Jak si nerozbít klimatizaci

Je léto, spousta lidí si pouští v autě klimatizaci a spoustě lidí se právě v létě tato klimatizace rozbije. Je to pochopitelné, klimatizace se zásadně porouchá v létě. Pochopitelně se může porouchat i v zimě, na jaře nebo na podzim, ale většinou na její nefunkčnost přijdeme až v létě, když je nám horko a chceme si v autě udělat příjemně. Účelem tohoto článku je prevence, osvěta a návod jak si ušetřit nervy a peníze za zbytečnou opravu klimatizace. Bude to trochu delší, ale já to už jinak neumím. Pokusím se nezabíhat do zbytečných technických detailů, ale nic neslibuji. Uvedený popis platí pro většinu automobilů, nicméně mohou existovat výjimky, na které se nebude vztahovat.

V automobilu je (kromě jiného) kompresor klimatizace, který je poháněný pomocí klínového (drážkového) řemenu většinou společně s dalšími pomocnými agregáty (alternátor, hydraulické čerpadlo posilovače, vodní čerpadlo, atd.). Kompresor klimatizace představuje pro motor poměrně velkou zátěž a aby nezvyšoval spotřebu paliva, je v momentě ,kdy není potřeba chladit interiér odpojený. Odpojování se zpravidla realizuje elektrospojkou zabudovanou v řemenici kompresoru. Funguje to zhruba tak, že se řemenice na kompresoru volně protáčí a jakmile je potřeba chladit, do elektrospojky kompresoru je přivedeno napětí které přitáhne kotvu kompresoru k řemenici. Na řemenici jsou výstupky o které se kotva zarazí a dojde tak k roztočení kompresoru. Tato “aktivace” kopresoru je u některých automobilů slyšet jako jakési (cvaknutí), u jiných motorů může být slyšet zakolísání otáček motoru (za jízdy to může autem i lehce škubnout), ale u jiných automobilů nemusí být vůbec slyšet nebo cítit (zejména u naftových motorů větších objemů).

A právě toto sepnutí klimatizace je moment, při kterém dochází k největšímu namáhání kompresoru (resp. elektrospojky kompresoru) a právě v tomto momentu dochází k poruše elektrospojky. Ta se totiž v momentě sepnutí musí vypořádat se stavem, kdy na jedné straně je řemenice která má zhruba otáčky motoru (500 – 7000 ot./min?) a na druhé straně stojící kopmresor, kterému se chce do otáček jen velmi velmi těžko (dokonce to funguje tak, že čím větší je horko, tím klade kompresor větší odpor). Při sepnutí elektrospojky dojde poměrně k velkému rázu, někdy může dokonce i proklouznout řemen, což můžeme někdy slyšet hlavně u starších aut jako jakési “kvílení”.

Každá elektrospojka a v podstatě i kompresor má omezený počet sepnutí než dojde rozbití. Výrobce vše samozřejmě otestuje tak, aby to přežilo záruku vozidla, tj. 4 roky nebo nějakých 160 000 km, ale reálná výdrž už záleží na tom, jak se k elektrospojce a kompresoru klimatizace chováme.

Jak tedy šetřit elektrospojku? Je to jednoduché, důležité je dodržovat tyto dva kroky:

 1. Minimalizovat počet sepnutí elektorspojky.
 2. Spínat elektrospojku při co nejnižších otáčkách.

Nelze říct který bod je důležitější, dobré je maximálně dodržovat oba dva.

Jak minimalizovat počet sepnutí eletrospojky? Snadno, používat klimatizaci co nejméně. To se ovšem snadno řekne ale hůř provede. Relativně jednoduché je to u vozů s manuální klimatizací. Tam klimatizaci pouštíme tlačítkem s označením A, C, AC, A/C případně je na něm symbol sněhové vločky nebo něco podobného. Po jeho stisku zpravidla dojde k sepnutí elektrospojky kompresoru. Píšu zpravidla, protože ne vždy a ne u všech aut toto platí. Některá auta si hlídají stav celé soustavy klimatizace a k sepnutí kompresoru dojde až když je splněno několik podmínek, např. je-li dostatečný tlak chladiva nebo naopak není-li překročen tlak v okruhu, venkovní teplota je nad nějakou hodnotou, motor je zahřátý, auto se pohybuje, je v činnosti ventilátor na chladiči, není překročena teplota motoru, atd. atd. Tyto podmínky mohou být opravdu různé a nejsem schopen je popsat pro všechny vozy. Dobré je auto sledovat nebo poslouchat a vypozorovat kdy opravdu dojde k sepnutí kompresoru, zda-li je to okamžitě po stisknutí tlačítka, nebo je tam nějaká prodleva. Zkuste otevřít haubnu motoru, požádat někoho aby zapnul klimatizaci a poslouchejte. Sepnutí kompresoru by mělo být slyšet. Kutilové to mají jednodušší – na kabel který vede ke kompresoru mohou přidělat nějakou žárovku (kontrolku) na 12V a ta jim bude signalizovat kdy dojde k sepnutí elektrospojky.

Pokud víme kdy nám elektrospojka spíná, máme relativně vyhráno. Aby počet sepnutí byl co nejmenší, toho docílíme používáním klimatizace jen pokud je nám opravdu horko. Klimatizace sice v autě zlepšuje ovzduší a odstraňuje ze vzduchu vlhkost, ale někdy je rychlejší a efektivnější auto nejdříve celé vyvětrat a pak už se možná obejdeme i bez klimy. Pro člověka je dokonce zdravější a přirozenější jezdit bez puštěné klimatizace.

Jenže když už je opravdu horko a chceme chladit, pak si klimatizaci pustíme. Ovšem je důležité, aby v momentě sepnutí byl motor v co nejnižších otáčkách, tj. ve volnoběhu. Pokud tedy například valíme po dálnici, motor vrčí v 5000 ot./min. pak není dobré v ten moment zapnout klimatizaci, v té chvíli dostane kompresor (i elektrospojka kompresoru) pořádnou šlupku. Vyřaďte, nechte spadnou otáčky motoru, zapněte klimatizaci, (chvilku počkejte) a můžete opět zařadit a valit dál. Kompresor vám je vděčný.

Pozor  na čtyři věci:

 1. Stále zapnutá klimatizace. Některá auta po vypnutí motoru a po nastartování si “pamatují”, že jsme měli klimatizaci spuštěnou a opět nám ji po nastartování zapnou, i když je to třeba zbytečné (např ráno není ještě horko).
 2. Režim odmlžování skel. Pokud máte v autě tlačítko na rychlé odmlžení čelního skla, i to někdy sepne kompresor klimatizace. Klimatizace totiž odebírá ze vzduchu vlhkost protože je efektivní ofukovat čelní sklo suchým vzduchem.
 3. Příliš rychlé rozjetí. Je horko, nastartujete, svítí vám tlačítko puštěné klimatizace a vy se hned rozjedete. Může se stát, že kompresor klimatizace nesepne po nastartování ihned, ale třeba až po 5 vteřinách chodu motoru. Vy už mezitím točíte motor na 2500 ot./min. a v tom momentě dojde k sepnutí kompresoru. Špatně!
 4. Plný výkon motoru. Pokud potřebujete maximální výkon motoru a sešlápnete plynový pedál až na podlahu, většina automobilů na ten okamžik odpojí kompresor klimatizace, aby auto akcerelovalo opravdu “na plný plyn”. Ovšem jakmile otáčky klesnou nebo povolíte plynový pedál, dojde opět k sepnutí kompresoru a zpravidla otáčky nestačí spadnout na volnoběh, což je zase velký ráz pro duo elektrospojka-kompresor.

A jak vozy s automatickou klimatizací? Automatická klimatizace je ve své podstatě stejná jako manuální, jediný rozdíl je v nahrazení manuálních ovládacích prvků rozvodu vzduchu servomotory a elektronikou. Bohužel, u automatické klimatizace už nelze jednoznačně říct, kdy je v činnosti kompresor a kdy ne, počítač klimatizace spouští kompresor podle potřeby a podle podmínek uvnitř a vně vozu. Pokud chceme zjistit kdy opravdu je kompresor v činnnosti a kdy ne, je třeba opravdu pozorovat svůj automobil a experimentovat. Drobným pomocníkem by nám mohl být návod kde by režimy mohly být popsány. Přičemže stále platí vše co jsem napsal i k manuální klimatizaci – minimalizovat počet sepnutí a spínat v co nejnižších otáčkách.

Z vlastní zkušenosti vím jak funguje Climatronic ve vozech Škoda Octavia (r.v. 2000) a Škoda Superb (r.v. 2004). Pravděpodobně by to tak mělo fungovat ve všech vozech s Climatronicem, tj. všechny vozy koncernu Volkswagen, nicméně teď je rok 2013 a mezitím se mohla změnit spousta věcí.

Climatronic:

 1. Kompresor není v činnosti, pokud je klimatizace v režimu ECON.
 2. Kompresor sepne okamžitě po přechodu do režimu AUTO nebo do manuálního režimu (nesvítí žádný nápis).
 3. K sepnutí kompresoru dojde také po stisku tlačítka pro odmlžení čelního skla.
 4. Při maximálním výkonu motoru dojde ke krátkodobému odpojení kompresoru, zpravidla na 2500 otáček, k připojení dojde většinou dřív než stačí spadnout otáčky na volnoběh.

Dočetli jste až sem a možná si řeknete proč takový caviky? Když se to posere tak to dám opravit a je to, ne!? Nu proč ne. Jen si zjistěte ceny, nový kompresor klimatizace např. pro Škodu Octávii stojí asi 15 000 Kč. K tomu si připočtěte práci a opětovné naplnění soustavy chladivem. Samozřejmě můžete zajet na vrakáč a sehnat celý kompresor za pár šupů, jenže jak dlouho vám bude fungovat, než se také posere? U některých kompresorů stačí vyměnit elektrospojka (i ta může stát např 10.000,- Kč), někdy se musí vyměnit celý kompresor.

Já osobně doporučuji šetřit kompresor klimatizace. V Oktávii jsem to nedělal a elektropojka se rozbila při asi 150 000 km. Samozřejmě že se rozbila den před odjezdem do Chorvatska. V Superbu už si dávám pozor a zatím má najeto 220 000 km.

11 komentářů u „Jak si nerozbít klimatizaci

 1. Honza

  Ono to není tak jednoduché. Spojka nemá žádné drážky do kterých by zaskakovala, ale sedá si plocha na plochu. Takže při sepnutí kompresoru v otáčkách vlastně klouzne a vzhledem k tomu že kompresor není klasický pístkový ale jakýsi typ rotačního dmychadla (u nových navíc i s regulací výkonu) nedochází prakticky k žádnému štosu. I kompresor manuální klimy za provozu cykluje. Takže při zapínání ohleduplně ubereme plyn aby kompresor netrpěl a potom (vždy) dochází k tomu že se nachladí výměník a termostat spojku opět rozepne. Protože proháníme výměníkem teplý vzduch, termostat spojku opět zapne, ale toto spínání už nehlídáme. Častost spínání je závislá na: vnější teplotě, výkonu kompresoru (potažmo i otáčkách motoru protože vyšší otáčky = vyšší výkon tedy do Pmax), výkonu výměníku, množství a teplotě ochlazovaného vzduchu, množství “freonu” v soustavě, atd. Termostat vyřadit nelze, protože by klima zamrzla. K tomuto cyklování nedochází pouze tehdy je-li splněna podmínka že výkon chladící soustavy je menší než jsme schopni z výměníku odebrat (velmi teplý vzduch ve spojení s vysokými otáčkami ventilátoru) Kompresoru můžeme pomoci (spojce nikoliv) jedině dodržením servisního intervalu. Mechanik totiž odsaje všechen starý “freon” i s olejem který kompresor maže a zpět doplní dané množství nového oleje a “freonu”.

  1. Pepa

   Ono to není zase až tak pravda. Je to stejný princip mechanického připojování rotačních částí, jako u elektromagnetické brzdy elektromotorů. Pokud jsou ložiska v pořádku, elektromagnet přitáhne části k sobě a ty při spojování nejdříve prokluzují až se spojí. Není to tedy rázové spojení ale s prokluzem.

 2. Radim

  Myslím si že jsem používal klimu málo jen když bylo horko, pravidelně 2x do měsíce pouštěl i v zimě aby se promazala, chladivo 1x za dva roky měnil a ve 100 tisících se kompresor zadřel. Kompresor musel mít najeto samozřejmě mnohem méně, protože většinou jsem jezdil bez klimatizace. Vracel jsem se z Chorvacka a kompresor jel už asi půl dne a když jsem najížděl na dálnici tak jsem to pořádně vytočil protože mám benzíňák a abych stačil známému který má naftu tak to zkrátka musím vytáčet třeba až na se 7 tisíc a ten kompresor zkrátka ty vysoké otáčky nevydržel. Takže aby kompresor vydržel tak ke všem zásadám ještě přidám další ( PŘI ZAPNUTÉ KLIMĚ MOTOR TOLIK NEVYTÁČET). No asi tobudu točit maximálně do 4 tisíc.

 3. honza hlava

  Mám problém s klima na KIA Carnival crdi disel 2900ccm 136kw.V r.2014 v srpnu mě v servisu opravovali “údajně” kompresor za 7300kč.Letos jsem při prvních teplech zjistil,že opět není klima funkční a obrátil se na tentýž servis,s tím,že by se mělo jednat o reklamaci na provedenou práci.Bohužel,uplynulo 9 měsíců a tak mám dle jejich vyjádření smůlu (je pouze 6m.) Opravu prý provedou znova ale nyní již za 23 000kč(dají slevu 10%).Dávejte si pozor na tyto termíny a opravy zajistěte raději brzo na jaře,protože se s vámi nebude po uplynutí reklamace nikdo bavit.Já jsem vzhledem k počasí(a nastávající zimě) klima užil minimálně za výše uvedenou cenu a mohu začít znovu a jak je vidět i za více peněz

  1. Jarda

   Tak tohle taky znám, klimatizace umí být pěkný prevít. Já si 2 roky zpátky nechal opravit klimu u 13 let staré Kia Sephia II, čímž jsem ve finále nejspíše zdvojnásobil cenu auta. :-) Bylo potřeba vyměnit výparník, nějaké zasekávající se kolečko a opravit řídící jednotku. Chlapi se s tím děsně navstekali a já stejně o rok později koupil nové auto. Po této zkušenosti bych do opravy klimatizace u staršího auta už nešel, to je učelnější si ty peníze prolít krkem. :-)

 4. Tom

  Nejhorší co můžete udělat je u funkční klimatizace si nechat udělat servis spočívající v doplnění chladiva. PROTO pozorně čtete: pokud máte relativně nové auto, nikdy si nenechejte do klimy vrtat a “otevírat” rozvod chladiva. Už to nikdy nebude dobře těsnit. Nechte si klidně udělat dezinfekci. Nebo si kupte dezinfekční sprej a udělejte si to sami. Hlavně si kupte ale nový kabinový filtr. Když si budete dělat sami dezinfekci, nejdřív odstraňte ten starý filtr, pak proveďte dezinfekci, nakonec vložte filtr nový

  1. Kerpof Autor příspěvku

   Samotné doplnění chladiva nezpůsobí netěsnosti systému. Doplňuje se přes ventily na potrubí, nic se nerozpojuje, nic se neotevírá. Jedním ventilem dovnitř, druhým ven a pak opačně. Problém může nastat, pokud se chladiva do systému napustí moc nebo málo, pak může klima zlobit. Nebo když je v chladivu moc/málo oleje. Zase tak bych se toho nebál, i chladivo by se mělo udržovat. Jenom to musí dělat zodpovědní a zkušení lidé.

   Ono je to jako s olejem v převodovce. Je nařízena výměna oleje po třeba 60.000 km, ale ono se většinou nic nestane, když na to lidi kálejí a mění po 100.000 km, nebo třeba vůbec. Převodovka řadí a tak se jezdí dál. Až kolem 200-300.000 km už je na výměnu oleje pozdě.

   Se zbytkem souhlas, desinfekce i výměna kabinového filtru je poměrně důležitá, řekl bych až nezbytná.

 5. Tom

  Mám takové zkušenosti u sebe i v okolí. Jakmile se na klimu sáhne, tak začne chladivo pravidelně ubývat. Možná se naruší ty ventily…. nevím. Možná je to jen náhoda. Přijde mi šílené, když si někteří lidé přes “slevomat” koupí levný servis klimatizace a nechají si doplnit chladivo u zcela funkční klimy. A pak se diví, že jim každý rok uchází… Mám auto staré 5 let a i když je ve stínu 36 stupňů, chladí jako nové. V dobrém servise vám řeknou at s chladivem neblbnete a přijedete, až když se výkon sníží. Nejlépe si to každý změří sám, stačí digitální teploměr, čidlo dát k výduchu delší dobu běžící klimy na nejvyšší výkon. Teplota by měla být ideálně 5-10 stupňů. Čím míň, tím líp.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *