Jak správně ne-bourat?

Že já na ty Novinky lezu…Dneska jsem si přečetl článek Jak správně bourat a nestačím se divit.

Například mě pobavila věta během jízdy je dobré sledovat silnici a hledat si místa pro případné bezpečné opuštění vozovky. Nevím jak to dělá autor, ale tohle  je možný někde na závodním okruhu kde se mi trať vryje do paměti ale ne na silnici. Řidič se má věnovat provozu a ne si hledat o kterej strom to omotá.  Nereálné.

Další blbost je o pár odstavců dál: výhodou je, pokud posádka bourá při vědomí, tj. nespí. Tělo má pak větší šanci se na náraz připravit. Víte proč se ožralým většinou nic nestane? Protože mají tělo dokonale uvolněné a nebrání se žádnému pádu nebo nárazu. Ale když zatnete všechny svaly v těle, dojde na lámání kostí a drcení kloubů. Zeptejte se herců, jak se správně padá na tvrdou podlahu jeviště.

Další perly:

 • Řidič automobilu (a samozřejmě i nesprávně předjíždějícího kamionu) by měl okamžitě začít intenzivně brzdit (vyšlápnout brzdu a silou zašlápnout brzdový pedál) (Tak hergot vyšlápnout nebo zašlápnout?!)
 • s každým kilometrem rychlosti navíc se energie nárazu násobí. (Energie se násobí čím? Rychlostí? V jakých jednotkách se potom udává? J/km/h)
 • v případě kritického brzdění musíme na pedál vyvinout sílu 80 až 90 kilogramů. (Od kdy se síla udává k kilogramech?! A proč vůbec 90 kg? Aby to víc brzdilo? Když vyvinu sílu 200 kg, zastaví to auto dřív? Tohle platilo možná u Škody 1000, dnes máme posilovače brzd a není třeba ohýbat brzdové pedály, víc to stejně brzdit nebude.)
 • auta bez ABS jsou ve výhodě, nejvíce totiž auto zpomalí zablokovaná kola (Tak tohle je jasná pětka z fyziky – Tření – třecí síla pro uvedení tělesa do pohybu je větší než u tělesa již pohybujícího se (wiki). Jinými slovy kolo brzdí víc ve chvíli těsně před tím, než se zablokuje. Což je právě vychytávka ABS – uržuje kolo nejblíže této hranice.)
 • Ve chvíli, kdy se před námi objeví například návěs kamiónu napříč silnicí, snažíme se podvědomě namířit mezi jeho kola. To je špatně, před námi pak bude pouze čelní sklo, které návěs odřízne jako papír i se střechou. Je lepší v takovou chvíli namířit přímo na kolo. (Autor patrně myslel mířit mezi nápravy návěsu a tahače, ne mezi kola.)

Shrnutí – článek o ničem, autor vaří z vody a o fyzice ví kulový. A v komentářích je to taky samý expert.

8 komentářů u „Jak správně ne-bourat?

 1. Tomas

  Ja bych byl pro vyraz “Sešlapnout” nebo slapnout na.

  Kg asi pouziva,toze se to da predstavit. V newtonech hure (kdyz pretrhnes lidsky vlas…)

  o delce brzdne drahy s abs a bez abs maj v diskusi pekne spory :) no kdyz vynechaji ktera ta draha je kratsi, tak patrne zustane to, ze s abs je to auto ovladatelnejsi a spis si clovek muze urcit kam to napali..

 2. Kerpof Autor příspěvku

  V té větě byla chyba, ale už jí opravili. Ono to spojení “vyšlápnout spojku” mě vždycky mátlo, spojka se “vyšlapuje” a brzda “sešlapuje”. Logiku to nemá, je to bordel. Ale říká se to tak už desítky let.

  Ty Newtony bych jim ještě odpustil, ne všichni ví co si pod tím představit, ale neodpustím tu hodnotu 80-90 kg. To je prostě blbost. A hlavně tam taky měli napsat, že těsně před nárazem to chce tu brzdu pustit, jinak si rozdrtíš nohu v kotníku až na ní spočine celá váha těla při nárazu. I když ono se to dobře radí, ale hůř provádí.

 3. HauspemaWep

  The second reminder is how long they have been doing web design. It pertains to the years that they are designing websites for different companies. You should choose a Vancouver Web Design who has been in the business for so many years. You will know that they are the right one for you because of the many clients that they have. If there are many people who trust them, it is also possible that give your trust to them. If you are choosing between a new company from that of a veteran provider in a business, 100% of people you ask will tell you to go for the later.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *