Rezervní kolo

Víte proč je dobrý nápad vozit rezervu v autě?

Znám pár lidí, co vítají připravovanou novinku o rezervním kole v autě. Jsou rádi, že tato povinnost už nebude. Místo rezervy budou tak vozit sadu na nouzovou opravu pneumatiky. Ušetří pár tisíc a místo v kufru. Ale jedno jim většinou nedochází.

Sadou na nouzovou opravu opravíte pouze píchlé kolo, o nějaký hřebík nebo drát. Pokud chytíte nějakou větší díru a povede se vám rozseknout pneumatiku, případně ještě poničit disk, těžko to můžete opravit na místě nějakou sadou, zpravidla je to na novou pneumatiku a nebo i opravu disku.

Už se mi jednou povedlo pneumatiku vyzout o utrženou krajnici. Stane se, nahodil jsem rezervu a mohl jsem pokračovat. Kdybych měl jenom sadu na opravu pneumatiky, musel bych volat odtah nebo asistenční službu. A to není na 20 minut…

Chápu že ne každý umí vyměnit kolo, zejména pro ženy to bude oříšek, ale podle mě není problém někoho stopnout. Proto mi přijde lepší nápad vozit sebou celé rezervní kolo, případně kolo na dojetí. Nehledě na to že s pneumatikou po opravě nějakým sprejem nemůžu jezdit jak dlouho chci, oprava je pouze na dojetí domů/do servisu, kdežto s rezervou mám spoustu času na opravu pneumatiky.

A co budete dělat v cizině, 800 km od domova v noci na dálnici s rozšmelcovanou pneumatikou?

Stojí ty problémy za těch pár ušetřených tisíc a trochu toho místa v kufru?

Co ještě můžu doporučit doplnit do výbavy  je malý kompresor do zásuvky zapalovače. Stojí do cca 200,- a dá se s ním dohustit kolo, v případě nouze. Sice to trvá dlouho, ale až vám nějaký haranti vypustí všechny čtyři kola, tak si na něj vzpomenete.

2 komentáře u „Rezervní kolo

 1. tomas

  existují technologie jako runflat ci ring-něco, kdy
  při úbytku tlaku v pneu kolo nedosedne na zem, ale opře se a) o zesílené “bočnice” pneu b) ocelový prstenec, který je pod běhounem a takto se nechá jet X rychlostí do Y vzdálenosti. imho se to hodí na větší neteréní auta typu Sharan – BMW X5. atd.. tam je absence rezervy R20 podstatná..

  1. Kerpof Autor příspěvku

   Slyšel jsem o tom. Je to určitě super, z mého pohledu tak píchnutí nemusí končit např. smykem a dá se s tím jakž takž někam dojet. Ale jak sám říkáš – je to o nějaké vzdálenosti Y, která nebude asi moc velká. Proto mi pořád přijde lepší rezerva nebo kolo na dojetí. Jinak velká auta (typicky SUV) mají rezervu připevněnou zespodu, aspoň co jsem zaregistroval, takže o místu to nebude. Spíš výrobci tlačí na cenu a tohle je možnost jak ušetřit obrovský peníze (počet vyrobených aut x cena za disk + pneu = ušetřené milióny)

   Jinak tu technologii dojetí na prázdné gumě má i manželky fábie kombi, i když asi neoficiálně :-) Momentálně tam jsou sjetá zimní kola “na dojetí” (stáří neznámé, china noname) a uchází jedno zadní kolo. Za týden ujde úplně ale přesto se s tím dá bez problémů dojet přes celé město k benzínce, nezuje se a dokonce se ani moc nedeformuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *