Evidenční listy důchodového pojištění a moje nervy

Každý rok za mnou touhle dobou přijde účetní, zda-li bych jí nevytiskl evidenční listy důchodového pojištění. A já jako každý rok neumím říct ne.

Je to taková malá adventura – z jejího počítače s Windows 98 si nejdříve musím přetáhnout vyplněné evidenční listy v PDF. Jde to špatně, protože Windows 98 nevidí síť. Resp. síť a okolní počítače ano, ale nejde otevřít server na který má přístupová práva. Už neřeším, časem bude nový počítač. Někdy. Pokud ovšem DOSové účetnictví rozběhám pod WinXP.

USB ten počítač sice má, ale po připojení se nestane nic (pro šťouraly – USB port je na desce a biosu povolený řadič USB). Pokud má počítač lepší náladu, chce po mně ovladače. Bijte mě, ale nevzpomínám si, že bych k USB disku kdy nějaké dostal. A i kdyby, tak určitě už nebudou pro Win98.

Takže si to posílám emailem, pěkně zabalit a rozdělit na soubory po 5 mega, aby to vůbec prošlo a odeslat. Dá se to stihnout za půl hodiny, když se počítač nesekne. V mém počítači to rozbalím za 15 vteřin. Ach jo.

No nic, takže založím do inkoustové tiskárny prázdné formuláře, otevřu první soubor a pošlu na tiskárnu. Po 3 minutách nečinosti mě napadne se podívat pod stůl, najdu vypojený kabel tiskárny, připojím a už se tiskárna začne probouzet ze zimního spánku. Vyjede první formulář, prázný. Kontrola náplní – asi zaschly. Dám vyčištění tiskárny – nečitelné – ještě jednou … postupně ho musím zopakovat asi 18x, než vyleze zkušební strana tak jak má. Opět zakládám formuláře, odesílám znovu na tiskárnu, první formulář se vytiskne na druhou stranu, otočím formuláře v podavači, další vyjede vytisknutý obráceně, naposled otočím formuláře a už to jede jako pomásle.

Resumé: tisk 2,5 minuty, příprava na tisk 42 minut.

Na letošní rok jsou prý nové formuláře. Už se nemůžu dočkat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *