K čemu je dnes FM rádio v mobilu?

Snad každý mobil má dnes zabudované FM rádio. Kromě iPhonu. Odpůrci tohoto jablečného zařízení to vidí jako jeden z hlavních argumentů zaostalosti a uzavřenosti, a hrdě v diskuzích předhazují že kdejaké HTC nebo Samsung má rádio. Majitelé iPhonů zase říkají že rádio je k ničemu a tak ho nepotřebují. Kdo má pravdu?

Když zavzpomínám, tak jsem měl rádio v mobilu dva roky v Nokii 6230, dva roky v Sony Ericssonu K800i a  půldruhého roku v HTC Touch Pro. Kolikrát jsem ho za těch skoro šest let použil? Přesně třikrát! A to pouze ve chvíli kdy jsem chtěl vyzkušet, zda-li to funguje.

Proč jsem to nepoužíval? Protože kvalitní poslech lze zajistit pouze když se nehýbete a to ještě musíte být blízko vysílače. Při chůzi nebo nedejbože v hromadné dopravě je to naprosto nepoužitelné, je to jedno velké šumítko. Není to pouze problém telefonů, je to dané podstatou šíření tohoto signálu a mizernou anténou kterou tvoří kabel sluchátek. Před patnácti lety jsou chodil s analogovým walkmanem denně a rádio se na tom nedalo poslouchat. Tunery v mobilech jsou možná přesnější a citlivější, ale chová se to naprosto stejně.

A tak jsem radši hobloval kazety, později CDčka a dnes MP3. Ale rádio v mobilu je pro mě zbytečná funkce. Možná až se rozběhne digitální rozhlas, tak to bude použitelné, ale analogové rádio v mobilu je k ničemu. Pouze pár lidí to vidí jako OBROVSKOU nevýhodu iPhonu. Pro mě je lepší si pustit MP3 a nemusím poslouchat každých patnáct minut hromady reklam.

Já bez FM rádia v mobilu dokážu žít. Stejně jako bych dokázal žít bez MMS. Když jsem jich za šest let poslal celkem pět, tak by mi tahle funkce opravdu nechyběla. Ale jsem jenom hloupá ovce se zaostalým iPhonem…

2 komentáře u „K čemu je dnes FM rádio v mobilu?

 1. DD

  No ono problem je, ze FM prijimac neslouzi k dnesni dobe pouze k prijmu radia, ale take RDS -> potazmo TMC informaci. A to si myslim ze uz je mnohem zajimavejsi vec, ackoliv v cechach treba zatim ne 100% funkcni, v zahranici funguje bezne.

  1. Kerpof Autor příspěvku

   Ano, RDS-TMC je určitě dobrý způsob využití FM tuneru, rozhodně lepší bež klasické rádio. Ale spíš u klasické navigace která nemá žádnou GSM/UMTS část. Tam ty data o dopravě jinak nejdou přijmout. Ale u chytrého mobilu mi přijde spolehlivější způsob si ta data sosnout přes GPRS/EDGE/3G.

   Že je to v ČR na hranici použitelnosti, to je věc jiná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *