Igelitové tašky a “ekologie”

Když jsem byl ještě malý (věkem), chodil jsem v sobotu ráno do “konzumu” pro rohlíky. Bylo to těsně po revoluci a tenkrát mi přišlo celkem rozumné vzít si tašku z domova. Ono taky jinak nešlo přinést 20 rohlíků, i když to do konzumu bylo jenom 500 metrů. Když se objevily první super a hypermarkety, kde dávali igelitky zdarma, říkal jsem si, že konečně jdeme s dobou. A tak nějak logicky jsem si odvykl chodit na nákupy s taškou. Proč, když ji všude dostanu zdarma.

Jenže mám utrum. Nic nebude, igelitky si koukejte koupit, nebo přinést vlastní z domova. Od nás nic zdarma nedostanete. A jsem zpátky v roce 1990.

Zase někdo řeší “ekologii”. Prý se taškami moc plýtvá. Nedávno jsem byl nakupovat, v Hypernově Albertu. A tašku jsem nedostal. Musel jsem si jí koupit za 1,- Kč. To mě nijak nevadí, ale protože jsou ale tašky před pokladnou a já nemám odhad kolik jich budu za pokladnou potřebovat, natrhal jsem jich o 3 ks víc než bylo třeba. To už je horší.

Třeba se divím, že ekoteroristům nevadí Tetrapak. Totiž krabice, jakkoliv je výhodná pro dopravu i pro skladování potravin, představuje pro životní prostředí daleko větší svinstvo než igelitky. Ona totiž igelitka se skládá jenom z jednoho materiálu a tak je jednodušší ji recyklovat, ale Tetrapak je slisovaný papír, hliník a plast. Kam s ním, do kterého kontejneru? Modrý nebo žlutý? Do papíru plasty ani kovy nepatří. Do plastů zase nepatří papír a kovy. Ze sběrny barevných kovů mě s tím zase vyženou, abych si z nich nedělal srandu. Takže to skončí v černém kontejneru, v běžném komunálním odpadu. Ten nakonec zahrabeme na skládce.

Přitom by úplně stačilo použít skleněné láhve, ať už vratné nebo nevratné. Obojí je plně recyklovatelné. Nebo plechovky. Jenže sklo i kov je těžší než Tetrapak a tak kamiony spálí víc nafty, a odvezou toho míň, což je neekologické.

Ale zachráníme planetu, když nebudeme dávat igelitové tašky zadarmo, na to nezapomeňte!

Ono je to s tou ekologií u nás vůbec nějak na hlavu. Jedu autem a vidím fakt velikou sluneční elektrárnu. Měl bych z toho pohledu mít dobrý pocit, že se někdo snaží využívat přírodní zdroje elektřiny. Ale nemám, spíše naopak. Sluneční elektrárny (a i větrné) lidi nestaví kvůli nějakému přesvědčení o záchraně planety. Staví je jenom pro zisk. Sice je potřeba velká počáteční investice, ale jakmile to začne vyrábět trochu té elektřiny (hlavně v noci), hned je třeba jí prodat ČEZu. Ten ji MUSÍ koupit. A tak se fotovoltanická elektrárna za pár let zaplatí a pak už jenom sype peníze. Že ty peníze se sypou z našich kapes, to je každému jasné. Ale je to ekologické, že…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *