Hardwarová klávesnice na mobilu je přežitek

Mluvím o klávesnici na mobilu. Čas od času najdu nějaký článek nebo twat ohledně výběru nového mobilu (resp. smartphonu) a dost často tam autoři uvádí mezi základní požadavky “hardwarová qwerty klávesnice”. Přes to nejdede vlak a nechtějí mobil bez něj. Někdo dokonce píše, že na dotykovym display neda psat.

Když jsem před léty vybíral nový mobil, tohle byl také jeden z mých požadavků. Tenkrát jsem přecházel z obyčejného mobilu na smartphone. Dnes už to vidím jinak.

Vybral jsem si HTC Touch Pro, přístroj s QWERTY klávesnicí, dokonce pětiřadou, což se ani dnes moc nevidí. A chrochtal jsem si, jak dobře se na tom píšou SMS a emaily a vůbec jak je to jednodušší oproti psaní na hloupém telefonu. A i jsem si v duchu říkal, že ten iPhone je sice pěkný, ale škoda že nemá hardwarovou QWERTY. No, dlouho mi to nevydrželo.

Kde se vzal, tu se vzal, najednou jsem měl i já iPhone. Začátky psaní na softwarové klávesnici byly opravdu krušné, byl to samý překlep a navíc jsem byl zvyklý z rezistivního displeje HTC Touch Pro mačkat vehementně displej i iPhonu. Teprve později jsem zjistil, že na kapacitní displej stačí velmi lehký dotek.V psaní jsem se v zlepšoval skoro ze dne na den. Za 3 měsíce už jsem psal na iPhonu rychleji než na HTC. Nevídané. To vše díky použitému kapacitnímu displeji, protože stisk klávesy je pomalejší než dotek prstem skla.

Velký podíl na tom má bezesporu Apple, protože jejich softwarová klávesnice nemá chybu a píše se na ní lehce a rychle. Ale věřím že ani další zařízení na tom nebudou špatně. Ale důležité samozřejmě je mít kapacitní displej. Tohle nikdy nemůže fungovat na rezistivním displeji, byť bude sebepřesnější.

A tak už dnes vůbec nauvažuji o zařízeních s QWERTY klávesnicí, protože to vidím jako přežitek a zbytečnost. Zbytečný materiál na klávesnici, větší hmotnost i rozměry a nutnost nějakého toho vysouvání – pokud nechci mít v kapse velkou neforemnou placku – to všechno jsou druhotné důvody. Ten hlavní důvod je rychlost psaní.

Steve Jobs v roce 2007 prezentoval nový iPhone a říkal, že problémem smartphonů je, že ta hardwarová klávesnice je pořád stejná pro všechny aplikace. Proto přišli se softwarovou klávesnicí, která se navíc dá upravovat podle použité aplikace. To u hardwarové klávesnice nikdy nepůjde. A to je další z výhod softwarové klávesnice.

Je to jako požadavek “ovládání stylusem”. Taky jsem si tenkrát myslel, že se bez toho nelze obejít. Dnes už nechci mobil co nelze ovládat prsty, tak k čemu stylus? Zbytečnost…

A tak jsem prostě změnil názor a zařídil se podle toho. Ale kdo ví, třeba za rok dva budu mluvit jinak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *