Ještě k (auto)anténám a jejich předzesilovačům

Volné pokračování minulého článku o anténách

Protože se mi cena za originální anténu zdála poměrně vysoká, objednal jsem na Aukru její náhradu. Anténa na první pohled vypadá stejně jako originální, pouze není sklopná, má demontovatelný prut a neobsahuje předzesilovač. A stojí asi třetinu.

(Ono to sklápění originální antény je sice hezké, ale myčka tomu nedělá vůbec dobře ať je to ve vzpřímené nebo sklopené poloze. Kartáče myčky prut antény ohýbají a nakonec dojde k poškození patky antény. Ze začátku jsem to neřešil a anténu sklopil k zadnímu oknu, jenže myčka ten prut nadzvedne a ten pak šlehne do zadního okna. Později jsem to řešil demontáží prutu na což jsem musel použít hrubou sílu a nedemontovatelý prut z patky prostě vyrvat. Zpátky to šlo taky pěkně mizerně. No prostě se jim to moc nepovedlo, zlatá Felície. Proto jsem tam v podstatě namontoval anténu z Felície, pouze s jiným úhlem )

Teoreticky jsem mohl jezdit s tou “opravenou” anténou, kde jsem pouze přemostil vadný zesilovač kusem drátu, ale anténa měla poškozenou patku a gumové těsnění a hrozilo že do ní zase nateče a bude to časem zase zlobit.

Proč o tom píšu? Neoriginální anténa bez předzesilovače hraje lépe než originální s předzesilovačem. Jak jsem na to přišel? Jednoduše, po cestě do práce “ladím” Evropu 2 a je místo, kde vysílání přestalo být srozumitelné. Nezávisle na počasí nebo směru jízdy, prostě je asi 500 metrů kde autorádio Evropu 2 prostě nechytá. Už jsem si na to zvykl. Jenže s novou anténou bez předzesilovače to na inkriminovaném úseku hraje úplně bez problému! Neuvěřitelné!

Druhý test byl v podzemních garážích. Už při vjezdu začalo rádio šumět a i mobil ztratí signál. Jenže s novou anténou tam rádio hraje úplně normálně.

To už nemůže být náhoda. Je možné že jsem ovlivněný těmito úspěchy a sleduji teď příjem rádia víc než předtím, ale tyto dvě zkušenosti ve mě vzbudily pochybnosti, je-li vůbec ten předzesilovač k něčemu dobrý. Možná je to tím, že nemám originální rádio, ale s mým Blaupunktem Essen CD33 to prostě hraje lépe bez předzesilovače.

Co z toho všeho vyplývá? Pokud vám odejde anténní předzesilovač, zkuste ho nejdřív přemostit kusem drátu. Možná budete překvapeni kvalitou příjmu. A rozmyslíte si investici do nové antény.

 

4 komentáře u „Ještě k (auto)anténám a jejich předzesilovačům

 1. Thomas

  Mám Škoda Fabia I z 2002, originální radio bylo ve značkovém audio sevisu vyměněno, za starší Blauponkut Dresden c31 a měnili i anténu a dávali tam nějaký zesilovač signálu a vůbec ale vůbec to nehraje, jen jedna nejsilnější lokální stanice a ta šumí a vypadává.

  Tak tohle (viz člínek výše) by bylo možná vyslvětlení;)

  Zkusím pročíst návod k radiu a dohledat co tam nakonec všechno nainstalovali.

  1. Kerpof Autor příspěvku

   Tak předpokládám že zrovna tyhle audioservisy by měly vědět co dělají a hlavně by jim tahle specialita ohledně napájení antény u vozidel z VW koncernu měla být známá. Ale možné je všechno, samozřejmě.

   Podle toho popisu to vypadá na nenapájenou anténu, silné stanice hrají ale jinak nic. Je také možné, že tam sice přidali napájecí výhybku pro anténu, ale špatně ji zapojili do toho ISO konektoru autorádia. Nebo ji i zapojili dobře, ale z toho autorádia zkrátka nejde napájení pro tuto anténu. Pak se musí přepojit na správný vývod nebo natvrdo na +12V.

   No a pak je samozřejmě možné že vyhnil ten předzesilovač, jako se to stalo mně.

 2. Tomas

  Dobrý deň,
  O1 rv.98
  som velmi rád že ste prišli na tento poznatok. fascinujúce :)
  tiež už bojujem s anténou rsp. s kvalitným príjmom signalu do rádia nejaký ten rok.
  prvá originálna anténa skončila tak, že tá tesniaca podložka zvetrala, popraskala a pomaly sa začala olupovať. bola len otázka času kedy predzosilovač (aký som mudry ked som si prečítal vaše 2 články o preblémoch s anténami :) ) začne hniť. aj sa stalo
  druhú anténu som kúpil už neviem akú ale nejakú lacnú. príjem signálu nebol nič moc ale vzhľadom na to že sa viac pohybujem po meste tak to stačilo ale akonáhle som sa vypravil na cestu tak miestami radio len hladalo a hladalo signál
  teraz mám tretiu anténu, zrejme tiež nejaký “lacák” dostal som ju lebo tu 2. som narýchlo “odpojil” kvôli polepu strechy autofoliou. a toto som ešte nemal. všetko som zapojil (aj kábel na predzosilovač do pôvodného konektoru na ISO), pustil radio, stanice sa rýchlo našli a uložili. SUPER :)…
  naštartujem a z parádne vyladených staníc ostal iba šum. horko ťažko sa mi podarilo naladiť 3 najsilnejšie frekvencie ale aj to je velká bieda, RDS sa môže zblázniť…

  podla toho čo som sa tu dočítal, mám ten predzosilovač uplne odpojiť? a premostiť?

  za prípadné rady vopred ďakujem?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *