Archiv pro rubriku: Mobil

Máte málo místa v iPhonu nebo iPadu? Máte pomalý iOS 7?

Před nějakým časem se mi na iPhonu 5 nezdařila rozdílová OTA aktualizace. Stane se, naštěstí je tu záloha v iCloudu, takže za nějakou tu hodinku dvě (podle rychlosti připojení) mám mobil v naprosto stejném stavu jako před tím nešťastným pokusem o aktualizaci. To na iZařízeních miluji.

I když je pravda, že ne v úplně stejném stavu jako předtím. Mám najednou o 2 GB víc volného místa. Jak je to možné?

Udělal jsem dnes pokus na iPadu 2 který měl k dispozici pouze 5 GB a níže uvedeném postupu je najednou volno 9,8 GB volno. To už je velký rozdíl.

Jaké jsou příčiny?

 1. Zjistil jsem, že většina aplikací si neuklízí svoji mezipaměť (temp). Prostě s používáním kynou a kynou. Třeba Google+, samotná appka má 50,4 MB, ale po třech měsících vykyne bez problémů na 350 MB. Stejně tak Chrome, ze 44 MB ze rázem 300 MB. Tuhle pár MB, tamhle pár MB a než se vzpamatujete je to pár GB. Když dojde volné místo, systém začne aplikacím promazávat jejich dočasné soubory, mezipaměti, atd., jenže ne na všechny dojde. Některé aplikace, jako např. Chrome nebo DropBox mají v nastavení možnost promazat mezipaměť aplikace, jenže takových aplikací je jenom pár.
 2. Druhá podivná věc se mi stala u iPadu, do kterého jsem importoval hodně fotek pomocí Camera Connection Kitu. Fotky jsem v tabletu sice smazal, nicméně přesto mi systém hlásil, že v zařízení zabírají fotky asi 1,2 GB. přestože v galerii žádné nebyly. Fotky nejspíše zabíraly místo ale systém je neviděl. Možná proto, že nevznikly přímo v tabletu ale byly do něj “importovány”.

Takže moje řešení tohoto problému, trochu krkolomné a zdlouhavé, ale efektivní. Budete potřebovat počítač s iTunes a bezdrátovou síť WiFi (s heslem pochopitelně):

 1. Zazálohujte zařízení do iCloudu. Pokud se do 5 GB nevejdete, zkuste vyhodit ze záloh velké aplikace nebo třeba fotky a videa. Posledních 1000 fotek se stejně zálohuje do Fotostreamu a videa si můžete stáhnout do počítače.
 2. (Volitelně) Zazálohujte iPhone také do iTunes. Pro jistotu, může se stát, že to nepůjde obnovit z iCloudu (nebo nepůjde internet) a pak budete rádi za zálohu v počítači.
 3. Uveďte iPhone/iPad do DFU a proveďte DFU restore. Návod si vygooglujte, není to nic složitého, na YouTube je mraky návodů. (Tip: Doporučuji mít předem stažený poslední firmware (soubor IPSW, iOS 7 má asi 1 GB) a nahraný v iTunes. Nebudete muset pak čekat na stažení firmwaru.)
 4. iPhone obnovte z iCloudu, ne z iTunes! Bude to trvat, než se postahují aplikace a data aplikací, ale odměnou vám bude více volného místa v iPhonu.
 5. Profit!

Tento postup doporučuji také všem, kterým se jejich iPhone nebo iPad seká. Zejména pokud upgradujete starší zařízení na novou verzi iOS, typicky iPhone 4 na iOS 7. Mám tento postup vyzkoušený na iPadu 2 a na iPhonu 4, u obou to zabralo, telefon i tablet jsou rázem jako když je pokropíte živou vodou. Bez problémů je teď lze používat i s iOS 7, což předtím sice také šlo, ale člověk by u toho vyrostl.

Nefunguje vám Camera Conection Kit na iPadu?

K iPadu 2 jsem si kdysi pořídil originální Camera Connection Kit, neboli česky Sada Apple pro připojení fotoaparátu k iPadu. Jsou to dva adaptéry pro stahování fotek buď z SD karty nebo přímo z fotoaparátu pomocí USB kabelu do iPadu. Sadu už jsem nesčetněkrát použil, vždy bez jediného problému.

Celý příspěvek

iOS 6 je bezpečnější než Android

Je škoda, že v souvislosti s iOS 6 všichni píší pouze o špatných mapách a o tom dobrém není nikde ani zmínka (čest výjimkám). Bohužel to tak dnes chodí ve všech médiích ze všech oborů a to je smutné. Lidi zkrátka víc zajímají problémy, potíže a neštěstí, než pozitivní zprávy.

Apple v iOS 6 změnil přístup aplikací k uživatelským datům. V iOS 5 a předchozích verzích se každá aplikace spustí v snadboxu a nemůže zasahovat do dat jiné aplikace, nebo přímo do systému. Mohly ale přistupovat k obrázkům, ke kalendáři a kontaktům. Aplikace mohly také zjišťovat polohu zařízení dle GPS, ale zde již byl nutný souhlas uživatele.

v iOS 6 se aplikace také spouští v sandobxu, ale přístup k uživatelským datům je už nutný odsouhlasit každé aplikaci a to zvlášť pro GPS, pro kontakty, kalendář, připomínky a obrázky. Když se nějaká aplikace poprvé pokouší dostat např. ke kontaktům, systém se zeptá, zda aplikaci umožnit přístup či nikoli. Toto rozhodnutí navíc lze kdykoliv změnit v nastavení.

Uživatel má tak plnou kontrolu nad tím, ke kterým datům má která aplikace přístup. Např. aplikace Facebook, Twitter nebo Instagram umí najít nové přátele díky kontaktům v adresáři. Ovšem ne každému se líbí, že mu program odešle celý adresář kdoví kam a kdoví ke komu a tak jednoduše konkrétní aplikaci nepovolí přístup ke kontaktům. Jednoduché, geniální a bezpečné.

Před pár měsíci se médii prohnala zpráva o prvním “malware” pro iOS. Pochopitelně nešlo o žádný malware, jak nás přesvědčovaly různé mediální mrdky, aplikace Find and Call pouze odeslala celý adresář k autorovi aplikace a ten pak začal spamovat všechny kontakty v něm uvedené. Bohužel “novinářům” informujícím o této “kauze” už nedošlo, že stejným způsobem kontakty odesílají i další aplikace, jenom je nepoužívají ke spamování. Rozhodně ale nešlo o malware. Nicméně tento “problém” již v iOS 6 nenastane, žádná aplikace nemůže bez dovolení přistupovat k uživatelským datům. Ale aplikaci lze i tak používat, jen jí trochu omezíme v rozletu.

Proč je iOS 6 bezpečnější než Andorid?

Na iOS 6 mohu nainstalovat jakoukoliv aplikaci a až dodatečně ji povolit přístup k datům. Mám tedy funkční aplikaci a vím přesně k jakým datům může přistupovat, navíc tato oprávnění mohu kdykoliv změnit.

Při instalaci aplikace na Android dostanu sice seznam všeho, co aplikace bude chtít využívat a k jakým datům přistupovat, ale jako uživatel nemohu jednoduše zakázat/povolit pouze vybrané položky z tohoto seznamu. Buď povolím všechno, nebo nemůžu aplikaci nainstalovat. A když už se smířím s tím, že aplikace bude mít přístup např. ke kontaktům, nemůžu ji to později zakázat. Mohu ji pouze smazat.

Moje UX s Androidem…

Samsung Galaxy W, pokus o přetažení fotek do mého počítače s Windows 7 Home Premium. Naivně jsem si myslel, že stačí telefon připojit kabelem, objeví se mi nějaká položka v Počítač kde najdu fotky a ty jednoduše přetáhnu k sobě. Jako to funguje u iPhonu už pár let.

Chyba lávky. Po připojení telefonu Windows zahlásily Instalace softwaru ovladače zařízení, jenže vzápětí se to změnilo na Software ovladače zařízení nebyl úspěšně nainstalován a to byla konečná. Nikde se nic neobjevilo, nic nenaskočilo, telefon byl připojený ale fotky stáhnout nešly, nebylo odkud. Tohle má být mobilní OS pro masy?

Majitel toho zázraku mi začal tvrdit, jak mu to doma jde bez problémů a že musíme stáhnout nějaké ovladače ze stránek Samsungu. WTF? Nakonec po deseti minutách laborování v menu mobilu a připojování/odpojování telefonu se pod Windows rozběhla instalace nějakých ovladačů. SD karta mobilu se zobrazila jako vyměnitelný disk a fotky už šly stáhnout. Hurá.

Já vím, že všem jdou fotky z mobilů s Androidem stahovat bez problémů a já jsem blbec protože si neumím nastavit ten mobil aby to šlo hned napoprvé. Ale asi čekám, že běžné věci ve 21. století fungují i bez složitého nastavování, prostě připojím a ono to funguje. Nemusím přece vědět, co kde zapnout/vypnout/přepnout. iPhone připojím kablem k PC, instaluje se nějaký ovladač a už si z něj můžu stahovat fotky dle libosti. Takhle si já představuji mobilní systém pro masy.

Nebuďte konzervy!

Když se objevila služba iTunes Match, nevěděl jsem k čemu by mi byla dobrá. Ale obětoval jsem těch 25 euro, službu vyzkoušel a dnes už si bez ní nedovedu představit život. Mít veškerou mojí hudební sbírku v iPhonu (ale také v iPadu, manželky iPhonu a ve dvou počítačích) ať už jsem kdekoliv za ty peníze prostě stojí. Už se mi nestane, že jsem si nějaké album zapomněl nahrát mobilu. Prostě mám v mobilu všechno.

Stejně tak Fotostream – před týdnem jsem jej začal používat a dnes vidím tu výhodu. Už žádné šaškování s kabelem při přetahování fotek do PC, žádné uploadování vybraných fotek na Dropbox. Vše funguje automaticky a tak já pouze fotím iPhonem a na PC prohlížím fotky. To co nafotím mám během chvilky v počítači, aniž bych hnul prstem.

V podstatě už iPhone připojuji k počítači kabelem pouze pro stažení videa, protože tahat několik GB přes WiFi není zrovna rychlé.

Nejlepší na tom je, že jsem ještě nedávno nechápal k čemu by mi tyhle služby byly dobré. Dnes už vidím že je s nimi život o mnoho jednodušší. Jenom doufám, že Apple bude v tomhle zjednoduššování života pokračovat a posouvat jej dál.

Proč o tom píšu? Člověk by neměl být konzerva ale jít kupředu a aktivně zkoušet nové technologie.

Stojí vám to za to?

Dnes jsem dostal chuť na nějakého toho Kevina Smitha. Na jeho filmy, aby bylo jasno. Pustil jsem si dnes již kultovní film Clerks a zalíbila se mi písnička pod závěrečnými titulky. Tak jsem poctivě čekal, až v titulcích napíšou její název a interpreta. Bohužel písniček bylo ve filmu použito víc a nevěděl jsem, která by to mohla být. Tak jsem si na papír opsal všechny které tam uváděli.

V počítači jsem postupně zadával jeden název za druhým do youtube.com, abych zjistil která z nich to vlastně byla. Samozřejmě to byla až ta poslední, no mohlo mě to napadnout. Ale to nevadí, konečně už vím její přesný název a skupinu (pro úplnost, je to Soul Asylum – Can’t Even Tell). Tak hurá na ulozto.cz, kde se mi až na třetí pokus podařilo stáhnout MP3 v poslouchatelné kvalitě. Teď ji ještě nahrát do mobilu přes kabel a můžu si ji poslechnout třeba při venčení psa.

Udělal jsem to takhle? Ani omylem.

Ještě když hrála ta písnička pod titulky, tak jsem na iPhonu spustil aplikaci SoundHound. Ta mi po pěti sekundách poslouchání sdělila název písně i interpreta a přihodila odkaz do iTunes store. Tam jsem si poslechl ukázku, zda-li je to opravdu ona a rovnou jsem ji koupil za 99 eurocentů. Přímo v mobilu. Písnička se stáhla do iPhonu ještě než skončily titulky toho filmu a já mohl nasadit sluchátka a vyrazit ven. Až přijdu domů a vezmu do ruky iPad, budu mít tuhle písničku i v něm, protože mám iTunes match. Bez nějaké složité synchronizace, prostě tam bude. I manželka si ji může bez problémů přehrát na jejím iPhonu, aniž by jej musela připojit k počítači.

Já nevím jak vám, ale mně ty peníze za to pohodlí stojí. Můžu si sice zdarma a legálně stahovat MP3, ale já radši zaplatím těch pár euro za to, abych nemusel vůbec k počítači, tam hledal nějaké úložiště odkud ji stáhnout, zkoušel kvalitu a nakonec staženou písničku tahal po kabelu do mobilu nebo dokonce rozebíral telefon a žongloval s paměťovou kartou. Ne, z toho už jsem vyrostl. Máme tu 21. stolení, internet, cloud a další podobné vynálezy a já chci komfort.

Možná někdo namítne, že on umí najít jakoukoliv písničku a stáhnout ji mnohem jednodušší a rychlejší cestou než jsem popisoval,  hned na první pokus a ve špičkové kvalitě. Ano, je to možné, ale pořád to bude mnohem pomalejší a mnohem pracnější než použít SoundHound a iTunes.

Opravdu jsme ve vězení Applu?

Čím víc produktů a služeb od společnosti Apple používám, tím hůř by se mi přecházelo na jinou platformu. A já nejsem žádný Apple ultras, mám pouze iPhone a iPad. Tyto dva produkty dávají smysl a pomáhají mi.

Občas se někde v internetu vynoří názor nějakého rádoby-odborníka, že Apple dělá všechno proto, aby své uživatele udržel stůj co stůj a uzavřel je ve svém “vězení”. A jako vězni jsou pak nuceni kupovat pouze produkty Applu a nemohou z tohoto “vězení” ven.

Je to polopravda. Snem každé firmy je získat zákazníka a udržet si ho. Apple v tom není výjimkou. Ať už vyrábíte mobily, prodáváte auta nebo zeleninu, vždy se musíte snažit udržet stávající zákazníky. A řeknu vám tajemství – dělají to tak všechny firmy na světě, ne jen Apple. Všechny se vás snaží udržet ve svém “vězení”.

Není pravda, že nemohu z tohoto vězení uprchnout. Nic a nikdo mi nezabrání v pořízení nového mobilu s Windows Phone a začít jej používat. Jenže já už si mezitím v iTunesStore a AppStore nakoupil hromadu hudby a aplikací, které bych na Windows Phone neměl. Ano, hudbu bych tam nějakým způsobem dostal, koneckonců je moje, ale co ty aplikace? Koupil jsem si například navigaci v hodnotě 90€, sice ve slevě za 45€ ale i tak je to hodně peněz. S touto navigací jsem byl na iPhonu spokojený a tak jí chci i do Windows Phone, jenže to bych jí musel koupit znovu. A stejně tak další pár desítek aplikací a za těch pár let už to dělá několik tisíc Kč. Takže logicky se mi nikam jinam přecházet nechce.

Stejně jsou na tom uživatelé Andoridu, Windows Phone, Blackberry, Windows Mobile, Symbianu a dalších. Každý kdo si nakoupil hromady aplikací je nebude chtít nakupovat znovu a znovu pro jinou platformu a tak si přechod jinam dvakrát rozmyslí.

A tak můžu říct, že pokud existuje vězení Apple, existuje také vězení Windows Phone, Android, BlackBerry a další. Majitelé těchto zařízení stejnými vězni jako já, ať si říkají co chtějí. Možná si to jen nechtějí přiznat, ale je to tak. Přechod z jakékoliv platformy na jinou bude vždy problém, pro každého.

Všichni jsme vězni.

Bluetooth handsfree používají jenom exoti

Když vidím jak se různí exoti procházejí po městě s bluetooth handsfree v uchu a jsou důležití jak papír od sekaný, vždy si vzpomenu na tuhle scénu ze seriálu Extraz.

http://youtu.be/grXKHDHYM0s

Existuje hodně profesí, kde má bluetooth sluchátko praktické využití, např. řidič dodávky nějaké balíkové služby. Jenže jak už to tak bývá, přesně tihle lidé handsfree vůbec nemají/nepoužívají. A tak volají za jízdy, jednou rukou drží mobil, druhou listují camráky a koleny se snaží udržet auto na silnici.

Pak tu máme exoty, kteří mají asi jeden hovor denně, ale přesto mají v uchu handsfree sluchátko nepřetržitě celý den. Nejčastěji je potkávám v obchodních domech a nikdy jsem je neslyšel/neviděl telefonovat. Chudší exoti mají klasickou drátovou handsfree do ucha, tzv. bondovku.

Nová verze navigace Navigon pro iPhone – verze 2.0

Zatímco původní aplikace s mapami celé Evropy měla 2 GB a bylo nutné při každé aktualizaci ji stáhnout znovu (2 GB není zrovna málo), nová aplikace má jen 45 MB a přímo v aplikaci si vyberete které mapy chcete stáhnout. Což mi přijde rozumné, neboť ne každý potřebuje všechny mapy Evropy. Šetří se tak místo v paměti telefonu a i aktualizace map bude jednodušší.

Je na místě dodat, že se stahují také potřebné soubory pro navigaci které mají 205 MB a pak už jen jednotlivé mapy. Mapa České republiky má cca 70 MB. Stahovat lze pouze přes WiFi.

Došlo také k přepracování uživatelského rozhraní a zatím to vypadá že je přehlednější a celé ovládání navigace rychlejší než předtím.

iPhone 4S

Po představení nového iPhone 4S, byl jsem celkem v klidu, že nemám důvod nahrazovat můj iPhone 4.

Jenže pak jsem viděl tohle video a už ten důvod mám:

Doporučuji přepnout do HD a pustit na celou obrazovku.

Moje zkušenost s Samsung Galaxy Tab 10.1

Včera jsem jel vyměnit bombičky od Sodastreamu do Electroworldu a samozřejmě mi to nedalo abych neprolezl celou prodejnu. Připadám si tam jako malej kluk v hračkářství, mají tam takových věcí až bych potřeboval tak tři miliony abych si koupil to co se mi líbí.

Narazil jsem tam také na sekci tabletů. A hned na prvním místě Samsugn Galax Tab 10.1. To je ten, co se v Německu nesmí prodávat. Tablet byl zapnutý a tak jsem se pustil do testování.

Možná bych měl poznamenat, že vlastním iPad 2 a tak můj názor nemůže být objektivní.

Moje domy po zhruba deseti minutách hraní s Galaxy Tabem 10.1 jsou naprosto děsivé. Rozhraní na základní obrazovce se dá posouvat doleva a doprava kde jsou další a další widgety a zástupci programů. Podobně se posouvají obrazovky s aplikacemi na iPadu. Jenže na iPadu se to celé posouvá plynule, Samsung o nějaké plynulosti asi neslyšel. Celé to poskakuje, zadrhává se to a občas to nereaguje na dotek. Nedovedu si představit to používat denně.

Spustil jsem internetový prohlížeč a začal načítat různé stránky. Trochu to zkomplikoval fakt, že v Electroworldu sice mají pokrytí WiFi, ale do toho tabletu nikdo nezadal heslo, já jej také neznal a jako na potvoru nebyl poblíž žádný otravný prodavač s debilní otázkou “můžu vám pomoct?”. Udělal jsem tedy ze svého iPhonu hotspot a Samsunga na něj připojil. To naštěstí fungovalo na jedničku a tak jsem mohl zkoušet i browser, díky 3G to bylo i celkem rychlé.

No, nedopadlo to dobře. Stránka se načetla správně, ale opět se při posunu nahoru a dolů škubala, poskakovala a občas přestal browser reagovat na asi 5 vteřin. Vzpomněl jsem si na HTC Touch Pro, které jsem kdysi používal. Tohle bylo stejné. Možná i horší.

Moc jsem toho za 10 minut nestihl, ale i tahle zkušenost mi stačí. Nevím jak je množné že je to celé tak pomalé a sekavé. Možná je to tím, že si tam s tím hraje X desítek lidí denně a celý systém už je nakopnutý. Něco jako Windows po 3 letech bez reinstallu. Jenže o pár metrů vedle leží dva iPady které jsou také vystaveny šťouralům jako jsem já a ty fungují stále jako nové, bez záseků. Což můžu potvrdil, po 5 měsících s iPadem nedošlo k žádnému zpomlení, pořád to funguje plynule jako nový.

Lituji lidi, co si pořídí Galaxy Tab a pak sledují tuhle sekanou. Hlavně ty lidi, co tak nějak jako já předpokládají, že když už je to víceméně za stejné peníze jako iPad, bude to i stejně fungovat. Nebude.

Možná jsem měl smůlu a narazil na vadný kus. Určitě se najde hodně lidí co jsou s tímto tabletem spokojení. Možná se najde i někdo, kdo bude chtít reagovat a vysvětlit mi, v čem se mýlím. Bohužel moje první setkání s tímto tabletem nedopadlo dobře a rozhodně ho nemůžu doporučit ke koupi.

Jaký držák do auta pro iPhone 4 v bumperu?

Řešení uchycení iPhonu 4 na čelní sklo automobilu přišlo od firmy Nokia! Jejich držáky CR-114 a CR-115 jsou opravdu kvalitní výrobky, umožňující bezproblémové uchycení iPhonu 4 jak v bumperu tak i bez něj! Nic se netřese, nechrastí, držák není potřeba pokaždé nastavovat, stačí jednou nastavit rozteč a mobil pouze vkládat a vyjímat. Držák lze i otáčet o 90 stupňů a tak není problém si navigaci pustit i na šířku. Tento držák používám víc jak 4 měsíce a jsem maximálně spokojený. Skoro bych řekl že je lo lepší než původní FLEX od CELLY. Díky malým rozměrům neblokuje žádné tlačítko nebo konektor, ani zadní kameru.

Držáky CR-114 a CR-115 jsou vzhledově stejné, liší se pouze hloubkou. Abych řekl pravdu tak nevím který typ mám, doporučuji vyzkoušet v prodejně. Cenově vychází držák na cca 400,- Kč, což si myslím že za tu kvalitu určitě stojí.

Jedna věc se Nokii nedá upřít – vždy měla špičkový hardware. A to se projevilo i v příslušenství k mobilním telefonům. I na tomto držáku je vidět, že někdo při návrhu přemýšlel. Například nemá obrovské postranní “packy” s ještě většími nalepenými pěnovými kostkami, jako mají ostatní univerzální držáky. Zde jsou pouze malé plošky EPDM, které jsou navíc zkosené a tak nemají snahu mačkat boční tlačítka (jsou-li nějaká) a mobil lze bez problémů vkládat a vyjímat a přesto drží pevně a bezpečně. Stejně tak je výhodou, je-li mobil držen pouze z bočních stran (pokud nemá nějak nešikovně umístěný nabíjecí konektor. Hodně univerzálních držáků má packu i vespod která většinou koliduje s konektorem. Přísavka na skle drží “jako prase” a kulový kloub umožňuje polohování mobilu na šířku i na výšku a přesto se mobil netřese a držák se ani po roce neviklá jako některé “husí krky”.

Někdo namítne, že je lepší mít držák přímo s konektorem na míru konkrétnímu modelu, ale v tom já vidím spíše nevýhody – mobil je třeba mít bez ochranných pouzder a při výměně mobilu za jiný je třeba i vyměnit držák, ne-li celou handsfree.

V autě jsem měl držák pro předchozí iPhone 3G, FLEX od firmy CELLY. Až způsob vyjímání a vkládání telefonu jsem s ním byl spokojený, jednalo se o poměrně kvalitní výrobek, iPhone 3G do něj zapadl jak měl, držák byl pevný, nevibroval. Používal jsem ho i iPhonem 4, ale to už nebylo ono. iPhone 4 sice do držáku šel zasunout, ale byl v něm volný. Nehrozilo že vypadne, ale nepůsobilo to dobrým dojmem, telefon v držáku všelijak rachtal. Jenže za čtyři měsíce jsem si pořídil bumper (po třech pádech a rozbitých sklech iPhonu 3G jsem již nechtěl to stejné riskovat se čtyřkou) a s ním už se iPhone 4 do tohoto držáku nevešel. Takže jsem se rozhlížel po nějaké náhradě.

Potíž je v tom, že všechny držáky přímo na iPhone 4 nepočítají s použitím bumperu. Existují sice nějaké univerzální držáky, ale to je děs a hrůza. Něco podobného jsem používal na HTC Touch Pro a bylo to fakt k ničemu. Mobil se do toho obtížně dával, nedržel jak měl, držák mačkal postranní tlačítka, no nikdy více.

 

Jak získat zadarmo Smurfberries (Šmorůvky) v Smurfs’ Village?

Hrajete na iPhonu nebo iPadu Smurfs’ Vilage (aka Šmouly)? Máte málo Smurfberries a nechce nebo nemůžete si je koupit? Mám pro vás návod, nebo spíš takový cheat, jak získat zadarmo Šmorůvky, které si jinak kupujete za skutečné peníze nebo je občas dostanete za odměnu a samozřejmě při postupu do dalšího levelu. Tento postup děláte na vaše vlastní nebezpečí a hrozí vám že přijdete o celou vesnici!

Je to prosté jako bulharská striptérka. Stačí hru smazat a opět nainstalovat a pozvat kamarády.

No dobře, tak zde je celý postup.

 1. Ujistěte se, že jste s iPhonem/iPadem připojeni k internetu.
 2. Spusťe hru a něco kupte, zasaďte nebo přemístěte a nechte chvíli hru jen tak běžet. Tím zajistíte, že se kopie vaší vesnice uloží online.
 3. Synchronizujte iPhone/iPad s iTunes, ať máte stejnou verzi Smurf’ Village v iPhonu/iPadu a v iTunes.
 4. Smažte hru. Odstraňte ji také z Gamecenter.
 5. Pomocí iTunes hru opět nainstalujte. Jde to i bez iTunes, pomocí Appstore přímo v zařízení, ale hra má asi 100 MB a stažení tak trvá déle.
 6. Spusťte hru.
 7. V hlavním menu stiskněte PLAY a budete vyzváni aby jste si vybrali jestli chcete začít s prázdnou vesnicí (volba vlevo) nebo použít online kopii. Vyberte online vesnici vpravo stiskem USE THIS VILLAGE.
 8. Jste ve vesnici. Stiskněte tlačítko vlevo dole (návštěva jiných vesnic). Okno které vyskočí potvrďte OK.
 9. Vpravo dole vidíte položku INVITE FRIENDS a pod ním symbol šmorůvek a jedničku. Když stisknete nápis INVITE FRIENDS, otevře se okno CONNECT TO FACEBOOK. Toto okno můžete zavřít.
 10. Vraťte se do vesnice a přepočítejte si Šmorůvky. Měli by jste mít o jednu víc.
 11. Opakujte postup od bodu 4. kolikrát chcete. FUNGUJE TO!

Důležité je být pořád připojen k internetu, aby nedošlo ke ztrátě vaší vesnice. Tímto postupem získáte vždy jen jednu šmorůfku, těžko si za ní něco pořídíte, ale je to jediný způsob jak ji bez peněz získat. Otázkou je, jestli je to podvod nebo ne, přeci jenom jde o pouhé přeinstalování aplikace. A také není jisté jak dlouho tenhle trik bude fungovat.

Příště si ukážeme jak rychle vydělat hodně peněz nebo XP…

Jailbreak je cesta do pekel

Moje zkušenost s Jailbreakem je silně negativní. Nemůžu ho s klidným svědomím doporučit.

Rád se rýpu v elektronice, firmwaru atd., chtěl jsem ten “útěk z vězení” také vyzkoušet. A hned Cydie a cpal jsem tam desítky aplikací a tweaků. Paráda, iPhone získával další a další funkce. Chrochtal jsem si blahem. Jenže pak to začalo. Záseky. Lagy. Občas nešel přijmout hovor, nešel ukončit. GPS stávkovala. iPhone jsem musel 3x za den restartovat aby fungoval.

No hrůza. Měl jsem pocit že mám zpátky Windows Mobile. Tak to ne! iPhone 3G jsem uvedl do originálního stavu a všechno zase fungovalo. Uff. Špatná zkušenost.

Neříkám že to bude dělat každému, ale mně to stačilo abych viděl jednu slepou uličku. Když si mám vybrat mezi plně funkčním iPhonem s nějakým tím omezením a iPhonem co umí fakt všechno bez omezení ale chová se jako nějaké HTC, tak já mám jasno. Nemám nervy na Jailbreakovaný iPhone. Je to cesta do pekel.

Windows Phone 7

Ačkoliv již jsem uživatel iPhonu, na produkty Microsoftu jsme nezanevřel. Proto i teď sleduji dění okolo uvedení nových Windows Phone 7, nástupce tragických Windows Mobile 6.5. Ale když jsem viděl seznam omezení tohoto nového systému, došlo mi odkud vítr vane. No posuďte sami:

 • No system-wide file manager
 • No Bluetooth file transfers
 • No USB mass storage mode
 • Limited third-party apps availability
 • No Flash or Silverlight support in the browser
 • Too dependent on Zune software for file management and syncing
 • No video calls
 • No custom ringtones
 • Music player lacks equalizer presets
 • No multitasking
 • No copy/paste
 • No DivX/XviD video support (automatic transcoding provided by Zune software)
 • No sign of free Bing maps Navigation so far
 • No internet tethering support

Microsoft prostě okopíroval většinu vlastností iPhonu. Jenže iPhonu v době uvedení na trh. V té době ještě nešlo iPhone nazvat chytrým telefonem. Nicméně za 3 roky Apple odstranil většinu těchto nedostatků nyní je iPhone 4 v podstatě nejlepší chytrý telefon na trhu (noflame).

Možná je na hodnocení WP 7 brzy, a sám jsem zvědavý na to jak se nový systém ujme. A rozhodně to Microsoft nebude mít jednoduché, ale tímhle si situaci na trhu rozhodně neulehčil. Jo, kopírovat se holt musí umět.

Týden s iOS 4.1 na iPhone 3G

Je to něco přes týden co jsem si na iPhone 3G nainstaloval nový firmware 4.1. Po předchozích pokusech s verzemi 4.0 jsem byl hodně skeptický. Většinou došlo po pár dnech k drastickému zpomalení systému a spousta bugů mě nakonec donutilo udělat downgrade na verzi 3.1.3. Jak je na tom iOS 4.1?

Je to lepší, ale zázrak se nekoná. iPhone 3G je zhruba stejně rychlý jako na starší verzi 3.1.3, některé věci jsou pomalejší, některé rychlejší, ale ve finále se s tím dá normálně pracovat. Pomaleji nabíhá fotoaparát, SMS a iPod, naopak telefon, kontakty, kalendář a obrázky nabíhají prakticky ihned. Jinak je to všechno přibližně stejné. Posouvání hlavních obrazovek s ikonami už se neseká. Nastavení nabíhá rychleji, ale pořád se trošku trhá posouvání v něm. Ale použitelné to je. Příjem i ukončení hovorů jsou už bez problémů a to je asi nejdůležitější.

Navigace NDrive i Navigon fungují na jedničku, lepší navigaci v autě jsem ještě neměl. A to jsem zkusil Beckera, Garminy, Myguide i Tomtoma.

Zlepšila se podpora handsfree Parrot, CK3100LCD funguje s touto verzí víc než dobře. Bez problémů se synchronizují kontakty, seznamy posledních hovorů a i se přenáší vyzvánění.

Je vidět že na tom zapracovali. Sice to ještě někde drhne, ale v podstatě se s tím dá žít. Nedostávám už záchvaty vzteku při běžném používání. Nicméně i tak už se poohlížím po iPhonu 4…

K čemu je dnes FM rádio v mobilu?

Snad každý mobil má dnes zabudované FM rádio. Kromě iPhonu. Odpůrci tohoto jablečného zařízení to vidí jako jeden z hlavních argumentů zaostalosti a uzavřenosti, a hrdě v diskuzích předhazují že kdejaké HTC nebo Samsung má rádio. Majitelé iPhonů zase říkají že rádio je k ničemu a tak ho nepotřebují. Kdo má pravdu?

Když zavzpomínám, tak jsem měl rádio v mobilu dva roky v Nokii 6230, dva roky v Sony Ericssonu K800i a  půldruhého roku v HTC Touch Pro. Kolikrát jsem ho za těch skoro šest let použil? Přesně třikrát! A to pouze ve chvíli kdy jsem chtěl vyzkušet, zda-li to funguje.

Proč jsem to nepoužíval? Protože kvalitní poslech lze zajistit pouze když se nehýbete a to ještě musíte být blízko vysílače. Při chůzi nebo nedejbože v hromadné dopravě je to naprosto nepoužitelné, je to jedno velké šumítko. Není to pouze problém telefonů, je to dané podstatou šíření tohoto signálu a mizernou anténou kterou tvoří kabel sluchátek. Před patnácti lety jsou chodil s analogovým walkmanem denně a rádio se na tom nedalo poslouchat. Tunery v mobilech jsou možná přesnější a citlivější, ale chová se to naprosto stejně.

A tak jsem radši hobloval kazety, později CDčka a dnes MP3. Ale rádio v mobilu je pro mě zbytečná funkce. Možná až se rozběhne digitální rozhlas, tak to bude použitelné, ale analogové rádio v mobilu je k ničemu. Pouze pár lidí to vidí jako OBROVSKOU nevýhodu iPhonu. Pro mě je lepší si pustit MP3 a nemusím poslouchat každých patnáct minut hromady reklam.

Já bez FM rádia v mobilu dokážu žít. Stejně jako bych dokázal žít bez MMS. Když jsem jich za šest let poslal celkem pět, tak by mi tahle funkce opravdu nechyběla. Ale jsem jenom hloupá ovce se zaostalým iPhonem…

iPhone 3G iOS 4.1 a handsfree Parrot CK3100 LCD

Ač jsem se zařekl, že na pokusy s iOS4 už nemám náladu, přesto jsem novou verzi 4.1 vyzkoušel. Hlaně proto, že sám velký Steve potvrdil, že by tato verze měla opravit problémy s rychlostí na iPhone 3G. Což byl přesně můj případ. Tuhle verzi mám zatím jen dva dny, takže na nějaké hodnocení je ještě brzy, ale dnes jsem ji poprvé vyzkoušel ve spojení s handsfree Parrot CK3100 a opět jsem byl příjemně překvapen.

Konečně se synchronizují i seznamy posledních čísel! Doteď se synchronizoval pouze adresář, nová verze 4.1 už synchronizuje i seznamy přijatých, odchozích a zmeškaných hovorů. Ještě jsem neměl možnost vyzkoušet volání a příjem hovorů, ale to za pár dní otestuji a pokud budou nějaké problémy tak dám určitě vědět. Každopádně už verze 4.0 uměla přenášet i vyzvánění, takže jste nemuseli poslouchat to odporné vyzvánění co má Parrot. Nepředpokládám že se tohle změnilo.

Pro doplnění, testoval jsem to s handsfree Parrot CK 3100 LCD s verzí firmware 4.17a, telefon je iPhone 3G s iOS 4.1, bez Jailbreaku.

Hardwarová klávesnice na mobilu je přežitek

Mluvím o klávesnici na mobilu. Čas od času najdu nějaký článek nebo twat ohledně výběru nového mobilu (resp. smartphonu) a dost často tam autoři uvádí mezi základní požadavky “hardwarová qwerty klávesnice”. Přes to nejdede vlak a nechtějí mobil bez něj. Někdo dokonce píše, že na dotykovym display neda psat.

Když jsem před léty vybíral nový mobil, tohle byl také jeden z mých požadavků. Tenkrát jsem přecházel z obyčejného mobilu na smartphone. Dnes už to vidím jinak.

Vybral jsem si HTC Touch Pro, přístroj s QWERTY klávesnicí, dokonce pětiřadou, což se ani dnes moc nevidí. A chrochtal jsem si, jak dobře se na tom píšou SMS a emaily a vůbec jak je to jednodušší oproti psaní na hloupém telefonu. A i jsem si v duchu říkal, že ten iPhone je sice pěkný, ale škoda že nemá hardwarovou QWERTY. No, dlouho mi to nevydrželo.

Kde se vzal, tu se vzal, najednou jsem měl i já iPhone. Začátky psaní na softwarové klávesnici byly opravdu krušné, byl to samý překlep a navíc jsem byl zvyklý z rezistivního displeje HTC Touch Pro mačkat vehementně displej i iPhonu. Teprve později jsem zjistil, že na kapacitní displej stačí velmi lehký dotek.V psaní jsem se v zlepšoval skoro ze dne na den. Za 3 měsíce už jsem psal na iPhonu rychleji než na HTC. Nevídané. To vše díky použitému kapacitnímu displeji, protože stisk klávesy je pomalejší než dotek prstem skla.

Velký podíl na tom má bezesporu Apple, protože jejich softwarová klávesnice nemá chybu a píše se na ní lehce a rychle. Ale věřím že ani další zařízení na tom nebudou špatně. Ale důležité samozřejmě je mít kapacitní displej. Tohle nikdy nemůže fungovat na rezistivním displeji, byť bude sebepřesnější.

A tak už dnes vůbec nauvažuji o zařízeních s QWERTY klávesnicí, protože to vidím jako přežitek a zbytečnost. Zbytečný materiál na klávesnici, větší hmotnost i rozměry a nutnost nějakého toho vysouvání – pokud nechci mít v kapse velkou neforemnou placku – to všechno jsou druhotné důvody. Ten hlavní důvod je rychlost psaní.

Steve Jobs v roce 2007 prezentoval nový iPhone a říkal, že problémem smartphonů je, že ta hardwarová klávesnice je pořád stejná pro všechny aplikace. Proto přišli se softwarovou klávesnicí, která se navíc dá upravovat podle použité aplikace. To u hardwarové klávesnice nikdy nepůjde. A to je další z výhod softwarové klávesnice.

Je to jako požadavek “ovládání stylusem”. Taky jsem si tenkrát myslel, že se bez toho nelze obejít. Dnes už nechci mobil co nelze ovládat prsty, tak k čemu stylus? Zbytečnost…

A tak jsem prostě změnil názor a zařídil se podle toho. Ale kdo ví, třeba za rok dva budu mluvit jinak.