Špatný příjem autorádia (nejen) ve vozech Škoda/Seat/Audi/Volkswagen (VW)

Popíšeme si modelovou situaci č.1 – výměna autorádia za jiné (neoriginální):

Koupíte si/máte nějaké auto výše jmenované značky s originálním autorádiem. To je ještě na kazety, nebo neumí přehrávat MP3, nemá USB vstup, AUX nebo se vám prostě nelíbí a tak se praštíte přes kapsu a koupíte si nějaké pěkné autorádio. Protože to celé nebylo levné, nainstalujete rádio sami v garáži. Proč také ne, konektory jsou stejné, takže stačí původní rádio vytáhnout, odpojit konektory a anténu, připojit nové autorádio a zasunout zpátky na pozici.

Jenže nové rádio sice pěkně hraje na CD/USB/SD/MP3, ale mizerně ladí FM stanice, hodně to šumí, prostě to hraje prachbídně. V lepším případě se to nedá poslouchat, v horším případě to nejde vůbec. Jak to že ta stará plečka hrála dobře a nové rádio, o X let mladší a modernější si ani neškrtne?

Většina koncernových aut (VW/ŠKODA/SEAT/AUDI) má anténu umístěnou v zadní části střechy. Protože vede od antény k autorádiu poměrně dlouhý koaxiální kabel, výrobce chtěl kompenzovat ztráty v tomto dlouhém vedení zabudováním předzesilovače do patky antény. Tento předzesilovač ale potřebuje napájení. U některých modelů byl ke koaxiálnímu kabelu k anténě přivařen ještě jeden kablík s napájením, a do kterého dodávalo napětí autorádio. Takto to například bylo u Felicie z roku 1995. Později si to výrobce automobilu zjednodušil a napájení předzesilovače řešil přímo středovým vodičem v koaxiálním kabelu. Nicméně s touto úpravou musí počítat výrobce autorádia a zabudovat do něj napájení onoho předzesilovače.

A v tom je ten problém. Sériově montované autorádia počítají s napájením onoho předzesilovače. Jenže vy dáte do auta úplně jiné autorádio, které toto neřeší, a tím pádem má předzesilovač smůlu. Předzesilovač bez napájení nejenže signál nezesiluje, on ten signál dokonce utlumuje. Proto vám neoriginální rádio hraje mizerně, špatně chytá stanice a dost často šumí.

Řešení tohoto problému naštěstí existuje. Jmenuje se to všelijak, anténní napáječ, separátor, fantomový napaječ, napájecí výhybka. Já tomu říkám napájecí výhybka antény. Koupit se to dá na internetu ale mají to i ve značkových servisech. Při koupi je třeba dát pozor na konektory, protože existuje víc typů. Některé auta mají konektory ISO, některé DIN a stejně tak autorádia. Proto je lepší si nechat předvést napaječe které jsou skladem a vybrat ten který potřebujete. Případně existují i redukce DIN-ISO a ISO-DIN, pokud už koupíte ten špatný. Výhybka antény se zapojí mezi kabel autorádia a autorádio a kouká z ní ještě jeden vodič. Ten je třeba zapojit do konektoru autorádia na napětí spínané zapalováním. Výhybka antény vám také vyřeší problém rozdílných konektorů autorádia, kdy ve voze máte anténní konektor např. DIN a autorádio má konektor ISO (nebo obráceně). Ceny výhybka antény je cca 100-200 Kč.

Tento problém většinou nenastane, pokud si autorádio necháte nainstalovat odborníkem, který zná problematiku montáže neoriginálních autorádií. Neříkám že je to vždy nutné, zručný člověk si poradí sám, ale o tomhle problému ne každý ví.

Modelová situace č. 2 – zhoršení příjmu autorádia:

Z ničeho nic vám začne autorádio šumět, špatně hledat stanice, zkrátka není to poslouchatelné. S rádiem jste nic nedělali, v autě se nikdo nevrtal.

Je nad slunce jasné, že vám odešel předzesilovač v anténě. Prostě do něj zateklo a destička s plošným spoje vyhnila.

Na obrázku je rozebraná anténa u sedm let starého Superba.

Příčin může být několik, u mě to byla myčka, která ulomila prut a zdeformovala plastovou patku antény. Došlo k poškození těsnění a časem tam prostě zateklo.

Jak to opravit? Jsou dvě cesty – buď koupit novou anténu a prostě jí vyměnit, nebo anténu rozebrat, přemostit předzesilovač kusem drátu a smířit se s horším příjmem. Já jsem dočasně opravil anténu takto a dá se to používat. Řekl bych že funguje jako předtím. Nicméně již mám objednanou novou anténu. Antén je spousta typů, záleží na použité výbavě (telefon, navigace, atd), pro informaci ta nejlevnější originální anténa bez GPS a GSM stojí cca 930,- Kč.

Tímto článkem jsem chtěl popsat dvě nejčastější příčiny špatného příjmu FM rádia v autě. Oba výše uvedené problémy jsem již řešil, takže vím o čem mluvím.

Tento problém se nemusí týkat pouze vozů z koncernu Volkswagen, ale já bohužel nevím jak mají antény a předzesilovače řešené další automobily. Nicméně je pravděpodobné že situace bude podobná.

Příště si povíme něco o špatně zapojeném autorádiu.

15 komentářů u „Špatný příjem autorádia (nejen) ve vozech Škoda/Seat/Audi/Volkswagen (VW)

  1. tomas

   tak samozřejmě, že nastal – nechal jsem se uchlácholit nejmenovaným šopem, že to napájení anteny má – prdlačku má.
   jinak jsem tak nějak předpokládal, že se instalace neoriginálního(!) rádia mezi oktávkou 1 a 2 nebude lišit… liší se a úplně ve všem :-/
   takže objednán rámeček, redukce koncernových konektorů na ISO včetně anténní FAKRy na ISO uff

   1. Kerpof Autor příspěvku

    Jo, Oktávia 2 je v tomhletom zprasená, zlatá jednička nebo Superb. Tam jsou ISO napájecí a DIN anténní a jedinej problém je napájení tý antény. Vlastně ještě jeden problém je s prohozenými piny 4 a 7, pak rádio nedrží nastavení a předvolby, nezapíná a nevypíná se společně s motorem. Ale to je celkem známý problém…nebo ne?

    1. Roman

     Já bych jen upřesnil, že záležitost s prohozenými piny není charakteristická pouze u OI popřípadě Škodovky jako takové.
     Takto zapojené je má i np. Fiat a od výroby s tím taky počítá výrobce hf Parrot. Neboť nové jsou zapojené právě takto s poznámkou, že se případně musí prohodit (jednoduše, bo se jen “do kříže” poskládají vložené pojistky, tj. červená s oranžovou a opačně).

 1. Wimshurst

  Existuje mnoho teorii o autoantenach, ale jedna zkusenost mi neda spat.
  Pokud tedy mohu, ja osobne se vyhybam vsem zesilovacum a aktivnim antenam pro prijem FM v aute.
  V nedavne dobe sem resil problem kmitajiciho zesilovace, ktery se pri silnem signalu ve meste rozkmital a “ujely” o cca 2-2,6MHz vsechny nastavene stanice.
  Stavalo se to dle typu jizdy nekdy tak rychle, ze radio jen preladovalo a preladovalo, dokud zesilovac neprestal kmitat.
  Jednou pri zastaveni v “ZONE Kmitani” sem si vsiml, ze autoradio si naladilo o ony 2MHz dal vsechny stanice, kdyz sem v pameti mel nastavene vsechno jinak.
  Nakonec sem to objevil tak, ze sem zapnul radio v mob. telefonu a zjistil, ze frekvence ujizdi i v tomto radiu, je li zapnuto autoradi v aute a pohybuji se ” v zone”.
  Skratka nastal efekt konvertoru.
  To sem ale nevedel, jak slozite bude vyparani anteny a jak slozite bude vymenit koaxialni kabel.
  Nemluve o osazeni novych konektoru, respektive rozebrani starych a preosazeni na koaxialni kabel.

  Vezmu li to tou slozitejci cestou, vzal sem si na mereni one problematiky merak, a zmeril sem “nahodou” utlum koncernoveho kabelu. utlum se rovnal temer 10dB! na necele 4 metry toho koaxu.
  Impedance prenosova nebyla meritelna, ale hybala se od 60-100ohmu, dle toho, jak se za kablik zatahalo.
  Tak sem se nakrknul a kablik vymenil za ten nejobycejnejsi RG174 tenky 3mm kabel, ponevac sem vedel, ze tim uz nic neskazim, ponevac utlum pozinovaneho zelezneho o,1mm jadra v puvodnim kabelu se neda skazit novym prenosovym utlumem 100MHz.1dB na 10m pro RG 174.
  Zaric puvodni?? vykuchane aneteny a impedance v pate ..
  To je proste jen kus dratu, omotany kolem koliku z lamina.
  Vykuchal sem zesilovac, dal sem pro jistotu oddlovaci kapacitu 100pF 1kV kvuli el. statickemu naboji i odpor 1M, hralo to najednou lepe jak ze zesilovacem.
  Nakonec vsak sem si vyrobil z nerezoveho svareciho dratu zaric dlouhy 1/4 lambda, tedy o delce cca 74 cm.
  Tento zaric doporucuju vsem, co maji vselijake polamane a orvane ty puvodni proutky.
  Stoji za prd, ponevac je to jakasi spiralka a obvykle byva uhnita tesne pred patkou.
  Zaletovat novy nerezovy drat do puvodniho sroubu nijak neboli, cvaknout ho nad strechou take ne a prijem se neporovnatelne zlepsi i bez predzesilovace!
  Na konec sem natavil koralek, abych si nevyrazil oko, kdyz to sundavam na mycce.

  1. Honza

   Čau, právě řeším problém na svém autě, s neoriginálním rádiem a popraskanou patkou a těsněním pod anténou. Mohl by jsi mi nějak polopatě vysvětlit toto: ##”Vykuchal sem zesilovac, dal sem pro jistotu oddelovaci kapacitu 100pF 1kV kvuli el. statickemu naboji i odpor 1M, hralo to najednou lepe jak ze zesilovacem.
   Nakonec vsak sem si vyrobil z nerezoveho svareciho dratu zaric dlouhy 1/4 lambda, tedy o delce cca 74 cm.”##
   či mi říct, co je vše potřeba a jak to vyrobit? Díky

 2. Martin

  Zdravim,neresil nekdo u audi A4?tam neni vubec videt kde antena je a signal se hrozne zhorsil z niceho nic..nic se v aute nemenilo.
  Diky

  1. karel kaspar

   zdravim taky mam problem s A4 antena (prý) je v bocnim zadnim skle ….dal jsem si tam sony a proste to nehraje separator tam mam ale proste bida….zvazuju ze to vyhodim a dam tam kus dratu….daval jsem tmave folie na sklo ale snad to neni problem nebo že by?

 3. Zdenek

  Zdravím Mám čínské autorádio s navigací ve voze Suzuki SX4 a citlivost je opravdu mizerná hraje to dobře pouze v blízkosti vysílače. Rád bych použil nějaký zesilovač, ale vůbec netuším a nikde to nemůžu dohledat, (neboť takové informace výrobce pečlivě tají :-) ) jestli náhodou orig.anténa nemá zesilovač vestavěný a nepostrádá od neorig. přístroje pouze napájení. Můžete mi prosím někdo poradit co by můj problém vyřešilo.

 4. Petr

  Mám Š Octavia II 2007 v programu Škoda Plus. Vůz neměl rádio a tak jsem koupil original SVING a zcela novou orig anténu, ale pořád mám potíže s příjmem radiostanic, zejména v údolí a velký vliv má tak počasí. Mám i originál propojení obou tunerů. Kolega, co má též Š Oct. II, ale r.v. 2010 má orig autorádio s navigací a tomu to hraje všude super a bez zašumění. Existuje nějaké řešení?

 5. Ondra

  Dobry den, mam Škoda Fabia I, rok 2006. Auto jsem kupoval s neoriginalnim radiem a puvodni majitel si do auta zabudoval r. Sony. Prijem stanic byl otresny, ne-li zadny. Rikal jsem si, ze to bude mozna spatna antena. Ale neresil jsem to do te doby, nez jsem si koupil nove radio Pioneer, ktere uz umi vse od mp3, iPod a BT pripojeni telefonu. V po zabudovani radia se opakovala situace, ze radio prakticky nehralo, tak jsem zvolil vymenu anteny. Uz chytam stanice, ale neni to zadna hitparada. Obcas se ztrati signal a casto prijem sumi. Kdyz dam vyhledavat stanice, tak to jezdi furt dokola, nebo to naladi jen jednu a tu samou stanici. Pritom jina auta jsou s prijmem ve stejnem miste, kde ja signal nechytam v pohode. Myslite, ze kdyz mam starsi model auta, ze by to mohlo byt tim zesilovacem? Nebo jeste nejake jine zkusenosti co by zpusobovalo horsi prijem stanic? Diky za radu

  1. Kerpof Autor příspěvku

   Myslím že je to na 99% ten zesilovač, buď není napájený, nebo je ale už nefunguje (je shnilý). Ještě je tu třetí možnost, poškozený kabel na trase anténa-rádio. Ve škodovkách je poměrně dlouhý a myslím že je i jednou napojený, tak je možné že se někde rozpojil, přesekl, nebo leží ve vodě. Měl jsem Fábii a teklo do ní snad všemi dveřmi (ale nebylo to vidět) a když ten kabel leží ve vodě, i přesto že má izolaci se do něj dostane voda a signál je v háji. Ale spíš to tipuju na ten předzesilovač v patce antény. Mě odešel v Superbu z roku 2004 ale už před 4 roky…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *