Zapomeňte na QWERTY

Ještě píšete na české QWERTY? Slyšte můj příběh…

Dlouhá léta jsem psal na české klávesnici QWERTY – jakýsi hybrid české klávesnice s prohozenými písmeny Z a Y.

Bylo to tím, že jsem s počítači začínal ještě v MS-DOSu, kde se běžně nepoužívalo národní prostředí. Psalo se na anglické klávesnici (QWERTY). Už legendární T602 měla v nastavení klávesnice cosi jako česká programátorská, což byl onen hybrid. Později ve Windows jsem si prostě nastavil tuhle klávesnici a celkem bez problémů používal dlouhé roky.

Jenže to mělo jednu obrovskou nevýhodu – uměl jsem sice psát na svém počítači a i poměrně rychle, ale běda jak jsem přišel k jinému počítači se standardní klávesnicí QWERTZ. Což pro mě začalo být denním chlebem – začal jsem pracovat jako správce sítě a dělal i podporu uživatelů (Have you tried turning it off and on again?). Ne vždy jsem měl čas a náladu si změnit klávesnici a ne vždy to šlo. Když jsem potřeboval napsat pár vět, tak jsem trpěl, musel jsem se soustředit na to co píšu a psal jsem tak hrozně pomalu, neustále se opravoval, no prostě hrůza.

Jsou to asi tři roky, co jsem se rozhodl přeučit se na českou QWERTZ. A nelituju toho, protože se to vyplatilo. Zní to jako nemožné, ale jde to. Ze začátku jsem psal pomalu a často se opravoval, nadával jsem si a kolikrát s tím chtěl seknout, ale vydržel jsem. Trvalo mi asi měsíc, než jsem se vrátil na svojí obvyklou rychlost datlování.

Dnes jsem za to rozhodnutí rád. Nemám teď problém psát na jakékoliv počítači, protože 100% počítačů mají nastavenou českou QWERTZ. Nebylo to snadné, hlavně začátky, ale určitě to není nemožné.

Moje rada pro všechny datlující na na QWERTY: “Jestli s tím nemáte problém, pište tak i dál. Ale jestli vám to vadí, rozhodně přejděte na QWERTZ. Není to nemožné a vyplatí se to.”

Ještě bych se chtěl naučit psát všemi deseti, ale s tím už bych potřeboval poradit od nějakých profíků. Otázkou je, jestli se to dá po 12 letech “datlování” ještě naučit.

2 komentáře u „Zapomeňte na QWERTY

 1. Milan

  Zdravím,
  myslím, že naučit se psát všemi deseti prsty není vyloučeno v žádném věku. Mě to sice naučili již na střední škole, takže o to lehčeji se mi to teď povídá ;-). Pomoci při výuce může vrozená (příp. získaná) šikovnost “ovládání prstů” (např. pomůže, pokud člověk hrál na klavír apod.).
  Začátky výuky asi nebudou nic extra zábavného – většinou se opisují ‘shluky písmen’ bez konkrétního významu v nějakém jazyce. Jak s utíkajícím časem ale člověk registruje zlepšení (a začíná psát již slova mající význam), tak to baví více a více :-).
  Na webu mi kdysi jeden kamarád ukazoval volně šiřitelný program na výuku psaní (resp. ten program nahrazuje učebnici Techniky administrativy). Jmenovalo se to cca nějak jako Všemi deseti nebo Psaní všemi deseti. Pokud se do toho pustíte, tak přeji mnoho zdaru a vytrvalosti.
  Btw. chválím pěkné stránky (došel jsem na ně přes googlu kvůli anténě na auto ;-).
  Po doufám že šťastných Vánocích přeji už jen veselý nový rok.
  MM

 2. roseti

  Já se naopak z české qwertz přeučoval na qwerty… je to mnohem jednodušší klávesnice a snadné je i zadávat cizí znaky. Věčnou slávu tomu, kdo českou qwerty vymyslel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *