Blikači

Řeč bude o další bandě kokotů, se kterými se setkávám na silnici. Jsou to blikači a určitě je potkáváte stejně často jako já.

Blikače poznáte tak, že jezdí vždy v páru za sebou, s rozestupem do cca 4 metrů. Jsou to ty paka, co někoho vlečou na laně a obě auta blikají varovnými světly. Občas – ale to je spíš výjimka – potkám i řidiče (blikače-dementa), jehož vozidlo neumožňuje rychlou jízdu a tak se plazí krokem při krajnici. Jenže i jeho napadne kreténskej nápad si pustit blikačky.

Proč mi to vadí? Je to prosté – varovná světla, neboli chcete-li “blikačky” se používají když někde zůstanu stát s autem a bránil bych provozu. Ať už z důvodu poruchy, nebo složení a naložení materiálu. A to je důležité – vždy se jedná o stojící překážku v provozu.  Tak to vidím já a asi i většina z vás.

Když ale jedu a vidím v dálce blikat dvě oranžová světla, zpozorním a předpokládám, že budu objíždět stojící překážku. A v tom je ten problém – STOJÍCÍ překážku. Jenže chyba lávky, v případě blikačů překážka není stojící, ale pohybující se. Což může být sakra problém.

Je to nějaká epidemie, protože se to šíří neuvěřitelně rychle. Vždy když vidím jedoucí auto na blikačky, na 99% za sebou vleče auto se stejným blbem jako v prvním autě. Lidi to zkrátka vidí a berou to tak, že je to správně. Přitom vyhláška jasně udává, jak se má vozidlo označit:

(8) U vlečného vozidla musí být rozsvícena obrysová a potkávací světla. Vlečené vozidlo musí být zezadu viditelně označeno výstražným trojúhelníkem, například za sklem, na zadním čele korby.

(9) Za snížené viditelnosti musí být u vlečeného vozidla rozsvícena obrysová nebo potkávací světla. Při jejich poruše musí být vozidlo osvětleno na straně ke středu vozovky vpředu neoslňujícím bílým světlem a vzadu alespoň jedním červeným světlem; tato světla musí být dobře viditelná a nesmějí být umístěna dále než 400 mm od bočního obrysu vozidla.

Asi je jednodušší pustit blikačky, než lovit trojúhelník…

1 komentář u „Blikači

  1. Lister88

    a co tak situace když dojíždím k koloně, nebo k nějaké nehodě? … v Německu, jsem viděl, to dělají tak, že když se tvoří třeba ta kolona, tak začnou blikat blikačkama a tuhle zprávu si posílají za sebe dál, ať s tím počítají noví přijíždějící… s tím nesouhlasíte? (jinak ale s vámi souhlasím)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *