Mobil z budoucnosti

První z mých úvah na téma “Jak bude vypadat mobilní telefon za 5 let”.Nejdřív bych se asi měl podívat na mobily před pěti lety a srovnat je s dnešními, jenže podle toho se nedá určovat budoucnost. Takže to budu celé cucat z prstu.

Konstrukce

Mobil budoucnosti je iPhone. Tedy ne přímo on, ale tento typ konstrukce. Velký dotekový display, minimum tlačítek. Ono je to jednoduché na výrobu a hlavně levné. Minimum materiálů, žádná tlačítka, joysticky apod.

Ovládání

Zapomeňte stylus. Ovládání pouze přes dotekový display, budou ulehčovat gesta a váš hlas. Mobil vám také příjemným hlasem přečte email nebo SMS, ovšem odepsat už budete muset na klávesnici (virtuální). Je to smutné, ale zatím neexistuje funkční řešení převodu hlasu na text pro počítače, takže pro mobily s tím nemůžete počítat ani za 5 let.

Výdrž

Výdrž telefonů se za posleních 5 let podstatně zmenšila, na vině jsou barevné aktivní displeje, fotoaparáty a také neustále se zmenšující velikost baterie. Pamatujete na baterii v Nokii 5110? Kde ty časy jsou.

Výrobci budou zvyšovat kapacitu různými triky, od úsporných režimů, až po fotovoltanické články, které budou zabírat všechny volné místa mobilu. Ty dokážou nabíjet mobil ve chvíli, kdy bude jen tak nečině ležet na stole.

Co vidím ale jako největší výhodu – mobil bude obsahovat i nabíječku do zásuvky. Jednoduše se z něj vysune vidlice, kterou zastrčíme i s mobilem do zásuvky. Bude to taková nouzovka, pro normální nabíjení bude běžná nabíječka, resp. kabel do zásuvky.

Fotoaparát

Fotoaparátu v mobilu se je tak nezbavíme. Tipovat kolik megapixelů bude mít mobil roku 2014  nechci, ale bude to určitě velké číslo. Mobil bude schopen natáčet video ve FullHD. Optika moc změn nedozná, stále to bude na úkor velikosti přístroje pouze malá čočka, autofocus samozřejmostí. Budou i modely s 3x optickým zoomem, ale na úkor nějaké jiné funkce.

Paměť

Mobily se naštěstí vyhnou používání harddisků, i když snahy o jejich zabudování jistě budou. Harddisk je něco jako dinosaurus. Vnímám ho jako výnosný kšeft pro výrobce a pohromu pro uživatele. Jen si to vemte – vaše data, fotografie, videa, dokumenty – všechno co je vám cenné se v počítači pohybuje rychlostí 7200 otáček za minutu na jakési plotně. Stačí málo a je po nich. Strašná představa.

Naštěstí už dnes existují úložistě typu SSD a kapacity stále rostou. Vnitřní paměť mobilů těžko odhadnout, bude to něco kolem 250 GB.

Uživatelské prostředí

Operační systém. Bezpochyby můžeme zapomenout na “hloupé” telefony, všechno bude pouze v operačních systémech. Bude na výběr jen ze 4 platforem – Android, iPhone, Windows Mobile a Symbian. Přežijí všichni, ale který systém bude nejlepší?

Hádám že Android. Sice ho čeká ještě dlouhá cesta a zatím stojí na začátku, ale odhaduji že jeho růst bude obrovský.

Situace ohledně aplikací bude taková, že každá platforma bude mít svůj “eshop”, kde si nakoupíte svoje aplikace. Od výrobce dostanete pouze základ, se kterým budete rádi když si zavoláte, zbytek budete muset doinstalovat. Nebudete to ale dělat sami – už když si telefon budete objednávat, budete zaškrtávat co by jste tam rádi měli a co ne. Něco na způsob objednávání automobilu a jeho výbavy. Aplikace půjde samozřejmě dokupovat, ale jejich cena bude vyšší, než když si je objednáte s novým mobilem. Něco podobného co má teď iPhone a jeho App Store, ale dokonalejší.

Celý systém bude více “online”, tzn. bude provádět různé aktualizace, synchronizace atd. aniž by jste cokoliv dělali.

Výkon

Výkone dnešních procesorů ve smartphonech dosáhl cca 500 MHz. Výkon za 5 let? Přiblížíme se 1 GHz, ale výš to nepůjde. Problémem by byla větší spotřeba a také potřeba aktivního chlazení, což je u mobilu nemyslitelné. Spíš budou přibývat jádra, jako je tomu dnes u procesorů do počítačů. Přehrávání videa v HD bude samozřejmostí.

Displej

Rozlišení displejů bude něco kolem 1024 x 768, výš už nepůjde a i tak to bude zbytečně moc. Pro podsvícení displejů se bude také využívat denní světlo, bude to něco na způsob kombinace světlovodů a fosforeskující hmoty. Nechme se překvapit.

Konektivita

Mobil bude mít všechny aktuální technologie připojení k internetu a připojení handsfree. Rychlosti budou opět vyšší než dnes, řádově megabity. Plnohodnotný internet, DVB-T televize, IP telefonie a videohovory samozřejmostí.

K mobilu půjde připojit externí monitor (HDMI), klávesnice a myš (bezdrátově) a dokáže tak být v nouzi plnohodnotným počítačem.

Mluvit o navigaci GPS je zbytečné, už dnes existuje hodně mobilů které umí navigovat a budocnost to pouze vylepší. O tom ale bude jiný článek.

Design

iPhone.

Speciální funkce

Laserový metr, polohové čidlo/krokoměr/vodováha, kompas, ultrazvuk (Miláčku, jsem těhotná!), univerzální dálkové ovládání, baterka, noční vidění. Co ještě?

Závěr

5 let je krátká doba na nějakou mobilní revoluci, ale dlouhá doba pro zlepšování stávajících mobilů. Když se podívám do minulosti, jaké přístroje jsem používal, mobily udělaly obrovský skok, ale čekal bych víc. No uvidíme, nakolik se moje představy vyplní.

A jak to vidíte vy?

3 komentáře u „Mobil z budoucnosti

  1. Tomas

    nezdá se mi ta nabíječka typu vidlice intergovaná v mobilu – přeci jen 230V..kovový kryty.. probíjení.. nn – spíš něco jako bezdrátové dobíjení nebo aspoň cenově dostupné nabíječky přes USB. jdu něco sesmolit :)

    1. Kerpof Autor příspěvku

      Když se podíváš, jak je veliká nabíječka u posledních Nokií, tak to vidím celkem reálně.

  2. Pingback: Kerpof_LOG » Blog Archive » Mobil na slunce…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *