Archiv pro rubriku: Hardware

Má smysl koupit nový iPad 3?

Vypadá to, že upgrade na iPad 3(.generace) má smysl spíš pro majitele iPadu 1. Ať na to koukám jak chci, iPad 3 mi nenabídne nic, co by stálo za upgrade z mého iPadu 2.

Lepší displej je fajn, fakt se jim povedl a dobře se na něj kouká, ale jenom kvůli displeji nebudu starý iPad 2 prodávat a kupovat nový. Beztak jej musím polepit matnou ochranou fólií kvůli dětem a tím bych zase přišel o tu jemnost Retiny. Možná i díky té fólii mi displej iPadu 2 nepřijde tak hrubý :)

Větší kapacita baterie o 70% je pěkná, ale když je výdrž iPadu 2 a 3 prakticky stejná, tak to zase nemá smysl. iPad 3 se navíc bude nabíjet déle než dvojka.

Větší grafický výkon mě netankuje, nehraji na tom graficky náročné hry abych jej využil. Stejně tak vylepšený fotoaparát je pro mě irelevantní, fotit s iPadem opravdu nechci. Kamera pro Facetime kterou jedinou využívám se nezměnila.

Co je lepší je větší operační paměť 1 GB. iPad 1 má jen 256 MB a to už začíná být pro některé aplikace málo. Ale 512 MB iPadu 2 je dostatečná velikost. Takže zase žádný pádný důvod ke změně.

Bluetooth 4.0 je už úplně mimo mísu, stejně tak podpora LTE. Stejně bych si pořídil zase WiFi verzi, neboť iPad používám pouze doma a kdybych někdy opravdu potřeboval internet i někde na cestách, není problém udělat z iPhonu hotspot.

Coby majitel iPadu 2 nevidím jediný důvod proč upgradovat na nový iPad (3). Kdybych ale měl pouze první generaci tohoto tabletu, určitě bych neváhal. Těch vylepšení je hodně a rozhodně by to stálo za tu změnu.

Nefunkční WiFi router ASUS WL-500g Premium

Až vám jmenovaný router přestane fungovat a budou na něm trvale svítit kontrolky WAN a všechny čtyři LAN, nepropadejte panice. S největší pravděpodobností vám odešel pouze napájecí adaptér. On sice stále dává 5V ale něco se pokazilo a routeru se to nelíbí. Já jsem se s ním vztekal půl dne, než mě napadlo vyzkoušet jiný adaptér.

Mimochodem, původní adaptér je 5 V / 2,5 A. Mně se podařilo najít jeden starý printserver od D-LINK, který má stejný adaptér (resp. stejné hodnoty) a dokonce pasuje i koncovka včetně polarity. A tak router už zase routuje.

Moje zkušenost s Samsung Galaxy Tab 10.1

Včera jsem jel vyměnit bombičky od Sodastreamu do Electroworldu a samozřejmě mi to nedalo abych neprolezl celou prodejnu. Připadám si tam jako malej kluk v hračkářství, mají tam takových věcí až bych potřeboval tak tři miliony abych si koupil to co se mi líbí.

Narazil jsem tam také na sekci tabletů. A hned na prvním místě Samsugn Galax Tab 10.1. To je ten, co se v Německu nesmí prodávat. Tablet byl zapnutý a tak jsem se pustil do testování.

Možná bych měl poznamenat, že vlastním iPad 2 a tak můj názor nemůže být objektivní.

Moje domy po zhruba deseti minutách hraní s Galaxy Tabem 10.1 jsou naprosto děsivé. Rozhraní na základní obrazovce se dá posouvat doleva a doprava kde jsou další a další widgety a zástupci programů. Podobně se posouvají obrazovky s aplikacemi na iPadu. Jenže na iPadu se to celé posouvá plynule, Samsung o nějaké plynulosti asi neslyšel. Celé to poskakuje, zadrhává se to a občas to nereaguje na dotek. Nedovedu si představit to používat denně.

Spustil jsem internetový prohlížeč a začal načítat různé stránky. Trochu to zkomplikoval fakt, že v Electroworldu sice mají pokrytí WiFi, ale do toho tabletu nikdo nezadal heslo, já jej také neznal a jako na potvoru nebyl poblíž žádný otravný prodavač s debilní otázkou “můžu vám pomoct?”. Udělal jsem tedy ze svého iPhonu hotspot a Samsunga na něj připojil. To naštěstí fungovalo na jedničku a tak jsem mohl zkoušet i browser, díky 3G to bylo i celkem rychlé.

No, nedopadlo to dobře. Stránka se načetla správně, ale opět se při posunu nahoru a dolů škubala, poskakovala a občas přestal browser reagovat na asi 5 vteřin. Vzpomněl jsem si na HTC Touch Pro, které jsem kdysi používal. Tohle bylo stejné. Možná i horší.

Moc jsem toho za 10 minut nestihl, ale i tahle zkušenost mi stačí. Nevím jak je množné že je to celé tak pomalé a sekavé. Možná je to tím, že si tam s tím hraje X desítek lidí denně a celý systém už je nakopnutý. Něco jako Windows po 3 letech bez reinstallu. Jenže o pár metrů vedle leží dva iPady které jsou také vystaveny šťouralům jako jsem já a ty fungují stále jako nové, bez záseků. Což můžu potvrdil, po 5 měsících s iPadem nedošlo k žádnému zpomlení, pořád to funguje plynule jako nový.

Lituji lidi, co si pořídí Galaxy Tab a pak sledují tuhle sekanou. Hlavně ty lidi, co tak nějak jako já předpokládají, že když už je to víceméně za stejné peníze jako iPad, bude to i stejně fungovat. Nebude.

Možná jsem měl smůlu a narazil na vadný kus. Určitě se najde hodně lidí co jsou s tímto tabletem spokojení. Možná se najde i někdo, kdo bude chtít reagovat a vysvětlit mi, v čem se mýlím. Bohužel moje první setkání s tímto tabletem nedopadlo dobře a rozhodně ho nemůžu doporučit ke koupi.

Router Asus WL-500g Premium a čtení a zápis na NTFS disk

Mám doma router Asus WL-500gP a je to celkem šikovná mašinka. Má kromě jiného i dva porty USB 2.0, ke kterým můžete připojit např. tiskárnu nebo pevný disk. Takto připojený pevný disk lze potom nasdílet přes SAMBU a je viditelný a přístupný na všech Windows stanicích v síti.  To není žádná novinka, je to popsané ve specifikacích routeru.

Jenže má to jeden háček. Router běží na Linuxu a tak pokud připojíte disk s NTFS, můžete ho sice po přečíst, ale nemůžete na něj zapisovat. Pokud má disk systém FAT32, je zápis možný, nicméně tento souborový systém má zase problém v tom, že standardně podporuje max. 32 GB veliké oddíly.  Podstatnější problém ale je, že na disk se souborovým systémem FAT32 nenahrajete soubor větší než 4 GB. Takže na něj neuložíte obraz DVD, video z kamery, atd. Můžete disk zformátovat v linuxu souborovým systémem EXT2 nebo EXT3 a na tento disk půjde bez problémů zapisovat po síti. Jenže když tento disk odpojíte, přinesete ke kamarádovi a zapojíte do jeho počítače, Windows ho nebudou umět přečíst. Sice existuje na čtení EXT2 a EXT3 utilita pro Windows, ale ne každý je schopný to zprovoznit. A upřímně, je to sraní. Navíc pokud kamarád nemá internet, je třeba aby jste utilitu nosili zvlášť na flešce a když zapomenete, tak máte zkrátka smůlu.

Zbývá jediná cesta – naučit router zapisovat na NTFS. Tak se pár chytrých hlav dalo dohromady a …..no zkrátka router Asus WL-500 gP je celkem přizpůsobivý a umožňuje výměnu firmware za alternativní, případně se v tom můžete hrabat jako v linuxovém serveru, přes konzoli (putty). On to vlastně je takový malý server.

Firmware najdete na této adrese. Je tam hromada firmwarů pro routery od Asuse (konkrétně ASUS WL-500gx/WL-550gE/WL-500gp/WL-500W/WL-320gE/WL-320gP/WL-330gE/WL-500gp V2/WL-520gU). Musíte vybrat vybrat ten správný soubor pro váš Asus. K dispozici jsou dvě verze, jedna s písmenem -d ta je stabilní a určená pro většinu uživatelů a druhá s písmeny -rtn a ta je experimentální. A právě tato verze mi funguje. Podporu zápisu NTFS je třeba zapnout přímo v GUI.

iPhone 3G iOS 4.1 a handsfree Parrot CK3100 LCD

Ač jsem se zařekl, že na pokusy s iOS4 už nemám náladu, přesto jsem novou verzi 4.1 vyzkoušel. Hlaně proto, že sám velký Steve potvrdil, že by tato verze měla opravit problémy s rychlostí na iPhone 3G. Což byl přesně můj případ. Tuhle verzi mám zatím jen dva dny, takže na nějaké hodnocení je ještě brzy, ale dnes jsem ji poprvé vyzkoušel ve spojení s handsfree Parrot CK3100 a opět jsem byl příjemně překvapen.

Konečně se synchronizují i seznamy posledních čísel! Doteď se synchronizoval pouze adresář, nová verze 4.1 už synchronizuje i seznamy přijatých, odchozích a zmeškaných hovorů. Ještě jsem neměl možnost vyzkoušet volání a příjem hovorů, ale to za pár dní otestuji a pokud budou nějaké problémy tak dám určitě vědět. Každopádně už verze 4.0 uměla přenášet i vyzvánění, takže jste nemuseli poslouchat to odporné vyzvánění co má Parrot. Nepředpokládám že se tohle změnilo.

Pro doplnění, testoval jsem to s handsfree Parrot CK 3100 LCD s verzí firmware 4.17a, telefon je iPhone 3G s iOS 4.1, bez Jailbreaku.

USB kur*í fotky…

Divná věc, přátelé. Jeden počítač ve firmě s Windows XP Proffesional, SP3, všechny dostupné aktualizace, čerstvě přeinstalován asi před měsícem, NOD32, všechno funguje bez problémů. Až na jednu věc.

Vždy při stahování fotek z fotoaparátu Olympus C-60 přes USB kabel se ony poničí tak hrozně, že sice jdou otevřít, ale obsah je nepoužitelný. Fotka je čitelná pouze do cca horní půlky, od půlky dolů je pouze změť barev a čar. Poměr není pořád stejný, ale někdy je skoro celá fotka použitelná, někdy jenom pár horních pixelů. S jiným počítačem to funguje, problém tedy není v Olympusu nebo kabelu.

Zkusil jsem přidat PCI kartu s 5x USB 2.0, ale výsledek je stejný – poničené fotky. Dělalo to i před přeinstalováním systému, takže bych neřekl že je nakopnutý systém, na druhou stranu USB normálně funguje, třeba s flashdisky se pracuje bez problémů.

A teď mi řekněte, kde je zakopaný pes. A jako na potvoru je to šéfovo počítač…

Zapomeňte na QWERTY

Ještě píšete na české QWERTY? Slyšte můj příběh…

Dlouhá léta jsem psal na české klávesnici QWERTY – jakýsi hybrid české klávesnice s prohozenými písmeny Z a Y.

Bylo to tím, že jsem s počítači začínal ještě v MS-DOSu, kde se běžně nepoužívalo národní prostředí. Psalo se na anglické klávesnici (QWERTY). Už legendární T602 měla v nastavení klávesnice cosi jako česká programátorská, což byl onen hybrid. Později ve Windows jsem si prostě nastavil tuhle klávesnici a celkem bez problémů používal dlouhé roky.

Jenže to mělo jednu obrovskou nevýhodu – uměl jsem sice psát na svém počítači a i poměrně rychle, ale běda jak jsem přišel k jinému počítači se standardní klávesnicí QWERTZ. Což pro mě začalo být denním chlebem – začal jsem pracovat jako správce sítě a dělal i podporu uživatelů (Have you tried turning it off and on again?). Ne vždy jsem měl čas a náladu si změnit klávesnici a ne vždy to šlo. Když jsem potřeboval napsat pár vět, tak jsem trpěl, musel jsem se soustředit na to co píšu a psal jsem tak hrozně pomalu, neustále se opravoval, no prostě hrůza.

Jsou to asi tři roky, co jsem se rozhodl přeučit se na českou QWERTZ. A nelituju toho, protože se to vyplatilo. Zní to jako nemožné, ale jde to. Ze začátku jsem psal pomalu a často se opravoval, nadával jsem si a kolikrát s tím chtěl seknout, ale vydržel jsem. Trvalo mi asi měsíc, než jsem se vrátil na svojí obvyklou rychlost datlování.

Dnes jsem za to rozhodnutí rád. Nemám teď problém psát na jakékoliv počítači, protože 100% počítačů mají nastavenou českou QWERTZ. Nebylo to snadné, hlavně začátky, ale určitě to není nemožné.

Moje rada pro všechny datlující na na QWERTY: “Jestli s tím nemáte problém, pište tak i dál. Ale jestli vám to vadí, rozhodně přejděte na QWERTZ. Není to nemožné a vyplatí se to.”

Ještě bych se chtěl naučit psát všemi deseti, ale s tím už bych potřeboval poradit od nějakých profíků. Otázkou je, jestli se to dá po 12 letech “datlování” ještě naučit.

Asus EEE Keyboard

Zaujal mě tenhle článek. Počítač v klávesnici…hmmm…kde já to jenom viděl? Jak se to jmenovalo?

Už si vzpomínám! PMD85 – moje první setkání s počítačem. Počítačový kroužek na základní škole – dvě PMD 85, zdroje co se na nich nedala udržet ruka, monitory Tesla Orava s krásným zeleným písmem, kazeťák a tiskárna BT-100 2in1 (splašený hřebík) a pár kazet s hrami. Když se později objevilo první PC (tuším že to byla 286ka) s barevným monitorem, DOSem, o PMDčka jsme ztratili zájem. Mačkali jsme se u PC a koukali s údivem na Norton Commander. Škola si byla vědoma nedostatku výpočetní techniky a tak cca v roce 1994 nakoupila počítače. IQ-151, asi 8 kusů. Dokonce se s tím chlubili, že teď mají celkem 11 počítačů. Nepochopil jsem.

Zpátky k tématu – historie se opakuje? Už to tu jednou bylo, vzpomeňte na Amigy, ZX Spectra, Didaktiky, Atari apod. Proč ne, když Apple narval počítač do monitoru, proč by nešel dát počítač do klávesnice?

Tak mě napadlo – kdy se objeví počítač v myši? Představte si to – kompletní počítač v myši, ze které poleze HDMI kabel přímo do monitoru :D

Firmware pro Parrot CK3100 LCD ke stažení (download)

Připravil jsem celou mojí sbírku firmwarů pro handsfree Parrot CK3100 LCD ke stažení. Sbírka vznikla proto, že aktualizační software Parrot Software Update Tool umí stáhnout pouze poslední vydanou verzi, která nemusím vždy fungovat podle představ. A taky pro lidi, co se stydí říct si o zaslání souborů. Pokud máte nějaký starší firmware který není v balíku, budu rád když mi jej pošlete a já ho rád přidám do archivu.

V balíku najdete tyto verze:

 • 4.14d (pouze verze bez češtiny)
 • 4.16d
 • 4.17a (2 verze – s češtinou i bez)
 • 4.18a
 • 4.18b
 • 4.19 (zatím poslední vydaná verze)

Pokud není uvedeno jinak, jedná se o balík jazyků ZONE D, ve kterém je kromě dalších jazyků i čeština.

Stahovat můžete zde (cca 6,2 MB).

UPDATE 16.3.2011: firmare si můžete také stáhnout na této stránce

Z mojí zkušenosti a z různých pokusů můžu doporučit verzi 4.17a, se kterou nemám žádný problém. Pouze pokud používáte zařízení s operačním systémem Windows Mobile budete mít přehozená jména a příjmení v adresáři.

Neručím za případné škody způsobené špatným flashování, děláte to na svojí zodpovědnost.

Pozn.: přes bluetooth se flashuje soubor s příponou ULP, soubor BIN slouží pouze k flashování pomocí kabelu k sériovému portu. Pokud se vám po flashování objevil nápis NO SIGNAL, znamená to, že display nedostává od jednotky hansfree žádná data. Patrně se něco pokazilo a je třeba přehrát software (firmware) v jednotce (bluebox) pomocí onoho kabelu.

(Nový) firmware pro Parrot CK3100 LCD – UPDATE

Po složité komunikaci s technickou podporou Parrot jsem z nich konečně vymámil firmware 4.18a, který – jestli si dobře vzpomínám – byl bez problémů (kromě toho řazení kontaktů s telefony Windows Mobile). Jakmile otestuji, dám vědět.

Složitá komunikace to byla proto, že anglicky umím převážně pasivně, takže sesmolit nějaký ten mail nebylo snadné. A taky mě v Parrotu posílali od čerta k ďáblu, než se mě ujal jakýsi francouz, ze kterého jsem vymámil verze 4.18a a 4.17a (oba jsou Zone D což znamená že obsahují také češtinu). Chtěl jsem jich víc, na pokusy, ale to prý nelze. Asi nějaká směrnice.

Ohledně špatného zobrazování kontaktů doslova píše: “Phonebook synchronisation depends on the phone itself…Several phones synchronise automatically and you get your contacts set by (Name, Surname) but you may also get your contacts by (Surname, Name) and there is nothing we can do (with Windows Mobile Phones for example)…When synchronisation is automatic, there is no possibility to sort contact name order…”

A dále mi doporučuje možnost vypnutí synchronizace kontaktů a ruční přetažení kontaktů pomocí Parrot VCF Creator. To jsem kdysi zkoušel, ale zase se blbě zobrazuje diakritika. Nicméně určité řešení to je a někdo to určitě využije. Já ne, protože nemám Outlook ale Thunderbird.

Z odpovědi je také vidět, že o problému prohozených jmen a příjmení dobře vědí, ale nehodlají ho řešit. Zkrátka je to problém Microsoftu a hotovo!

Když jsem měl Sony Ericsson K800i a i když se adresář synchronizoval automaticky, tak byla v menu položka “Třídění adresáře” přístupná a šlo tak jednoduše prohodit jméno a příjmení. Už si ale nepamatuju, to co bylo za verzi fw. Takže nevěřím, že “When synchronisation is automatic, there is no possibility to sort contact name order.” Ono by to určitě šlo, kdyby se chtělo.

Také jsem je upozorňoval na některé chyby v překladu, např. Settings je přeloženo jako Oblíbené, což mi přijde matoucí. Bohužel se k tomu nijak nevyjádřil.

Moje sbírka firmwarů pro handsfree Parrot CK3100 LCD se tak rozrostla o další dva kousky a až na jednu výjimku jsou všechny verze s češtinou. Zájemcům rád zašlu emailem:

 • 4.14d – bez češtiny
 • 4.16d
 • 4.17a
 • 4.18a
 • 4.18b
 • 4.19

UPDATE (3.5.2009): Zapomeňte na 4.18a – má stejný BUG jako 4.18b – prvních cca 5 sekund příchozího hovoru není nic slyšet. Takže zatím poslední plně funkční firmware je 4.17a. Pokud nepoužíváte “Výpis hovorů” na handsfree, tak i 4.19.

UPDATE 16.3.2011: firmare si můžete také stáhnout na této stránce

Servis počítačů

Zrodil se mi v hlavě nápad, nebo spíš takový podnikatelský záměr, zrovna když jsem se snažil přinutit ségry počítač, aby naběhl za méně než 38 minut.

Firma “Servis počítačů”. Svoje auto (pokud jste zodpovědný majitel) jistě dáváte do servisu, nebo alespoň někomu kdo tomu rozumí. Tak proč ne počítač? K čemu by takový servis pro počítače byl dobrý?

Hlavní službou by byla reinstalace OS. Mně by se hrozně líbila myšlenka, že někam dám počítač s pomalými zavšivenými nakopanými Vistami, které tak tak naběhnou, případně ani to. Za den dva si pro něj přijdu a budu mít přeinstalovaný systém, aktualizovaný včetně všech ovladačů a všeho softwaru a dat který jsem tam předtím měl. Někoho to možná baví se s tím babrat sám, hledat poslední verze softwaru, záplatovat, stahovat aktualizace a nesčetněkrát restartovat, ale já jsem z toho už jsem vyrostl. Na to je můj čas drahý a raději ho strávím příjemnější činností, než seděním u monitoru.

Další službou která tato firma může přinést je zálohování. Přinesu počítač a odnesu si jej s několika CD nebo DVD se  zálohou (případně jiná média). Opět jen pro někoho, ale je třeba se podívat pravdě do očí – kolik lidí opravdu zálohuje?

Ani kompletním vyčištěním jak z venku tak zevnitř bych nepohrdnul, vyfoukání prachu stlačeným vzduchem z kompresoru doma nějakým sprejem prostě neuděláte. Nechat si vyměnit drnčící větráky by byl takový bonus. Výměna vadné komponenty samozřejmostí. Co bych uvítal úplně nejvíc by bylo vyčištění klávesnice.

Ne každý chce hned systém přeinstalovat, někomu by stačilo pouze odvirovat, vyházet veškerý spyware a pročistit registry, urychlit start atd. I to by bylo částí služeb. Zrovna o víkendu jsem odvirovával švárovo počítač a přemýšlel jsem, jestli to mám reinstalovat, nebo jenom odvirovat. Jenže přeinstalování windows by zabralo moc času, tak jsem zvolil druhou možnost, i když ten systém je na to už zralej.

Určitě se najde prodejce výpočetní techniky, který je schopen toto poskytnout svým zákazníkům, ale podle mě jich moc nebude. Nebudou mít na to čas, jejich hlavní činností je prodej. Moje zkušenost je taková, že jsem zpátky dostal počítač s čistými XP SP1 (v době kdy byl venku SP3), bez jakékoliv aktualizace a ovladačů. Prostě to tam napáli z mého instalačního CD, počítač naběhnul a tím to pro něj skončilo. Že chyběly ovladače pro zvukovku ho nezajímalo, nehledě na to, že jsem si musel všechen software nainstalovat sám a data obnovit ze zálohy.

Pro koho by byla tahle služba určená? To je jednoduché – pro každého, kdo nemá čas. Spravuji ve firmě pouze 10 počítačů, ale protože to není moje hlavní náplní práce, nemůžu se jim věnovat jak bych potřeboval. Kdyby v Plzni existovala podobná služba, neváhal bych ani minutu a počítače tam postupně odnesl. Data jsou beztak uložená na serveru, takže se není čeho bát.

A teď si vemte, kolik je menších firem, které nemají vlastní IT oddělení a o počítače se starají jejich uživatelé. Viděl jsem jich pár a jímala mě hrůza.

Samozřejmě nejde jenom o firmy, věřím že i většina “běžných uživatelů” by tyto služby využívala.

Ono je to hodně o důvěře, ne každému se chce svěřit svoje data cizí osobě. Potom je to o tom, naučit svoje zákazníky oddělovat data od systému, šifrování, zálohování apod. Firma by se mohla chránit tím, že by celou proceduru (čištění, reinstalace atd.) nechat natočit kamerou a předat zákazníkovi DVD se záznamem. To by bylo pro hodně paranoidní uživatele.

Fyngovalo by to přesně jako v autoservisu – přivezete počítač, nahlásíte problémy a co chcete s počítačem udělat, převezmou ho od vás, vypíše se servisní knížka a za den dva si pro něj přijedete. A jako chodíte k zubaři na preventivní prohlídku, můžete i počítač nosit na preventivní prohlídku. Pro věrné uživatele sleva!

Určitě sami přijdete na další služby, které Vám může podobná firma poskytnout. Podle mě je to jenom otázka času, než se toho ujme někdo šikovný a udělá nějakou tu provozovnu v každém městě.

Možná jsme to měl rozjet sám a zbytečně nevyzrazovat možná geniální nápad, ale jsem toho názoru, že pokud bych podobnou firmu založil a byla úspěšná, do za pár měsíců přijde konkurence s ještě lepší nabídkou. Navíc můj obor je někde jinde a zatím to nevidím na změnu.

Parrot CK3100 LCD – nový firmware 4.19 – UPDATE

Vyšel nový firmware pro tuto handsfree ve verzi 4.19. V changelogu je uvedeno “Better compatibility with phones: Nokia E51, Casio Boulder, Motorola U9”. O odstranění bugu s 5-ti sekundovou prodlevou na začátku hovoru ve verzi 4.18b ani zmínka. I když to nemusí znamenat že na tom nezapracovali.

Hned, jak se mi nabije notebook to půjdu vyzkoušet a podám hlášení.

UPDATE: Takže jsem udělal upgrade firmware (nebo update, jak se to vezme) a zatím úspěch tak napůl. 5-ti sekundový bug byl odstraněn. Jenže se zase přestaly synchronizovat seznamy hovorů (odchozí, příchozí, zmeškané). Sice se po ukončení hovoru zobrazí ikona synchronizace na handsfree, ale po skončení zůstane položka v menu nedostupná. Zkoušeno s HTC Touch Pro s poslední verzí ROM (oficiální). Ještě zkusím spárovat mobil s jiným nastavením než Windows CE, ale moc tomu nevěřím. A jména v seznamu jsou stále prohozená, jak jinak. Vidím  to opět na downgrade 4.17a, ach jo.

UPDATE 2: Průser pokračuje – dnes jsem k handsfree spároval Nokii E51, vše v pohodě. Jenže po vypnutí a zapnutí se už nepřipojila…a nešlo to ani manuálně. No hlavně že tam psali Better compatibility with Nokia E51…

UPDATE 3: 5-ti sekundový bug odstranili, resp. ho zmenšili na cca 1-1,5 sec. Což už není tak strašné, ale je třeba s tím počítat a počkat. Další bug je ale v tom, že při příchozím hovoru se na displeji zobrazí pouze “Hovor” a teprve po cca 4-6 vteřinách jméno volajícího. Což taky zdržuje. Takže jsem zpět na 4.17a, která mi funguje bez problémů.

Myš A4Tech X7 XL-750BF

Berte to jako můj první pokus o recenzi.

Když jsem sháněl myš pro notebook, měl jsem v podstatě jasno – potřebuji laserovou myš a musí být s kabelem (USB). Bylo mi jedno, jaká to bude a tak jsem zkusil koupit první, která mi přišla pod ruku – A4Tech X7 (XL-750BF). A už od první chvíle mě nadchla.

Poprvé jsem myš držel v ruce v roce 1993, byla to noname kuličková myš se třemi tlačítky. Ta mi vydržela až do mých začátků s internetem v roce 2000, kdy to bez kolečka už nešlo. A je to jenom pár let, co jsem přešel na optickou myš. Ani bych neměl potřebu nové laserové myši, ale unavovalo mě mít pro myš vždy a všude podložku.

A4TECH X7 XL-750BFMyš je drátová a pouze do USB, s redukcí pro PS/2 nefunguje. Je určená pro hráče, alespoň to psali na krabici. Její hlavní výhodou je možnost přepínání “citlivosti” přímo tlačítkem na myši, není třeba cokoliv instalovat a nastavovat, myš funguje i bez ovladačů. Nastavení je skokové, na výběr máte rozlišení 600, 800, 1200, 1600, 2000 a 2500 DPI. Vybrané rozlišení je indikováno barvou tlačítka pro přepínání a legenda k barvám je na spodní straně myši. V praxi ale používám pouze 600 DPI při kreslení v AutoCADu a 1200 DPI pro běžnou práci.

Co se mi líbí je tlačítko double-click, resp. on je to spíše triple-click. Je to asi hlavně pro pařany, ale dá se to používat i ve windows jako dvojitý klik. Občas se ale stane, že se označí název souboru jako když ho chci přejmenovatí. Nastavit double-click místo triple-click nejde, ani nejnovější ovladače to neumějí.

Co se mi líbí ještě víc jsou dvě programovatelná tlačítka. Nastavil jsem si na nich klávesy Enter a Delete a v AutoCADu mi ušetří spoustu máchání rukou nad klávesnicí.

Design myši je něco, co mě absolutně netankuje, takže ten posuďte sami. Na výběr je několik variant obrázků na povrchu, ale jak říkám – to jde mimo mě. Dodám jen, že povrch je pogumovaný, takže myš neklouže v ruce a tvarově mi vyhovuje. Není to zrovna malá myška, ale ani já nemám malé tlapy.

Na levé straně je gumová ploška s hrbolky pro palec – je to tedy myš pouze pro praváky. Hned nad ní jsou ona  programovatelná tlačítka. Kolečko je krokové a neumí horizontální scrollování.

Myš jezdí spolehlivě na každém povrchu, který jsem zatím zkoušel, takže jsem po 16 letech přestal úplně používat podložku pod myš. Kabel je tenký, ale celkem neohebný, po 4 měsících používání jsou na něm stále vidět ohyby jak byl zamotán v krabici.

K myši dostanete náhradní plošky do rohů, i když nevím proč, nikdy se mi nestalo že bych je ušoupal.

Celkově jsem s touto myší spokojen, za cca 600,- Kč vč. DPH je to kvalitní hardware. Vždycky jsem žil s tím, že nejlepší je Logitech, pak dlouho nic, pak všichni ostatní vč. Genius. A4Tech jsem bral jako noname výrobce který mě nezaujal ničím, ale po této zkušenosti ho můžu jen doporučit.

Jenom mě mrzí, že jsem podobnou techniku neměl k dispozici, když jsem byl aktivním hráčem Half-Life: Counter-Strike.

Mažu, mažu, mažu…

Konečně jsem vyřešil synchronizaci HTC a počítače. Stačilo trochu googlovat a řešení je na světě: Thunderbird + Lighting + BirdieSync

Už už jsem chtěl koupit Outlook 2007, naštěstí jsem našel tenhle článek, díky kterému jsem ušetřil a hlavně se nemusím zbavovat Thunderbirda. Ten používám od roku 2003 (tehdy byl ještě součástí Mozilly) a občas se hodí mít historii emailů pár let zpátky. A hlavně, proč měnit něco s čím jsem maximálně spokojený?

A tak jsem poprvé synchoronizoval kontakty v HTC (asi 350) s kontakty v TB (cca 650). Samozřejmě, teď mám v mobilu i v TB každého dvakrát, takže nezbývá než je ručně upravovat, slučovat a i promazávat, ale zase mám dobrý pocit že budu mít jenom jeden adresář a dokonce synchronizovaný. Ale je to otrava, už 5. den se hrabu v kontaktech, promazávám je po desítkách (neskutečný, co se všechno uloží) a nebere to konce.

Ale ten pocit…

Parrot CK3100 LCD a bug firmware 4.18b

Mám v autě výše jmenovanou handsfree. Je to poměrně kvalitní hardware se spoustou funkcí a hlavně s hlasovým vytáčením, což je něco neskutečně šikovného. Já to předtím nikdy nepoužíval z důvodu, že mobil vždy špatně rozpoznal řeč a začal vytáčet někoho jiného. Ale hoši od Parrotů to dotáhli k dokonalosti, za 2 roky používání se to ani jednou nespletlo.

Parrot CK3100 LCD

Dokud jsem Parrota používal s “blbými” telefony typu Nokia 6230 a Sony Ericsson K800, nebyl žádný problém, všechno šlapalo jak má. Průser byl přechod na HTC (Windows Mobile).

Prvním problémem je, že se adresář zařízení sice synchronizuje s parrotem, takže se mi kontakty na displeji zobrazí, nicméně je tam telefon posílá obráceně – prohodí jméno a příjmení. Nevadí mi to když mi někdo volá, protože je jedno jestli se na displeji zobrazí Pavel Novák nebo Novák Pavel. Vadí to ve chvíli když chci někoho vytočit pomocí handsfree. Protože si zkrátka nepamatuju, jak se kdo jmenuje jménem, navíc spoustu lidí tam mam uloženo jako FIRMA (Příjmení), a to už je nemožné si vzpomenotu. Takže nezbývá než vytáhnout mobil z kapsy, najít dotyčného a vytočit. Výhoda handsfree s displejem je tatam.

Problém je (prý) v tom, že Windows Mobile posílá data prohozená. Parrot od toho dává ruce pryč a MS to asi taky řešit nebude. Jenže ostatní mobily s tím problém nemají. Jako řešení bych viděl udělat v Parrotu v nastavení položku Řazení adresáře kde bych si mohl vybrat podle čeho se to bude řadit. Ono tam něco podobného je, ale neaktivní. Což je škoda.

Tak mě napadlo udělat upgrade (nebo update?) firmware, jestli už na tom nezapracovali. Dělal jsem to dřív na jiných autech a většinou to vyřešilo problémy se synchronizací adresáře, tak jsem doufal že by to mohlo pomoci. Stačí na to notebook s bluetooth a windows. Parrot Software Update Tool sám stáhne poslední verzi firmware a naflashuje jí do handsfree. Práce na 20 minut (16 minut se to pokoušíte spárovat, 4 minuty se to flashuje,). Výsledek (firmware 4.18b) – jména se řadí pořád blbě. A přibyl další bug – při příchozím hovoru je prvních 5 sekund ticho, nikdo neslyší nikoho. Někomu to přijde jako maličkost, ale 5 sekund při hovoru je věčnost a nemůžete s tím dělat nic, jen mlčet a čekat. Ne každý volající má takovou trpělivost.

Takže flash zpět na starší verzi. Jenže utilitka od Parrotů umí stáhnout jenom poslední verzi. Takže můžete zkusit napsat na jejich fórum a doufat že vám starší firmware někdo pošle. Já jsem ho naštěstí našel v jiném notebooku, ze kterého jsem dělal update před časem.

Bug s 5 sec prodlevou to vyřešilo, ale problém s prohozenými jmény samozřejmě ne.

Shrnutí:

 • Pokud máte Windows Mobile 6, smiřte se s tím, že budete mít prohozená jména. Jedině že si je otočíte přímo v adresáři mobilu, ale to má zase další nevýhody. Můžeme společně doufat že na tom MS nebo Parrot zapracují, ale šance je stejná, jako že na vás spadne orel skalní s králíkem v zobáku.
 • Parrot CK3100 LCD je dobrá handsfree, bohužel dojíždí na odfláknuté firmware. Není to poprvé co musím flashovat na starší verzi, problémů už bylo víc.
 • Kdyby utilita pro flashování (Parrot Software Update Tool) umožňovala výběr verze firmware, ušetřilo by to neskutečně mnoho času a problémů. Úplně by stačilo dát starší firmware ke stažení na stránky.
 • Bugový firmware 4.18b je na stránkách už delší dobu, čekal bych že vydají rychle nějakou opravu, nebo tento firmware stáhnou.
 • Kdyby něko potřeboval starší verzi a nechce se registrovat ve fóru a doprošovat se zaslání, nechť se na mě obrátí (v komentářích). Rád zašlu emailem (cca 1 MB po komprimaci), i když mám k dispozici pouze verze 4.14d, 4.16d a 4.17a (a aktuální 4.18b s bugem). Někomu to může pomoct.

Evidenční listy důchodového pojištění a moje nervy

Každý rok za mnou touhle dobou přijde účetní, zda-li bych jí nevytiskl evidenční listy důchodového pojištění. A já jako každý rok neumím říct ne.

Je to taková malá adventura – z jejího počítače s Windows 98 si nejdříve musím přetáhnout vyplněné evidenční listy v PDF. Jde to špatně, protože Windows 98 nevidí síť. Resp. síť a okolní počítače ano, ale nejde otevřít server na který má přístupová práva. Už neřeším, časem bude nový počítač. Někdy. Pokud ovšem DOSové účetnictví rozběhám pod WinXP.

USB ten počítač sice má, ale po připojení se nestane nic (pro šťouraly – USB port je na desce a biosu povolený řadič USB). Pokud má počítač lepší náladu, chce po mně ovladače. Bijte mě, ale nevzpomínám si, že bych k USB disku kdy nějaké dostal. A i kdyby, tak určitě už nebudou pro Win98.

Takže si to posílám emailem, pěkně zabalit a rozdělit na soubory po 5 mega, aby to vůbec prošlo a odeslat. Dá se to stihnout za půl hodiny, když se počítač nesekne. V mém počítači to rozbalím za 15 vteřin. Ach jo.

No nic, takže založím do inkoustové tiskárny prázdné formuláře, otevřu první soubor a pošlu na tiskárnu. Po 3 minutách nečinosti mě napadne se podívat pod stůl, najdu vypojený kabel tiskárny, připojím a už se tiskárna začne probouzet ze zimního spánku. Vyjede první formulář, prázný. Kontrola náplní – asi zaschly. Dám vyčištění tiskárny – nečitelné – ještě jednou … postupně ho musím zopakovat asi 18x, než vyleze zkušební strana tak jak má. Opět zakládám formuláře, odesílám znovu na tiskárnu, první formulář se vytiskne na druhou stranu, otočím formuláře v podavači, další vyjede vytisknutý obráceně, naposled otočím formuláře a už to jede jako pomásle.

Resumé: tisk 2,5 minuty, příprava na tisk 42 minut.

Na letošní rok jsou prý nové formuláře. Už se nemůžu dočkat.

Monitory ATARI, transceivery ICOM a měniče Blaupunkt

Co mají společného zařízení z nadpisu?

Získal jsem poměrně levně funkční CD měnič Blaupunkt na 10 CD. Já vím, že v dnešní době MP3 a USB vstupů na autorádiích je to k ničemu, ale nekupte to, když je to tak levný (“Gumovky, všechny levý, no jo, ale nekupte to, když je to tak levný!”). A taky když máte autorádio stejné značky, ke kterému to jde připojit. No, připojit – ono není čím, nedostal jsem k tomu kabel. Proto asi ta cena.

Tak první návrh koupit hotový kabel padl, když jsem zjistil že za něj hoši od Blaupunktů chtějí 1600,- což mi přijde jako zlodějna. Navíc když jsem za měnič dal 50,- Kč, tak je to dost nepoměr. Jsem skrblík.

Druhý návrh sehnat konektory a kabel zbastlit. Což o to, konektor do autorádia bych sehnal, ale 13-ti pinový konektor do měniče mi nabízeli za 800,- (neříkejte mi, že vyrobit blbej 13-ti kolík stojí tolik?!) takže tudy cesta také nevede.

Třetí návrh – vyrobit konektor do měniče. Nápad jistě dobrý, ale výsledky zatím žádné.

No a včera večer bylo rozhodnuto – teda skoro. Úplně náhodou jsem na internetu zjistil, že ten konektor není výmysl Blaupunktu, ale že se jedná o DIN 13 (pětikolík = DIN 5). Kurník, že mě to dřív nenapadlo, že to je vlastně třináctikolík! Google za chvíli zjistil, že tenhle konektor má GES, shodo okolností plzeňská firma, a co mě potěšilo ještě víc – že za něj chtěli jenom 30 korun. Jupí!

Ovšem co jsem netušil je, že se jedná o zástrčku kabelovou pro monitory ATARI, transceivery ICOM. No jo, jenže jak to člověk odkojený PCčkem má tušit?

Čeká mě bastlení jako za starých časů, ale svým způsobem se těším. Jednou to pojede, tím jsem si jist. Snad v té době budou ještě existovat CDčka.