Kam se poděla ergonomie?

Strávil jsem 14 dní za volantem Renaultu Megane coby náhradního vozidla. Je to ročník 2007, aby bylo jasno. Ačkoliv se jednalo o výbavu “social edition”, nemůžu výrobci odpustit pár kiksů.

Aby bylo jasno – jezdím převážně se Škodou Superb a Fábia, v minulosti Octavia a Felicia. Budu je nazývat jednotně “škodovky”.

Hned první rozčarování jsem v Meganu zažil u levé páčky pod volantem. Ve škodovce páčka zapíná blinkry a přepíná dálková a potkávací světla a světelnou houkačku. V Renaultu Megane její funkce rozšířili o zapínání světel a předních a zadních mlhovek. Moc se mi tohle šetření nelíbí, ale dokázal bych s tím žít. Lahůdkou je ovšem přepínání světel (dálkové/potkávací). Ve škodovkách se na dálková světla přepne posunutím páčky směrem od volantu. U Meagnu se na dálková světla přepíná přitažením páčky k volantu “až to cvakne” a páčka se zase vrátí to základní polohy. Takže první průser je, že ve škodovce pouhým pohmatem jsem schopen říct zda-li mám dálková nebo potkávací světla, kdežto u Meganu se musím kouknou na kontrolky. Což odvádí zbytečně pozornost jinam.

A co když chcete zablikat na tu bábu u přechodu aby se vydala splnit si bobříka odvahy? Ve škodovce prostě jenom přitáhnu páčku k volantu, nebo i 2x a páčka se zase vrátí do základní polohy. Jak to ale provést v Meganu? Těžko…páčku musíte přitáhnout jenom do půlky, kde se zarazí o jakousi mizernou aretaci. Když to přeženete, přepnete na dálková světla, takže musíte zase páčku přitáhnout a dálková světla vypnout. Nebo si toho nevšimnete a upozorní vás na to až protijedoucí řidiči. Nebo to nedomáčknete tak se nic nestane, což je k ničemu. A když chcete zablikat 2x a ještě u toho točíte volantem? To už vyžaduje plné soustředění na levou páčku a na sílu jakou jí přitáhnete k volantu a ještě musíte sledovat i kontrolky, jestli jste bliknuli nebo si přepnuli na dálková světla.

Věřím že se ozvou řidiči, a budou mi tvrdit že je to nomrální a že si musím zvyknout. Ano, je to tak, ale já naprosto nechápu, proč je nevyužitá poloha “od volantu”. Proč se musím soustředit na sílu jakou přitahuji páčku k volantu, když bych ji mohl prostě přitáhnout “nadoraz” jako ve škodovce? Je v tom nějakej patent nebo co?

Pravá páčka je také na pěst.Vykonává stejné funkce jako např. v Oktávii, tzn. přední stěrače včetně cyklovače, ostřikovač, zadní stěrač (+cyklovač) a zadní ostřikovač. A teď kde je problém. V Oktávii když chci setřít jednou okno a nechci zapínat stěrače, tak ťuknu do pravé páčky směrem dolů “na doraz”, ona se vrátí do základní polohy a stěrače jednou setřou sklo. To mi prosím v Meganu chybí. Tam když chcete jednou setřít okno (např. vás ošplíchne protijedoucí auto) tak musíte zapnout cyklovač a hlavně ho zase nezapomeňte vypnout. Proč? Nešlo udělat jednu polohu nahoru navíc pro jednou setření? A proč je zase nevyužitá poloha páčky “od volantu”?

Při zapínání mlhovek se opět musím podívat na kontrolky, co jsem vlastně zapnul. Proč to ve škodovce poznám i po hmatu, ale tady ani omylem?

Megane má přední okna v elektrice, zadní na švihadla. Jenomže se šetřilo a tak ovládání oken nemá dojezdy (auto-down a auto-up). Myslel jsem, že minimálně na přeních oknech to má každé auto, ale chyba lávky. Druhá poloha na spínači a kondenzátor navíc je zřejmě drahý a zbytečný přepych…

Nechtěl jsem napsat tolik textu ohledně takových maličkostí, jenom chci ukázat na to, co mě štve na nových autech a jak výrobce šetří za každou cenu, bohužel i na úkor bezpečnosti. Na Renaultu Megane Grandtour je to vidět. Nikdy bych neměl za jízdy přemýšlet jakou silou přitáhnout páčku blinkrů nebo musel kontrolovat na palubce co jsem vlastně zapnul.

1 komentář u „Kam se poděla ergonomie?

 1. Roman

  Tak s tímhle článkem naprosto souhlasím.
  Jen bych dodal, že fce auto-down a auto-up nezajišťuje kondenzátor navíc, ale takto naprogramovaná komfortka. Ale na stavu věci to v podstatě nic nemění.

  Další funkci, kterou si u Škodovek (z aut z koncernu VW jezdím pouze se škodovkama) cením, je tzv. “Svorka X”, která se odpojí při startování. Na této svorce jsou zapojené spotřebiče jako ventilátor, světla, stěrače apod. Čili během samotného aktu startu jsou tyto energeticky celkem náročné spotřebiče odpojené.
  Další fce, souvisí se svorkou X, vypnutí hlavních světel při vypnutí zapalování.
  Tyto v podstatě dvě funke jsou vlastností škodovek už od Favorita, tedy od dob “krále Klacka”. A, no řekněte, nejsou GENIÁLNÍ?

  Tyto a pdobné třeby v článku popsané drobnůstky potěší. Auto “funguje” i bez nich, ale s nima je to LEPŠÍ!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *