horší a horší.

Dvě hlavní postavy si povídají. A záběr z dálky je ještě lepší.

Mimochodem, hraje v tom Tim Robbins. To je ten vpravo.

Na screenshotech to není moc vidět, ale i kvalita je hrozná, jako by to někdo ripoval z VHS.

Já vím že za 50 Kč nemůžu čekat kdo ví co, ale už jsem koupil desítky levných DVD a u žádného jsem se nesetkal s takovým fušérstvím. Kdyby ten převod na 4:3 byl proveden pořádně, tak neřeknu ani bé, ale tohle je prostě šlendrián. Stojí za tím EUSEBIUS, s.r.o., alespoň jsou pod tím podepsaní na obalu.

Nabídka pro masochisty – když mi pošlete 50 Kč, rád vám zašlu tohle DVD. Těch 50 Kč pokryje náklady na poštovné, balné a cestu na poštu, takže budete mít DVD Elita ZADARMO!

Jak správně ne-bourat?

Že já na ty Novinky lezu…Dneska jsem si přečetl článek Jak správně bourat a nestačím se divit.

Například mě pobavila věta během jízdy je dobré sledovat silnici a hledat si místa pro případné bezpečné opuštění vozovky. Nevím jak to dělá autor, ale tohle  je možný někde na závodním okruhu kde se mi trať vryje do paměti ale ne na silnici. Řidič se má věnovat provozu a ne si hledat o kterej strom to omotá.  Nereálné.

Další blbost je o pár odstavců dál: výhodou je, pokud posádka bourá při vědomí, tj. nespí. Tělo má pak větší šanci se na náraz připravit. Víte proč se ožralým většinou nic nestane? Protože mají tělo dokonale uvolněné a nebrání se žádnému pádu nebo nárazu. Ale když zatnete všechny svaly v těle, dojde na lámání kostí a drcení kloubů. Zeptejte se herců, jak se správně padá na tvrdou podlahu jeviště.

Další perly:

 • Řidič automobilu (a samozřejmě i nesprávně předjíždějícího kamionu) by měl okamžitě začít intenzivně brzdit (vyšlápnout brzdu a silou zašlápnout brzdový pedál) (Tak hergot vyšlápnout nebo zašlápnout?!)
 • s každým kilometrem rychlosti navíc se energie nárazu násobí. (Energie se násobí čím? Rychlostí? V jakých jednotkách se potom udává? J/km/h)
 • v případě kritického brzdění musíme na pedál vyvinout sílu 80 až 90 kilogramů. (Od kdy se síla udává k kilogramech?! A proč vůbec 90 kg? Aby to víc brzdilo? Když vyvinu sílu 200 kg, zastaví to auto dřív? Tohle platilo možná u Škody 1000, dnes máme posilovače brzd a není třeba ohýbat brzdové pedály, víc to stejně brzdit nebude.)
 • auta bez ABS jsou ve výhodě, nejvíce totiž auto zpomalí zablokovaná kola (Tak tohle je jasná pětka z fyziky – Tření – třecí síla pro uvedení tělesa do pohybu je větší než u tělesa již pohybujícího se (wiki). Jinými slovy kolo brzdí víc ve chvíli těsně před tím, než se zablokuje. Což je právě vychytávka ABS – uržuje kolo nejblíže této hranice.)
 • Ve chvíli, kdy se před námi objeví například návěs kamiónu napříč silnicí, snažíme se podvědomě namířit mezi jeho kola. To je špatně, před námi pak bude pouze čelní sklo, které návěs odřízne jako papír i se střechou. Je lepší v takovou chvíli namířit přímo na kolo. (Autor patrně myslel mířit mezi nápravy návěsu a tahače, ne mezi kola.)

Shrnutí – článek o ničem, autor vaří z vody a o fyzice ví kulový. A v komentářích je to taky samý expert.