iOS 6 je bezpečnější než Android

Je škoda, že v souvislosti s iOS 6 všichni píší pouze o špatných mapách a o tom dobrém není nikde ani zmínka (čest výjimkám). Bohužel to tak dnes chodí ve všech médiích ze všech oborů a to je smutné. Lidi zkrátka víc zajímají problémy, potíže a neštěstí, než pozitivní zprávy.

Apple v iOS 6 změnil přístup aplikací k uživatelským datům. V iOS 5 a předchozích verzích se každá aplikace spustí v snadboxu a nemůže zasahovat do dat jiné aplikace, nebo přímo do systému. Mohly ale přistupovat k obrázkům, ke kalendáři a kontaktům. Aplikace mohly také zjišťovat polohu zařízení dle GPS, ale zde již byl nutný souhlas uživatele.

v iOS 6 se aplikace také spouští v sandobxu, ale přístup k uživatelským datům je už nutný odsouhlasit každé aplikaci a to zvlášť pro GPS, pro kontakty, kalendář, připomínky a obrázky. Když se nějaká aplikace poprvé pokouší dostat např. ke kontaktům, systém se zeptá, zda aplikaci umožnit přístup či nikoli. Toto rozhodnutí navíc lze kdykoliv změnit v nastavení.

Uživatel má tak plnou kontrolu nad tím, ke kterým datům má která aplikace přístup. Např. aplikace Facebook, Twitter nebo Instagram umí najít nové přátele díky kontaktům v adresáři. Ovšem ne každému se líbí, že mu program odešle celý adresář kdoví kam a kdoví ke komu a tak jednoduše konkrétní aplikaci nepovolí přístup ke kontaktům. Jednoduché, geniální a bezpečné.

Před pár měsíci se médii prohnala zpráva o prvním “malware” pro iOS. Pochopitelně nešlo o žádný malware, jak nás přesvědčovaly různé mediální mrdky, aplikace Find and Call pouze odeslala celý adresář k autorovi aplikace a ten pak začal spamovat všechny kontakty v něm uvedené. Bohužel “novinářům” informujícím o této “kauze” už nedošlo, že stejným způsobem kontakty odesílají i další aplikace, jenom je nepoužívají ke spamování. Rozhodně ale nešlo o malware. Nicméně tento “problém” již v iOS 6 nenastane, žádná aplikace nemůže bez dovolení přistupovat k uživatelským datům. Ale aplikaci lze i tak používat, jen jí trochu omezíme v rozletu.

Proč je iOS 6 bezpečnější než Andorid?

Na iOS 6 mohu nainstalovat jakoukoliv aplikaci a až dodatečně ji povolit přístup k datům. Mám tedy funkční aplikaci a vím přesně k jakým datům může přistupovat, navíc tato oprávnění mohu kdykoliv změnit.

Při instalaci aplikace na Android dostanu sice seznam všeho, co aplikace bude chtít využívat a k jakým datům přistupovat, ale jako uživatel nemohu jednoduše zakázat/povolit pouze vybrané položky z tohoto seznamu. Buď povolím všechno, nebo nemůžu aplikaci nainstalovat. A když už se smířím s tím, že aplikace bude mít přístup např. ke kontaktům, nemůžu ji to později zakázat. Mohu ji pouze smazat.

3 komentáře u „iOS 6 je bezpečnější než Android

 1. DD

  No to je dost disuktabilni vase informace – mam funkcni aplikaci. Kdyz si nainstaluji spravce kontaktu a zakazu mu pristup ke kontaktum, je to potom funkcni aplikace?
  Pokud si aplikace zada pristup k nejakym datum tak asi proto ze s nima pracuje. To ze ji ja jako laik, takovy pristup zamezim, tak pravdepodobne nabouram funkcnost cele aplikace, a kladu zbytecny tlak na vyvojare, aby psali aplikace tak ze musi pocitat s tim ze jim uzivatele budou ruzne zakazovat pristup k vecem, ktere aplikace muze potrebovat ke svemu behu.
  To ze mi aplikace vypise kam chce pristup a ja reknu ano nebo ne, je podle mne dostacujici a pouze tehdy muzu rikat ze mam funkcni aplikaci, protoze byla napsana tak aby zpracovavala data o ktere si rekne.
  Pokud se mi to nelibi a rikam si proc sakra chce hra pristup k mym kontaktum tak ji holt smazu.

  1. Kerpof Autor příspěvku

   Není to diskutabilní. Je jasné, že když aplikaci na úpravu fotek zakážu vstup do fotek, tak je celá aplikace k ničemu, ale o tom nebyl článek.

   Dám jiný příklad – mám aplikaci pro přístup k Facebooku. Ta vyžaduje přístup k fotografiím (aby šly vkládat do příspěvků), přístup k GPS (aby šla vkládat poloha do příspěvků) a třeba ještě přístup ke kontaktům (aby šli vyhledávat přátelé). S Androidem mám jenom dvě možnosti – buď se s tím smířím a nechám aplikaci šmejdit ve fotkách, kontaktech a zjišťovat moji polohu, nebo se mi to příčí a aplikaci zkrátka nemůžu nainstalovat. Byť je to třeba aplikace kvalitní a neexistuje pro ní stejně kvalitní a funkční náhrada. Prostě nemám na výběr. V iOS 6 tento problém nemám, aplikaci můžu přehledně nastavit kam má přístup a kam ne a přesto bude aplikace dále fungovat. Můžu jí pustit do fotek, ale třeba už ne k GPS a ke kontaktům. Nebo ji nepustím do žádných mých dat a stále ji mohu bez problémů používat, jenom si pochopitelně nepošlu fotku, nevložím do příspěvku moji polohu nebo nevyhledám si nové přátele díky kontaktům v mobilu. Ta výhoda nastavování práv aplikací iOS 6 je evidentní.

   Jiný příklad – mám navigaci, která si umí vytáhnout z kontaktů adresy a navigovat mě k nim. Nelíbí se mi představa, že by mi navigace šmejdila v kontaktech, tak jí to prostě nepovolím. Navigace pochopitelně funguje bez problémů dál, mám tedy dál funkční aplikaci.

   Příkladů by se dalo najít desítky. iOS 6 mi zkrátka dává více svobody ve správě mých osobních dat než Android. Což je pro někoho nezkousnutelné (Apple a svoboda?), ale je to tak.

 2. Roman

  Hm, a o Androidi aplikaci Permission Checker anebo desítkách ji podobných jste už četl?
  No a co, že si takovou aplikaci “musím” nainstalovat zvlášť? V tom je to kouzlo, vyberu tu která mi vyhovuje nejlíp. Byť by to byly jen kosmetické vlastnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *