Skimming první ligy

Kontrolujete bankomat do kterého strkáte svojí platební kartu? Já od určité doby ano, alespoň se snažím, jenže člověk si nemůže být nikdy jistý. Doporučuji přečíst tenhle článek, je v tom spousta informací.

Co mě ale pokaždé napadne – je ten bankomat vůbec pravý? Co když je falešný, nastrčený a jeho úkolem je sbírat údaje z kreditek?

Vím, že by to vyžadovalo velkou přípravu a vyrobit kopii bankomatu by určitě nebylo jednoduché, nicméně to nevidím jako nemožné. A pokud se falešný bankomat bude chovat přesně jako pravý a bude i třeba vyplácet peníze, nikdo nepojme sebemenší podezření.

Možný scénář: Skupina zlodějů vyrobí bankomat, dejme tomu takový ten volně stojící, co je velký jako malá lednička. Ten je třeba někam umístit. Parta siláků + 2 falešní sekuriťáci jej přiveze nějakou dodávkou, složí na paleťák a už ho vlečou po chodbě nějakého nákupního centra, nádraží, průchodu, prostě někam kde se tento typ bankomatů běžně nachází, složí jej vedle skutečného bankomatu a připojí do zásuvky (pokud není k dispozici, má bankomat autobaterii). Bankomat má označení nějaké banky a vypadá jako skutečný. On to může být i skutečný, nějaký vyřazený nebo ukradený. Dělá přesně to co má dělat, navíc jako bonus odesílá údaje z karet zlodějům na email.

Myslíte že není možné někam jen tak umístit bankomat, bez povolení, bez informování kohokoliv? Podle hesla “kdo se moc ptá, moc se dozví” se  zloději nebudou ptát a cokoliv vysvětlovat. Případně na to budou připravení s nějakým lejstrem, úplatkem apod. Pokud se při instalaci budou chovat profesionálně, nikdo nepojme podezření.

Takže bankomat vesele kopíruje kreditky, zloději pomocí nich luxují účty a část peněz vrací do bankomatu aby mohl vyplácet. Ten vyplatí pouze malé částky, případně každého 5. člověka. Jinak bude hlásit že nastala chyba, že nemá potřebné bankovky atd.

Za nějaký čas zloději bankomat odstraní, resp. jej převezou jinam. Žně mohou pokračovat.

Samozřejmě by šlo vymyslet i řešení pro zabudovaný bankomat, ale myslím že jsem celou problematiku nastínil dost jasně.

Existuje proti tomu obrana? Podle mě ne. Bankomatů je tolik typů, že nemám žádnou jistotu, že ten přede mnou je pravý. A to už se dokonce začínají objevovat i mobilní bankomaty, zabudované přímo do nějaké dodávky. Co může být snazšího, než tohle napodobit?

A vůbec – je to vůbec nelegální, když si vyrobím vlastní bankomat? Je na to nějaký zákon, kdo smí provozovat jaký bankomat a kde? Přece je věcí každého majitele karty, do čeho jí strká, někdo do bankomatu, někdo si s ní maže máslo na chleba. Existuje nějaká databáze všech bankomatů, kde si ověřit pravost bankomatu?

Nebo jste si jistí že tohle nemůže nikdy nastat? Dávám tomu tak 2 roky, než se toho někdo “ujme”.

P.S.: Ten scénář je pouze moje fantazie, nerad bych tím inspiroval někoho k podobné akci.