Můj první satelit…

Ne, nekoupil jsem žádnou družici, i když by to nebylo špatný. Popíšu moje první zkušenosti s DVB-S.

Dostal se mi do rukou hypermarketový satelitní komplet. Obsah velké ale poměrně lehké krabice byl:

 • ofsetová parabola 80 cm (značku jsem nenašel)
 • přijímač Strong SRT 6500
 • 2x LNB Strong SRT L 915
 • DiSEqC přepínač Strong SRT DSO2
 • držák na 2 LNB
 • 10 metrů koaxiální kabelu
 • 6x F konektor
 • karta T&T Standard

Prodávají to za 4999,- Kč + 10,- PHE. Nápisy na krabici a letáku slibují tyto programy: ČT1, ČT2, ČT24, ČT 4 Sport, TV Nova, Nova Cinema, Prima TV, TV Noe, STV1, STV2… (3 tečky tam skutečně byly).

Předem upozorním, že moje znalosti a zkušenosti ohledně příjmu satelitních TV jsou nulové, jediné co vím, že existují nějaké družice na geostacionární dráze a že vysílají.

Krabici jsem vybalil, všechno hezky vyrovnal na koberec abych zjistil, že český návod chybí. Vlastně jen návod na sestavení a namontování paraboly, návod na set-top-box tam byl. Sakra, většinou čtu návody až když si nevím rady a zrovna teď bych si ho rád přečetl!

Parabolu jsem nakonec sestavil i bez návodu, nenabízí moc možností pro improvizaci a člověk tak nějak tuší, jak by to mělo vypadat. Jenže nastal první zádrhel – parabola je standardně stavěná na 1 LNB a z krabice jsem vybalil 2 LNB a jakési plastové brýle pro uchycení druhého LNB. V tu chvíli jsem pochopil jsem, jak se tvoří “akční sada”. Zde přikládám návod pro prodejce:

 1. vezmeme jednu krabici s parabolou
 2. hoďte do ní 10 metrů koaxu
 3. přihoďte jeden satelitní set-top-box
 4. přidejte 2 ks LNB, okořeňte jedním DiSEqC přepínačem, navrch 6 F konektorů
 5. přihoďte nějaký plastový držák na 2 LNB
 6. zamíchejte, zalepte a prodávejte po bůru za kus

No zkrátka a jednoduše – anténu jsem sestavil pouze s jedním LNB. Nepřišel jsem na způsob, jak použít ty plastové brýle bez destrukce původního držáku.

Anténu jsem přidělal na stožár na balkoně a namířil přibližně stejným směrem jako sousedovo. Co dál?

Internet: sháněl jsem informace kde se dalo, ale všude jsem se dozvěděl, že bych montáž a instalaci paraboly měl nechat odborníkům. Už chápu proč tam nebyl návod na parabolu. Nejsem přece ořezávátko – spočítal jsem si elevaci a i úhel, nějak nastavil na držáku, všechno spojil, zapnul a s napětím čekal. Strong 6500 si natáhl nějaké předvolby a pokoušel se o ladění, což se mu nedařilo. Začal jsem s anténou pomalu otáčet až naskočil obraz. Překvapilo mě, jak to bylo snadné. Pcha, prej “přenechte odborníkům”!

Dál už popisovat nemá cenu, hrál jsem si s tím asi 3 dny, nastavoval, hledal družice atd. Víceméně úspěšně. Jediné co jsem nevyzkoušel byl příjem ze 2 družic a onen LNB přepínač. Pokud vám ale stačí pouze české programy, vystačíte si i s jedním LNB na Astru 3A/1E.

Co mi na této sadě vadí:

 • nenašel jsem v menu signalizaci síly a kvality signálu. Je tam sice nějaká kolonka ACG (nebo AGC, už nevím) ale ta ukazuje buď 0 nebo 100%. Opravte mě, pokud tam je.
 • nedomyšlený držák na 2 LNB
 • chybějící návod (ale dá se i bez něj)

Nicméně kvalita obrazu je excelentní (srovnávám s tím nejlepším co mám – DVB-T), ovládání mi také přijde normální (nemám s čím srovnat), provedení antény a držáku vypadá odolně.

Sice jsem sestavu musel vrátit, ale zůstal mi dobrý pocit, že jsem se zase naučil něco nového.