Klonování disku 1:1 (sektor po sektoru)

Objevil jsem další super program pro speciální účely – EASUS Disc Copy. Je to freeware a umí zkopírovat disk 1:1 na úrovni sektorů. Což využijete, máte-li pevný disk se speciálním filesystémem a běžné nástroje pro klonování disků selžou.

K čemu jsem potřeboval kopii 1:1? Mám už asi 5 let DVD/HDD rekordér s poněkud hlučným 250 GB diskem. Hlučný je vibracemi, samotné čtení/zápis je neslyšitelné. Je to otravné, rekordér jsem podkládal kousky gumy, molitanu, mirelonu atd, ale po čase se vibrace zase objevily. No a když se mi dostal do ruky jiný disk 250 GB který nevibroval, chtěl jsem to vyzkoušet. Když jsem ho vložil do rekordéru a zapnul, nic se nedělo, za asi 20 sekund se rekordér restartoval a naběhl jako dřív. Disk si zformátoval a mohl na něj bez problémů zapisovat. Dobrá zpráva, rekordér nebyl blokován proti jinému disku. A teď jak přesunout filmy na nový disk?

Disky jsem vždy kopíroval Nortonem Ghostem, ale v tomhle případě byl k ničemu. Nepomohly i další programy, protože většina jich čte oddíly a soubory pouze kopíruje. Jenže tenhle disk neměl oddíly, ve Windows Vista a dokonce i v Linuxu se tvářil jako nealokovaný. Výrobce rekordéru má zřejmě svůj jedinečný filesystém.

Hledal jsem a našel utilitu EASUS Disc Copy. Stáhnul jsem 32 MB ISO, vypálil na CD, nabootoval z něj a už to jelo. Oba disky jsem měl připojené přes USB redukce a našlo je to bez problémů. Rychlost kopírování byla díky USB asi 1 GB/minutu, takže to zabralo necelé 4 hodiny. Pokud by disky byly připojené přímo IDE kabelem, patrně by to jelo rychleji. Ráno byly disky zkopírované, bez chyby. Chvilka napětí….disk se v rekordéru rozběhl bez problémů, přehrává, nahrává a hlavně – všechny dříve nahrané filmy tam jsou. Dobrá práce. Mé díky patří EASUSU a za odměnu napíšu tuhle „recenzi“ na blog. Mrkněte na jejich web, mají toho dost ohledně správy disků, zálohovaní apod.

EASUS Disc Copy můžu doporučit už jenom z důvodu že se jedná o freeware a obraz LiveCD má jen 32 MB. Bez problémů našel disky v USB rámečcích, dokonce i ten v notebooku který díky nestandardnímu řadiči nenašel ani instalační program Windows Vista. CD s tímto softwarem by rozhodně nemělo chybět v záchranné výbavě každého admina, i když ho použije jen zřídka.

Klonovat disk 1:1 (volba Disc Copy) je potřeba pouze ve speciálních případech, většinou stačí disk kopírovat partišnu po partišně (volba Partition Copy) a umožní nám tak změnu velikosti oddílu/disku. Což uvedený program umí taky, ale nemám vyzkoušeno. Podmínkou je aby cílový disk měl stejnou nebo větší kapacitu než zdrojový. Ale nezapomeňte, pokud budete disky s rozdílnou velikostí kopírovat sektor po sektoru např. ze zdrojového 160 GB na cílový 250 GB, výsledný cílový disk bude mít zase jen 160 GB.

Jeden komentář

Komentujte

„Zamilovat se do sebe - to je románek na celý život.“ Oscar Wilde